Express-Miejski.pl

Dożynki gminy Ciepłowody. Gwiazdą imprezy był zespół „Mejk” [foto]

Dożynki gminy Ciepłowody. Gwiazdą imprezy był zespół „Mejk” fot.: wkudrynska / em24.pl

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

31 sierpnia odbyły się kolejne dożynki gminne na terenie powiatu ząbkowickiego. Swoje święto mieli rolnicy z gminy Ciepłowody.

Święto plonów w Ciepłowodach rozpoczęło się od dziękczynnej mszy świętej w kościele parafialnym. Tam poświęcono dożynkowe wieńce oraz podziękowano za tegoroczne plony.

Po zakończeniu mszy świętej wieńce zebrano na platformę, a ciągnący ją traktor poprowadził korowód prosto do głównego miejsca imprezy - na boisko piłkarskie. Tam gospodarz gminy wójt Łukasz Białkowski oraz Jacek Wolski - przewodniczący rady gminy przywitali wszystkich przybyłych gości m.in. posłankę do Parlamentu Europejskiego Annę Zalewską, posłankę Monikę Wielichowską, posła Ireneusza Zyskę wicemarszałka województwa dolnośląskiego Marcina Gwoździa, starostę powiatu Romana Festera, burmistrza Ziębic Mariusza Szpilarewicza,wójta gminy Stoszowice Pawła Gancarza, wójta gminy Kondratowice Tomasza Gracza, wójta gminy Marcinowice Stanisława Lenia, radnego sejmiku wojewódzkiego Stanisława Jurcewicza, Roberta Zachera - przedstawiciela Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Wiktora Skotnickiego z Rady Powiatowej Dolnośląskiej Izby Rolniczej. 

Tegorocznymi starostami święta plonów byli Jolanta i Edward Kwiatkowscy z Targowicy. Po przemówieniach gości odebrali oni podziękowania z rąk wójta Łukasza Białkowskiego, a następnie rozdzielili oni chleb przygotowany z tegorocznych zbiorów wśród przybyłych. Ceremoniał zakończył się występem „Ciepłowodzianek”, które ośpiewały wieńce sołectw.

Następnym zespołem, który pojawił się na scenie, był zespół „Sami Swoi”, a w międzyczasie zebrani mogli oddać swój głos na najładniejszy wieniec dożynkowy. Nie zabrakło także konkursów dożynkowych, które przysporzyły zgromadzonym mnóstwo śmiechu. Pierwszy konkurs toczył się między starostą powiatu i jego żoną, a starostą i starościną dożynek. Panie rzucały ziemniakami do wcześniej założonych fartuchów na starostach. Następna konkurencja była już dla wszystkich chętnych. Ich zadaniem było oddzielenie fasoli od grochu z zawiązanymi oczami.

Po zakończeniu konkursów występ dała „Kapeli z Naszego Miasta”. Uczestnicy dożynek mieli okazję skorzystać z festynowych atrakcji i bogatej gastronomii zaoferowanej przez organizatorów. W międzyczasie rozstrzygnięto także konkursy. Kategoria na najładniejszy wieniec dzieliła się na dwa odrębne głosowania: ten, który wybrali zaproszeni goście oraz ten, na który głosowali pozostali. W pierwszym głosowaniu wygrało sołectwo Cienkowice, a w drugim sołectwo Ciepłowody. W konkursie na najlepszą nalewkę zwyciężył Józef Białkowski, drugie miejsce zajęła Eliza Andrejczuk, a na trzecim uplasowała się Izabela Olejarnik. Kolejny konkurs dotyczył najpiękniejszego chleba dożynkowego. Pierwsze miejsce zajęła Helena Malinowska, a drugie Halina Gulej. Najbardziej wyjątkowym płodem rolnym i pierwszym miejscem w tej kategorii mogła pochwalić się również Helena Malinowska. Na drugiej pozycji uplasował się Józef Białkowski. Trzeci najciekawszy plon należał do Aleksandry Siwek. Ostatni konkurs dotyczył najładniejszej kukły. Już drugi raz zwyciężyło sołectwo Cienkowice, przed Piotrowicami Polskimi i sołectwem Brochocin.

Po ogłoszeniu wyników i rozdaniu upominków, „Kapela z Naszego Miasta” kontynuowała zabawę oraz konkursy. O godz. 21 na scenie pojawiła się gwiazda wieczoru zespół „Mejk”, który zgromadził przy scenie liczną widownię. Po zakończeniu show, w godzinach nocnych trwała zabawa taneczna z zespołem „Swing”.

wkudrynska / em24.pl

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA