Express-Miejski.pl

Olga Tokarczuk w Bardzie

Olga Tokarczuk w Bardzie

fot.: UMiG Bardo

Gościem specjalnym tegorocznego XII Przeglądu Zespołów Kolędniczych „Bardo.Szopka 2010" będzie Olga Tokarczuk. Znakomita polska pisarka od 2003 r. jest patronem imprezy (który od tytułu jej opowiadania „Bardo.Szopka" przyjął nazwę), a od 2006 r. - honorowym obywatelem Barda. W Przeglądzie uczestniczyć będzie po raz trzeci, tym razem 21 stycznia w finałowym dniu imprezy, który przyniesie rozstrzygniecie w rywalizacji o główną nagrodę Przeglądu - Grand Prix Burmistrza Miasta i Gminy Bardo.

Więcej informacji: Bardo. Szopka 2010.

Tego samego dnia po południu w Centrum Kultury i Promocji w Bardzie odbędzie się spotkanie autorskie z panią Olgą. Początek przewidziany jest na godz. 17.00. Mamy nadzieję, że ten dzień przyniesie niezapomniane wrażenia, zarówno dla finalistów Przeglądu, których spotka zaszczyt występowania przed tak niezwykłym gościem, jak i dla samej pisarki, która już kilka temu w tekście „Pstrąg w migdałach"  stwierdziła, że „Nic lepszego niż ten festiwal, (...) nie może się przydarzyć pisarzowi opowiadającemu historie."  Popołudniowe spotkanie autorskie będzie na pewno niezwykłą ucztą duchową dla fanów pisarstwa czołowej polskiej prozatorki, których w Bardzie jest mnóstwo, ze względu na jej opowiadanie „Bardo.Szopka" i wiele innych regionalnych akcentów  w jej twórczości (m.in. w jej najnowszej powieści  „Prowadź swój pług przez kości umarłych").

Olga Tokarczuk urodziła się w Sulechowie, dzieciństwo spędziła na Opolszczyźnie. Ukończyła studia psychologiczne. Pracowała m. in., jako psychoterapeutka, nauczycielka, dziennikarka. Mieszka w Krajanowie pod Nową Rudą, Wałbrzychu, Wrocławiu, czasem Berlinie lub gdziekolwiek na świecie, bo prawdziwa z niej „obywatelka świata". Jej powieść "Dom dzienny, dom nocny" znalazła się na tzw. krótkiej liście nominowanych do Międzynarodowej Dublińskiej Nagrody Literackiej IMPAC. Fabułę swoich kolejnych utworów umieszcza raz w miejscach nam bliskich, bo związanych z kłodzkim regionem, raz w bliżej nieokreślonych - rzeczywistości, czasie, przestrzeni.

Pisarka jest ceniona zarówno przez czytelników, jak i krytyków. Trzy razy była finalistką konkursu o nagrodę NIKE, trzy razy wygrywała nagrodę publiczności - m.in. w 2002 r. za zbiór opowiadań „Gra na wielu bębenkach", w którym znalazło się opowiadanie „Bardo.Szopka".  W 2008 roku  dodatkowo zdobyła nagrodę przyznawaną przez krytyków - za powieść „Bieguni". W czwartym kwartale 2009 r. na rynku wydawniczym ukazała się  jej najnowsza książka pt. „Prowadź swój pług przez kości umarłych", która zapowiada się na kolejny hit czytelniczy. Jej fabuła po raz kolejny związana jest z regionem kłodzkim.

Najważniejsze dzieła pisarki:Podróż ludzi Księgi,  (1993), E. E. (1995), Prawiek i inne czasy (1996), Szafa (1997), Dom dzienny, dom nocny (1998), Opowieści wigilijne (razem z Jerzym Pilchem i Andrzejem Stasiukiem (2000), Lalka i perła (2000), Gra na wielu bębenkach (2001), Ostatnie historie(2004), Anna In w grobowcach świata (2006), Bieguni (2007), Prowadź swój pług przez kości umarłych (2009).

 

UMiG Bardo / Beata Szewczyk

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA