Express-Miejski.pl

Mieszkańcy Chwalisławia zostali bez radnego i sołtysa

zdjęcie ilustracyjne fot.: Nasz Chwalisław

Zebranie wiejskie zaplanowano na 20 sierpnia. Na nim ma nastąpić wybór nowego szefa wsi. Termin wyborów nowego radnego wyznaczono na ostatnią niedzielę września.

1 lipca dotychczasowa sołtys wsi Tetiana Baranowicz oraz radny z okręgu nr 13 (Chwalisław) Jarosław Majorczyk złożyli rezygnacje z pełnionych dotychczas funkcji. Jak udało nam się dowiedzieć, jest to pokłosie krytyki ze strony grupy mieszkańców, która negatywnie ocenia ich działania lub też zarzuca ich brak.

Na fanpage stowarzyszenia „Nasz Chwalisław” na jednym z portali społeczniościowych w czerwcu pojawił się wpis, w którym postanowiono „rozliczyć” nową radę sołecką. Jej członkom zarzucono m.in. nieskoszony plac zabaw, zgubienie kluczy do kosiarki, niedokończony remont wiaty itp. Wpis zakończył się pytaniem: Dlaczego wieś wygląda jakby nie było gospodarza? O ile jeszcze wtedy (przynajmniej formalnie) sołectwo miało sołtysa i radnego, o tyle teraz od półtora miesiąca takowych już nie ma. Przynajmniej do momentu wyborów.

W ciągu niewiele ponad roku funkcję sołtysa w Chwalisławiu pełniły trzy osoby. 1 kwietnia 2018 roku zrezygnował z niej Andrzej Wielgus, kilka miesięcy później nowo wybrana Izabela Suska, a 1 lipca 2019 roku pełniąca tę funkcję od 12 listopada ubiegłego roku Tetiana Baranowicz. Kto będzie jej następcą? Nowy sołtys ma zostać wybrany 20 sierpnia na zebraniu wiejskim. Patrząc jednak na frekwecję podczas poprzednich spotkań śmiało można rzec, że nie cieszą się one zainteresowaniem i niewykluczone, że z kandydaturą może być problem. Na jednym z ostatnich zebrań wyborczych pojawiły się zaledwie 22 osoby. Początek spotkania zaplanowano na godz. 18 w świetlicy wiejskiej.

Wybory uzupełniające do rady miejskiej w Złotym Stoku odbędą się 29 września. Taki termin wyznaczył wojewoda. Do 25 sierpnia Miejska Komisja Wyborcza będzie przyjmowała zgłoszenia kandydatów na radnych.

ms. / em24.pl

46

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Mieszkańcy Chwalisławia zostali bez radnego i sołtysa

  2019-08-13 12:53:56

  gość: ~chwalislaw

  nic nie robili a pieniadze brali to sie nie ma co dziwic

 • 2019-08-13 13:36:26

  gość: ~ siwy

  @~chwalislaw
  Prawda. Do wora z takimi. Właśnie się zastanawiam co można zrobić kiedy taka gnida sama ze stołka nie chce zejść. Ciekawe czy wioska może odwołać sołtysa?

 • 2019-08-17 16:39:39

  gość: ~Kasia B

  @~chwalislaw
  Jakie pieniądze??? WSTYDEM JEST TEN KOMENTARZ!!! To pomówienie a za to grozi kara!!!

 • 2019-08-13 14:20:11

  gość: ~niewazne

  Wstyd te powyższe komentarze. Ci co tak psioczą będą mogli pokazać teraz jak powinno wyglądać rządzenie wsią. Tylko proszę przyjść na wybory

 • 2019-08-13 21:49:49

  gość: ~Jjj

  @~niewazne

 • 2019-08-13 14:56:59

  gość: ~Mieszkanka

  Wstyd!!! Co komu przeszkadzała Pani Tatiana! ! Chciała zrobić swoje!,robiła tyle na ile pozwalała jej sytuacji,a że na czele, osób kibicujacych negatywnie,stała pewna pani Ela, która tylko na FB potrafiła skrytykował, obrazić i pouczAC, a sama swojego szanownego tyłka nie chciała ruszyć do czegokolwiek! Namieszala,nie dziwię się że Pani Tatiana zrezygnowała, bo co zrobiła, było źle, a szkoda bo jest bardzo fajna babeczka i napewno coś by się działo w końcu na tej wsi.a tak to znowu lipa.brawo brawo pani elu, powinna być pani z siebie dumna,wystawiła pani wioskę na posmiewisko! A siedz babo w ogrodzie ,a jeśli nie chcesz pomóc to nie przeszkadzaj,nie mieszaj,nie puszczają jadu.przez takie właśnie osoby wioska jest podzielona a wiekszosc nie zabiera głosu, co by Ela potem głupot nie pisała. Do pani Tatiany zaś prośbą, wróć i rób swoje z podniesioną głową! !!

 • 2019-08-16 11:11:18

  gość: ~Cześć

  @~Mieszkanka
  Prawda,brawo.a pani Tatiana powinna wrócić i tym najbardziej zawistnym środkowego palca pokazać! I robić swoje i nie przejmować chorym ulomnym gadaniem, kogoś kto jest zakompleksiony .

 • 2019-08-17 20:12:44

  KasiaB

  @~Mieszkanka
  Co za brednie. Stek inwektywów ,żadnej prawdy i merytoryki tylko pomówienia. Śmiem wątpić ,że pisząca ten komentarz osoba jest mieszkańcem Chwalisławia. Skłaniam się raczej ku tezie,że "mieszkanka"jest koleżanką ( np z pracy)pani Tatiany i o wsi i jej sytuacji wie z opowiadań ,pomówień lub oszczerstw wypowiadanych tylko z jednej strony.

 • 2019-08-17 20:34:53

  gość: ~0ooo

  @KasiaB
  . Ile mieszkasz u nas na wsi żeby głos zabierać, ?
  Żadna koleżanka, tylkoo osoba ktora nie jednego sołtysa przeżyła ,jak resza mieszkańców mogę porównać sobie pracę każdego na przełomie lat. Więc to nie są żadne pomówienia, tylko cała prawda.to my widzimy co się dzieje,my widzimy kto co zrobił to my możemy wskazać kto się nadaje.

 • 2019-08-17 21:24:40

  gość: ~Audi

  @KasiaB
  Żeby bronić kogoś i mieć o kimś dobre zdanie to trzeba być czyjąś koleżanką? Proszę podejść do tematu poważnie, każdy tu wyraza swoją opinię, każdy pisze tak jak jest.więc bez insynuacji. Jestem osobą po stronną,raczej obserwatorem.

 • 2019-08-13 15:00:26

  gość: ~W sumie

  Wioska fajna,ludzie też. Dlatego nie rozumiem jak swój na swego może psioczyc, ale to tak jest ,małe to chociaż jak nie widać to musi być słychać. ..

 • 2019-08-13 15:01:51

  gość: ~Olę ola oli

  Pani Tatiana znana ze spotkań w gminie,niech pani wróci na stanowisko sołtysa

 • 2019-08-13 15:04:50

  gość: ~Kobieto rób swoje

  Podnieś głowę i rób swoje,dobrze ci szło, olej mendy

 • 2019-08-17 20:16:26

  KasiaB

  @~Kobieto rób swoje
  Hmmm dobrze szło?? Tylko co ??? Obrażanie się i brak elementarnej wiedzy o stowarzszeniach i sołectwie to szło super.

 • 2019-08-17 20:50:24

  gość: ~Cześć

  @KasiaB
  Trzeba było dać kobiecie szansę, a nie jak gowniarz głupoty wypisywać! !!a teraz w adwokata się bawić

 • 2019-08-13 15:07:14

  gość: ~Hmmmm

  To teraz te co najwięcej miały do powiedzenia niech startują ...
  Niech zrobią lepiej, bo przecież krytykować jest fajnie

 • 2019-08-13 15:11:53

  gość: ~Yty

  Prawda jest taka ,że ci co sprawowali władze wcześniej w chwalislwiu na kombinowali pod siebie i dla siebie ,a każdy następny który nie chce "współpracować "jest krytykowany na forum ,w celu przykrycia swoich uchybień. Pani Baranowicz była dobrym soltysem .a że miała swoje zdanie,to trzeba bylo ją obsmarowac

