Akcja pomiaru jakości powietrza realizowana przy współpracy z samorządem Ziębic oraz Polskim Radiem Wrocław potrwa równo tydzień fot.: emagda / em24.pl
28 listopada rozpoczęła się akcja pomiaru jakości powietrza w Ziębicach.
Tego dnia do miasta zawitał radiowy wóz satelitarny a dziennikarze i przedstawiciele Dolnośląskiego Alarmu Smogowego spotkali się z władzami i mieszkańcami miasta, by porozmawiać o jakości powietrza w Ziębicach oraz możliwych rozwiązaniach na poprawę aktualnego stanu. Akcja realizowana jest przy współpracy z samorządem Ziębic oraz Polskim Radiem Wrocław i potrwa równo tydzień.
Na balkonie ziębickiego ratusza zamontowany został profesjonalny pyłomierz mierzący zawartość pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu, który stanowi zagrożenie dla zdrowia. Wyniki można na bieżąco obserwować na stronie dolnoslaskialarmsmogowy.pl.
Na spotkaniu została przeprowadzona audycja, którą na żywo można było usłyszeć w Polskim Radiu Wrocław. Mariusz Szpilarewicz – burmistrz miasta oraz Magdalena Martyn – naczelnik Wydziału Środowiska odpowiadali na pytania zadawane przez Filipa Marczyńskiego - dziennikarza Polskiego Radia Wrocław oraz Krzysztofa Smolnickiego z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego dotyczące jakości powietrza w Ziębicach, powodach wysokiej emisji zanieczyszczeń oraz planach samorządu na poprawę stanu powietrza w gminie.
Wśród głównych przyczyn złego stanu powietrza burmistrz zwrócił uwagę na jakość spalanego opału oraz świadomość mieszkańców, którzy często wrzucają do pieców niewłaściwe materiały. - Ludzie szukają tańszych sposobów na ogrzanie swoich mieszkań, ale myślę, że to jest ten czas, kiedy powinniśmy naprawdę pokazać mieszkańcom, że każdy z nas może mieć wpływ na to, żeby oddychało się nam lepiej. – kontynuował włodarz miasta.
Ziębice już od trzech lat realizują program dofinansowania wymiany źródeł ciepła. W tym okresie zlikwidowano 106 starych pieców, które nie spełniały norm ekologicznego ogrzewania . - Zamontowaliśmy również dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska 88 nowych pieców, na szczęście w większości to są piece gazowe co myślę, będzie miało już taki wymierny wpływ na jakość tego powietrza, chociaż wiem, że potrzeby są duże, bo widać, że z każdego naboru nie wszyscy mieszkańcy maja okazję skorzystać z dofinansowania. – poinformował burmistrz.
Burmistrz zaznaczył także, iż w odniesieniu do możliwości realizacji dofinansowań a liczby osób chętnych do wymiany źródeł ciepła, jest grono osób, które decydują się na wymianę samodzielnie- bez dofinansowania. Jednakże celem jest, aby jak najwięcej osób mogło skorzystać z dofinansowań - Wspólnie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska zdecydowaliśmy się na uruchomienie w urzędzie takiego punktu , który będzie pomagał mieszkańcom składać wnioski do programu „Czyste Powietrze”.
Mariusz Szpilarewicz zapytany o skalę problemu oraz ewentualną inwentaryzację pieców niespełniających norm zaznaczył - Problem dotyczy mieszkań komunalnych ale też tych, które należą do gminy i tu mamy świadomość, że w około 250 mieszkaniach trzeba takich inwentaryzacji dokonać, dochodzą jeszcze mieszkania prywatne i budynki indywidualne. Takiej globalnej inwentaryzacji nie mamy, ale widzimy po składanych wnioskach, że w tym roku w naborze udało nam się dofinansować tylko 40 takich pieców a chętnych było dwa razy więcej.
Ziębice w ostatnich dniach rozpoczęły aktywną walkę ze smogiem. Oprócz zamontowania pyłomierza w ramach akcji Dolnośląskiego Alarmu Smogowego, przeprowadzony zostanie cykl pomiarów przy użyciu drona w miejscach również wskazanych przez mieszkańców. Dzięki temu będzie można wychwytać tych, którzy łamią przepisy. Więcej pisaliśmy w artykule: „Dron SOWA dokona punktowych pomiarów zanieczyszczeń płynących z kominów” [KLIK].
Skąd ten smog?
Źródłem zapylenia w sezonie grzewczym jest przede wszystkim dym uchodzący z domowych kominów, pochodzący ze spalania paliw stałych, głównie węgla i drewna. Przy braku warunków dla rozwiewania i rozmywania zanieczyszczeń (wiatry i deszcze), nawet pomimo ładnego słońca, notuje się koncentrację pyłów zawieszonych (np. PM10), zwłaszcza na terenach gęsto zabudowanych, czy w kotlinach i dolinach górskich - informuje Krzysztof Smolnicki z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego.
Jak smog wpływa na nasze zdrowie?
Według danych Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju rocznie z powodu zanieczyszczeń powietrza umiera nawet 3,5 mln. ludzi na świecie.
