Express-Miejski.pl

Ziębice rozpoczynają walkę ze smogiem. Akcja Dolnośląskiego Alarmu Smogowego [foto]

Akcja pomiaru jakości powietrza realizowana przy współpracy z samorządem Ziębic oraz Polskim Radiem Wrocław potrwa równo tydzień fot.: emagda / em24.pl

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

28 listopada rozpoczęła się akcja pomiaru jakości powietrza w Ziębicach. 

Tego dnia do miasta zawitał radiowy wóz satelitarny a dziennikarze i przedstawiciele Dolnośląskiego Alarmu Smogowego spotkali się z władzami i mieszkańcami miasta, by porozmawiać o jakości powietrza w Ziębicach oraz możliwych rozwiązaniach na poprawę aktualnego stanu. Akcja realizowana jest przy współpracy z samorządem Ziębic oraz Polskim Radiem Wrocław i potrwa równo tydzień.

Na balkonie ziębickiego ratusza zamontowany został profesjonalny pyłomierz mierzący zawartość pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu, który stanowi zagrożenie dla zdrowia. Wyniki można na bieżąco obserwować na stronie dolnoslaskialarmsmogowy.pl

Na spotkaniu została przeprowadzona audycja, którą na żywo można było usłyszeć w Polskim Radiu Wrocław. Mariusz Szpilarewicz – burmistrz miasta oraz Magdalena Martyn – naczelnik Wydziału Środowiska odpowiadali na pytania zadawane przez Filipa Marczyńskiego - dziennikarza Polskiego Radia Wrocław oraz Krzysztofa Smolnickiego z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego dotyczące jakości powietrza w Ziębicach, powodach wysokiej emisji zanieczyszczeń oraz planach samorządu na poprawę stanu powietrza w gminie.

Wśród głównych przyczyn złego stanu powietrza burmistrz zwrócił uwagę na jakość spalanego opału oraz świadomość mieszkańców, którzy często wrzucają do pieców niewłaściwe materiały. - Ludzie szukają tańszych sposobów na ogrzanie swoich mieszkań, ale myślę, że to jest ten czas, kiedy powinniśmy naprawdę pokazać mieszkańcom, że każdy z nas może mieć wpływ na to, żeby oddychało się nam lepiej. – kontynuował włodarz miasta.

Ziębice już od trzech lat realizują program dofinansowania wymiany źródeł ciepła. W tym okresie zlikwidowano 106 starych pieców, które nie spełniały norm ekologicznego ogrzewania . - Zamontowaliśmy również dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska 88 nowych pieców, na szczęście w większości to są piece gazowe co myślę, będzie miało już taki wymierny wpływ na jakość tego powietrza, chociaż wiem, że potrzeby są duże, bo widać, że z każdego naboru nie wszyscy mieszkańcy maja okazję skorzystać z dofinansowania. – poinformował burmistrz.

Burmistrz zaznaczył także, iż w odniesieniu do możliwości realizacji dofinansowań a liczby osób chętnych do wymiany źródeł ciepła, jest grono osób, które decydują się na wymianę samodzielnie- bez dofinansowania. Jednakże celem jest, aby jak najwięcej osób mogło skorzystać z dofinansowań - Wspólnie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska zdecydowaliśmy się na uruchomienie w urzędzie takiego punktu , który będzie pomagał mieszkańcom składać wnioski do programu „Czyste Powietrze”. 

Mariusz Szpilarewicz zapytany o skalę problemu oraz ewentualną inwentaryzację pieców niespełniających norm zaznaczył - Problem dotyczy mieszkań komunalnych ale też tych, które należą do gminy i tu mamy świadomość, że w około 250 mieszkaniach trzeba takich inwentaryzacji dokonać, dochodzą jeszcze mieszkania prywatne i budynki indywidualne. Takiej globalnej inwentaryzacji nie mamy, ale widzimy po składanych wnioskach, że w tym roku w naborze udało nam się dofinansować tylko 40 takich pieców a chętnych było dwa razy więcej. 

Ziębice w ostatnich dniach rozpoczęły aktywną walkę ze smogiem. Oprócz zamontowania pyłomierza w ramach akcji Dolnośląskiego Alarmu Smogowego, przeprowadzony zostanie cykl pomiarów przy użyciu drona w miejscach również wskazanych przez mieszkańców. Dzięki temu będzie można wychwytać tych, którzy łamią przepisy. Więcej pisaliśmy w artykule: „Dron SOWA dokona punktowych pomiarów zanieczyszczeń płynących z kominów” [KLIK].

Skąd ten smog?
Źródłem zapylenia w sezonie grzewczym jest przede wszystkim dym uchodzący z domowych kominów, pochodzący ze spalania paliw stałych, głównie węgla i drewna. Przy braku warunków dla rozwiewania i rozmywania zanieczyszczeń (wiatry i deszcze), nawet pomimo ładnego słońca, notuje się koncentrację pyłów zawieszonych (np. PM10), zwłaszcza na terenach gęsto zabudowanych, czy w kotlinach i dolinach górskich - informuje Krzysztof Smolnicki z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego.  

Jak smog wpływa na nasze zdrowie?
Według danych Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju rocznie z powodu zanieczyszczeń powietrza umiera nawet 3,5 mln. ludzi na świecie.
Długotrwała ekspozycja człowieka na zanieczyszczenia powietrza powoduje szereg dolegliwości oraz chorób. Najczęstsze to problemy z pamięcią i koncentracją, problemy z oddychaniem, podrażnienie oczu, nosa, gardła, kaszel, katar, zapalenie zatok. Wśród poważniejszych chorób odnotowuje się zawał serca, nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca, astma, rak płuc i wiele innych.

Uchwała antysmogowa dla Dolnego Śląska
Dolny Śląsk to jedno z 3 najbardziej zanieczyszczonych województw w Polsce. Jak pokazują coroczne raporty Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, praktycznie wszystkie gminy w regionie mają problem z zanieczyszczeniami powietrza. 
1 lipca 2018 roku weszło w życie rozporządzenie o standardach dla kotłów, mające całkowicie wyeliminować z rynku przestarzałe kotły na węgiel i drewno z polskiego rynku. Od tej daty zakazuje się sprzedaży kotłów na paliwa stałe klasy niższej niż 5. Rozporządzenie nie dotyczy jednak wszystkich instalacji do ogrzewania – nie obejmuje bowiem pieców kaflowych, tzw. kóz i kominków.
Do roku 2024 roku mają zniknąć obecnie używane „kopciuchy”, zaś kotły klasy 3 lub 4 będą mogły pracować jeszcze do 2028 roku. W celu obniżenia emisyjności obecnie używanych „kopciuchów” uchwała antysmogowa zezwala na stosowanie elektrofiltrów (które od lat używa przemysł zmuszony przepisami do redukcji zanieczyszczeń powietrza).

W Polsce normy dobowe dla pyłów drobnych PM10 są ustalone na trzech poziomach:

 • poziom dopuszczalny 50 µg/m3 (dobowy)
 • poziom informowania 200 µg/m3 (dobowy)
 • poziom alarmowy 300 µg/m3 (dobowy) 

Po tygodniowym pomiarze opublikujemy raport podsumowujący jakość powietrza w Ziębicach.

emagda / em24.pl

11

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Ziębice rozpoczynają walkę ze smogiem. Akcja Dolnośląskiego Alarmu Smogowego [foto]

  2019-11-29 20:49:45

  gość: ~Kabaret

  Zakłady pracy miały być ściągane do Ziębic.... Ludzie będą mieli godna pracę to sami wymienią piece na np gazowe wygodniejsze i mniej pracochłonne ...

 • 2019-11-29 23:21:17

  gość: ~Dobrze

  Brawo, karać za głupotę i trucie.

 • 2019-11-30 10:27:13

  gość: ~Piosenkarz

  Znacie to " Nie pomoże już nic, nic się nie zmieni".Ludzie muszą mieć pieniądze na zmianę systemu ogrzewania.Ci którzy ogrzewają prądem powinni mieć ulgi, ale od stycznia zostaną ukarani podwyżką prądu.

 • 2019-12-02 21:41:14

  gość: ~ed

  @~Piosenkarz
  Wystarczy nie palić smieciami

 • 2019-12-01 07:17:15

  gość: ~Były Ziębiczanin

  ZARASZAM NA MICKIEWICZA GÓRNĄ IPRZYLEGŁE ULICE.

 • 2019-12-02 10:58:58

  gość: ~RZT

  Ze smogiem to w pierwszej kolejności powinien walczyć nasz rząd poprzez jeszcze większe dopłaty i kary dla tych, którzy nie chcą skorzystać z wymian. Dać większe przywileje straży miejskiej, ale najpierw dać możliwość nawet tym najbiedniejszym, aby wymienili piece na nowe, ekologiczne

 • 2019-12-02 12:08:03

  gość: ~ja

  Na smog największy wpływ ma jakość opału, a ten który jest w sprzedaży to coraz gorsza jakość za wyższą cenę. Kontole powinny być u sprzedawców opału, a właściwie już na składzie w kopalni, bo tam się dzieją różne cuda z węglem. Dobry węgiel nie kopci

 • 2019-12-02 21:42:43

  gość: ~Jurek

  1 grudnia norma przekroczona o prawie 800% - katastrofa czym ludzie palą. Czy oni myślą, że trują tylko sąsiadów a nie siebie?

 • 2019-12-03 08:43:11

  gość: ~Jacek

  @~Jurek węglem

 • 2019-12-06 12:45:09

  gość: ~Anka

  a czy ktoś z autorów tego artykułu zwrócił uwagę, gdzie jest umiejscowiona stacja pomiarowa w Ząbkowicach? Przy Powstańców na wzniesieniu z dala od zabudowy zwartej, a w Ziębicach pomiar byl wykonywany w zabudowie zwartej jak widać na balkonie ratusza, więc raczej to porównanie jest mało wiarygodne. Śmierdzi tak samo

 • 2019-12-09 22:04:45

  gość: ~Gizdoń Bogdan

  ostatnio dodany post

  Proszę mnie zaprosić na pokaz. Na starym kopciuchy dolnego spalania z wentylatorem nadmuchu zaprezentuję innowacyjną technologię ER1 zgazowania węgla kamiennego w kotle. Od zastosowania redukujemy emisję CO2 o 30%, SO2 NOx, metali ciężkich w tym rtęci do POŚ, oszczędzamy 30% węgla. Czyste spalanie w mniejszym stopniu zależy od jakości węgla, a w większym od metody spalania - zgazowania! 601939844

REKLAMA