Express-Miejski.pl

W Ziębicach odbyły się warsztaty profilaktyczne pn. „Wzorowy senior” [foto]

Warsztaty profilaktyczne pn. „Wzorowy senior” fot.: UM Ziębice

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

21 listopada w Ziębickim Centrum Kultury odbyły się warsztaty profilaktyczne pn. „Wzorowy senior”, na które przybyło blisko 150 osób, aby posłuchać o bezpieczeństwie. 

Inicjatywa policji oraz Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. H. Cegielskiego spotkała się z pozytywnym odbiorem wśród ziębickich seniorów. Początek spotkania obfitował w wystąpienia gości: Romana Festera - starosty powiatu ząbkowickiego, Mariusza Szpilarewicza - burmistrza Ziębic oraz Jacka Bednarskiego - zastępcy Powiatowego Komendanta Policji. Następnie uczniowie ZSP pokazali kilka scenek obrazujących metody działania przestępców m.in. „metodę na wnuczka”.

Klasa policyjna we współracy z policją przygotowała krótki pokaz samoobrony. Seniorzy mieli okazję zobaczyć jak funkcjonariusze policji radzą sobie z uzbrojonymi przestępcami oraz w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia.

Burmistrz Ziębic mając na uwadze jesienną aurę pogodową przygotował dla uczestników warsztatów mały podarunek. Każdy otrzymał odblaskową kamizelkę, co znacznie poprawi widoczność pieszych oraz rowerzystów. Przedstawiciel WORDu przygotował materiały m.in. ABC walki z pijanymi kierowcami, jak zapobiegać prowadzeniu pojazdów przez pijanych kierowców, a także bruszury informujące jak zachowuje się ludzki organizm po spożyciu substancji psychoaktywnych.

Po krótkiej przerwie omówiono bliżej aplikację „Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa”.

- Poczucie bezpieczeństwa jest jedną z podstawowych potrzeb każdego człowieka i ma decydujący wpływ na funkcjonowanie każdej społeczności. Mapy zagrożeń należy traktować jako istotny element procesu zarządzania bezpieczeństwem publicznym, realizowanym w partnerstwie międzyinstytucjonalnym i społecznym - informowała Ilona Golec - oficer prasowy KPP w Ząbkowicach Śląskich.

Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa opiera się o informacje skatalogowane w trzech płaszczyznach:

1) informacje gromadzone w policyjnych systemach informatycznych,

2) informacje pozyskiwane od społeczeństwa w trakcie:

- bezpośrednich kontaktów z obywatelami, z przedstawicielami samorządu terytorialnego, organizacji pozarządowych itp.,
- w trakcie realizowanych debat społecznych poświęconych bezpieczeństwu publicznemu,

3) informacje pozyskiwane od obywateli (internautów) z wykorzystaniem platformy wymiany informacji.

Informacje prezentowane na mapach uwzględniały zarówno wybrane kategorie przestępstw i wykroczeń jak i zagrożenia, które w subiektywnym odczuciu mieszkańców negatywnie wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa.

Strona nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112, 997.

Ostatnim elementem warsztatów była debata o bezpieczeństwie. Pytania można było kierować do Jacka Bednarskiego - zastępcy Komendanta Powiatowej Policji, Michała Adamczyka - Komendanta Komisariatu w Ziębicach, Kamili Cisakowskiej-Brożek - kierownika Miejsko-Gminnego Ośrodka Opieki Społecznej oraz Mariusza Szpilarewicza - burmistrza Ziębic. Uczestnicy warsztatów pytali o kwestie związane z bezpieczeństwem, ale nie tylko. Pojawiło się pytanie o dyżurkę w ziębickim komisariacie, piesze patrole policji, czy remont drogi w Henrykowie.

- Policja robi wszystko, żeby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom gminy Ziębice. Jednak muszą mieć Państwo świadomość, że wykorzystujemy wszystkie nasze środki - podkreślał nadkom. Bednarski.

- Wiele spraw udało się rozwiązać dzięki pomocy mieszkańców. Dlatego nie powinniśmy bać się kontaktu z Policją. Wszelkie sytuacje, które wymagają reakcji służb mundurowych powinny być zgłaszane. Nie trzeba bać się ujawnienia danych. W rozmowie z dyżurnym mają Państwo możliwość odmowy podania swoich danych. Nie skutkuje to przerwaniem rozmowy! Dyżurny przyjmie od Państwa zgłoszenie i przekaże je do odpowiedniej jednostki - mówił Mariusz Szpilarewicz - burmistrz Ziębic.

Na koniec podziękowano wszystkim uczestnikom i seniorom za tak liczne przybycie z nadzieją na spotkanie w przyszłym roku. 

emagda / em24.pl na podst. inf. UM Ziębice

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA