Express-Miejski.pl

Milion złotych dla jednostek OSP z gminy Ziębice. Strażacy-ochotnicy otrzymali kolejny nowy sprzęt

Milion złotych dla jednostek OSP z gminy Ziębice. Strażacy-ochotnicy otrzymali kolejny nowy sprzęt fot.: UMiG Ziębice

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

12 grudnia pierwsze jednostki OSP gminy Ziębice odebrały sprzęt ratowniczy zakupiony w bieżącym roku z budżetu gminy oraz dotacji pozyskanych z Urzędu Marszałkowskiego.

Dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego strażacy-ochotnicy z Henrykowa wzbogacili się m.in. o dwie poduszki wysokociśnieniowe, pilarkę Stihl, parawan ochronny i zestaw do otwierania drzwi i cięcia Lucas. Ze środków gminnych zakupiono prądownicę wodną TFT G-Force.

Strażacy-ochotnicy ze Starczówka ze środków Urzędu Marszałkowskiego otrzymali pilarkę Stihl, a ze środków gminnych aparat oddechowy oraz czujnik bezruchu.

Przedstawiciel OSP Czerńczyce odebrał dwa radiotelefony Hytera oraz węże tłoczne zakupione ze środków gminnych.

Ze względu na długi czas oczekiwania na dostawy sprzętu strażackiego, kolejne jednostki będą otrzymywały sprzęt sukcesywnie do końca roku.

W przekazaniu sprzętu udział wzięli przedstawiciele poszczególnych jednostek, burmistrz Mariusz Szpilarewicz, prezes Zarządu Gminnego OSP Ryszard Nowak oraz inspektor ds. zarządzania kryzysowego Wojciech Zioła, koordynujący zakupy i współpracę z jednostkami OSP, które w gminie Ziębice działają jako samodzielne stowarzyszenia.

- Myślę, że w ciągu dwóch, trzech miesięcy uda nam się ujednolicić sprzęt łączności, którym posługują się wszystkie nasze jednostki. Będą to nowoczesne radiotelefony, które usprawnią łączność i pomogą sprawniej koordynować akcje. Jest to dość kosztowna operacja, ale zalecana przez współpracującą z nami Państwową Straż Pożarną, która dokonuje oceny gotowości bojowej ochotniczych jednostek - mówi burmistrz Mariusz Szpilarewicz.

W 2019 roku do jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych działających na terenie Gminy Ziębice trafił milion złotych z przeznaczeniem na wyposażenie. Cieszy to szczególnie, bo 823 tys. zł to środki finansowe pozyskane przez gminę i same jednostki z funduszy zewnętrznych. Pracownicy Urzędu Miejskiego pisali wnioski, pomagali w wypełnianiu wniosków i rozliczaniu, ale podkreślić też trzeba, że niektóre aktywne OSP starały się o środki samodzielnie z doskonałym wynikiem. Największe pieniądze w 2019 roku zostały przeznaczone na zakup średniego auta ratowniczo-gaśniczego Man 13.290 4x4, który zgodnie z decyzją Komendanta Wojewódzkiego PSP trafił do jednostki OSP w Lubnowie, należącej do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Auto kosztowało 773 tys. zł, z czego wkład własny Gminy to 100 tys. zł, OSP Lubnów 13 tys., a reszta to dotacje pozyskane z Urzędu Marszałkowskiego, Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, budżetu państwa i Komendy Głównej PSP.

ms. / em24.pl

3

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Milion złotych dla jednostek OSP z gminy Ziębice. Strażacy-ochotnicy otrzymali kolejny nowy sprzęt

  2019-12-13 16:50:36

  gość: ~Xyz

  Polityka

 • 2019-12-13 20:30:50

  gość: ~Marco

  @~Xyz
  Polityka która w niedługim czasie doprowadzi do całkowitego upadku ochrony ppoż w gminie która już teraz ledwie zipie a manipulacje i układy dobiją ją do końca, już Ci którzy mają z tego korzyść zadbają o to żeby wyeliminować resztę kolegów po fachu.

 • 2019-12-13 20:46:52

  gość: ~Kazik

  ostatnio dodany post

  @~Marco
  Jak najbardziej trzeba wyeliminować 5-6 jednostek, które tylko zjadają kasę, a nie stanowią żadnej ochrony. Prawidłowe działanie władz gminy. Popieram

REKLAMA