Długotrwała ekspozycja człowieka na zanieczyszczenia powietrza powoduje szereg dolegliwości oraz chorób. Najczęstsze to problemy z pamięcią i koncentracją, problemy z oddychaniem, podrażnienie oczu, nosa, gardła, kaszel, katar, zapalenie zatok. Wśród poważniejszych chorób odnotowuje się zawał serca, nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca, astma, rak płuc i wiele innych.
Uchwała antysmogowa dla Dolnego Śląska
Dolny Śląsk to jedno z 3 najbardziej zanieczyszczonych województw w Polsce. Jak pokazują coroczne raporty Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, praktycznie wszystkie gminy w regionie mają problem z zanieczyszczeniami powietrza.
1 lipca 2018 roku weszło w życie rozporządzenie o standardach dla kotłów, mające całkowicie wyeliminować z rynku przestarzałe kotły na węgiel i drewno z polskiego rynku. Od tej daty zakazuje się sprzedaży kotłów na paliwa stałe klasy niższej niż 5. Rozporządzenie nie dotyczy jednak wszystkich instalacji do ogrzewania – nie obejmuje bowiem pieców kaflowych, tzw. kóz i kominków.
Do roku 2024 roku mają zniknąć obecnie używane „kopciuchy”, zaś kotły klasy 3 lub 4 będą mogły pracować jeszcze do 2028 roku. W celu obniżenia emisyjności obecnie używanych „kopciuchów” uchwała antysmogowa zezwala na stosowanie elektrofiltrów (które od lat używa przemysł zmuszony przepisami do redukcji zanieczyszczeń powietrza).
W Polsce normy dobowe dla pyłów drobnych PM10 są ustalone na trzech poziomach:
Po tygodniowym pomiarze opublikujemy raport podsumowujący jakość powietrza w Ziębicach.
emagda / em24.pl
Ziębice rozpoczynają walkę ze smogiem. Akcja Dolnośląskiego Alarmu Smogowego [foto]
2019-11-29 20:49:45
gość: ~Kabaret
Zakłady pracy miały być ściągane do Ziębic.... Ludzie będą mieli godna pracę to sami wymienią piece na np gazowe wygodniejsze i mniej pracochłonne ...
2019-11-29 23:21:17
gość: ~Dobrze
Brawo, karać za głupotę i trucie.
2019-11-30 10:27:13
gość: ~Piosenkarz
Znacie to " Nie pomoże już nic, nic się nie zmieni".Ludzie muszą mieć pieniądze na zmianę systemu ogrzewania.Ci którzy ogrzewają prądem powinni mieć ulgi, ale od stycznia zostaną ukarani podwyżką prądu.
2019-12-02 21:41:14
gość: ~ed
@~Piosenkarz
Wystarczy nie palić smieciami
2019-12-01 07:17:15
gość: ~Były Ziębiczanin
ZARASZAM NA MICKIEWICZA GÓRNĄ IPRZYLEGŁE ULICE.
2019-12-02 10:58:58
gość: ~RZT
Ze smogiem to w pierwszej kolejności powinien walczyć nasz rząd poprzez jeszcze większe dopłaty i kary dla tych, którzy nie chcą skorzystać z wymian. Dać większe przywileje straży miejskiej, ale najpierw dać możliwość nawet tym najbiedniejszym, aby wymienili piece na nowe, ekologiczne
2019-12-02 12:08:03
gość: ~ja
Na smog największy wpływ ma jakość opału, a ten który jest w sprzedaży to coraz gorsza jakość za wyższą cenę. Kontole powinny być u sprzedawców opału, a właściwie już na składzie w kopalni, bo tam się dzieją różne cuda z węglem. Dobry węgiel nie kopci
2019-12-02 21:42:43
gość: ~Jurek
1 grudnia norma przekroczona o prawie 800% - katastrofa czym ludzie palą. Czy oni myślą, że trują tylko sąsiadów a nie siebie?
2019-12-03 08:43:11
gość: ~Jacek
@~Jurek węglem
2019-12-06 12:45:09
gość: ~Anka
a czy ktoś z autorów tego artykułu zwrócił uwagę, gdzie jest umiejscowiona stacja pomiarowa w Ząbkowicach? Przy Powstańców na wzniesieniu z dala od zabudowy zwartej, a w Ziębicach pomiar byl wykonywany w zabudowie zwartej jak widać na balkonie ratusza, więc raczej to porównanie jest mało wiarygodne. Śmierdzi tak samo
2019-12-09 22:04:45
gość: ~Gizdoń Bogdan
ostatnio dodany post
Proszę mnie zaprosić na pokaz. Na starym kopciuchy dolnego spalania z wentylatorem nadmuchu zaprezentuję innowacyjną technologię ER1 zgazowania węgla kamiennego w kotle. Od zastosowania redukujemy emisję CO2 o 30%, SO2 NOx, metali ciężkich w tym rtęci do POŚ, oszczędzamy 30% węgla. Czyste spalanie w mniejszym stopniu zależy od jakości węgla, a w większym od metody spalania - zgazowania! 601939844
REKLAMA
REKLAMA