 • 2019-08-15 17:10:51

  gość: ~Lala

  @~Yty
  Lepiej bym tego nieujela

 • 2019-08-15 17:20:12

  gość: ~Beza

  @~Yty
  Swieta prawda,jedyne co udalo sie pano Elzbiecie zrobic to sklocic ludzi ze soba,dziwi mnie jedna rzecz dlaczego kiedy soltysem byl Andrzej pani Elzunia tak kochala wioske i angazowala sie we wszysto,a gdy soltysem zostal ktos inny nagle jej milosc i zaangazowanie wygaslo,Pani Tatiana jej niepasowala bo nie mozna nia bylo manipulowac jak Wielgusem ktory przez cale swoje soltysowanie niepodjol ani jednej samodzielnej decyzji,pani elu siebie pani juz tak skompromitowala ze bardziej niemozna,ale dlaczego tak zalezy pani na kompromitacji calej wioski juz jej pani nie kocha?kobieto skoncz sie blaznic bo skonczysz jak Jagna na kupie gnoju za wioska

 • 2019-08-15 17:25:29

  gość: ~Ktoś

  @~Beza
  Nic dodać, nic ująć. Cała prawda w jednym komentarzu

 • 2019-08-17 16:57:48

  gość: ~Kasia B

  @~Beza
  Stowarzyszenie i rada sołecka działały razem (pani Elżbieta i pan Andrzej) bo to był jedyny prawny i rozsądny sposób żeby coś robić i zrobić dla wsi. Ciekawe co Beza robiła dla Chwalisławia?? Chętnie przeczytam,a moze się spotkamy na zebraniu 20.08 ??!!

 • 2019-08-14 00:54:51

  gość: ~Z Doboszowic

  Szkoda że nasz radny i sołtys nie potrafią tak postąpić. Poprostu brak honoru. Sołtys odkąd został wybrany na stanowisko prowadzi prywatną wojnę z wójtem, nie potrafi oddzielić spraw prywatnych od spraw sołectwa. Prosty przykład że nie reprezentował Doboszowic na zeszłorocznych dożynkach gminnych, wówczas byli tam tylko strażacy. Natomiast radny przez cztery kadencje nic nie potrafił osiągnąć na korzyść wioski, obecnie trawa już piąta i nic, nadal nic. Poprostu szkoda gadać, nie potrafią współpracować z urzędem gminy i wójtem. Wiadomo że jedynie dzięki rozmowie i inicjatywie można coś zdziałać, a oni tego nie potrafią. Nie potrafią pójść i porozmawiać

 • 2019-08-14 08:38:16

  gość: ~Mocnyyy

  I co teraz będzie jeśli nikt się nie zglosi na sołtysa?
  Mała, piękna wioska zostanie bez przedstawiciela ?musi nią ktoś zarządzać inaczej będziemy tylko patrzeć jak to wszystko niszczeje itd.tylko pytanie kto się zgłosi? Kto będzie chciał zaryzykować jeśli "krzywo"stanie że zaraz cały FB będzie hucżal, będą czytać to ludzie którzy nawet we wsi nie byli.ok, oceniajmy pracę, ale we własnymnie gronie,nie na facebok,czy nie wiadomo gdzie indziej. Pomagamy sobie ,rozmawiajmy, ale czy to takie proste,skoro między nami i takznajdzie się osoba która z nudów, lub wygórowanym mniemaniu o sobie,i tak zrobi zamieszanie ,bylecz by tylko coś złego się stało. To jest piękna spokojna wieś, po co to psuć? ?!

 • 2019-08-14 09:17:44

  gość: ~mm

  @~Mocnyyy

  Ile tam u Was ludzi mieszka? 300? Połowa to pewnie tylko zameldowana a pracuje i żyje gdzie indziej. Takie małe środowisko i nie potrafią się dogadać. Życzę powodzenia w znalezieniu nowego sołtysa, bo o ile radny za pare stówek miesiecznie to jakiś się znajdzie, ale być sołtysem za darmo albo jakieś zwroty kosztów dojazdu to marne wynagrodzenie za to żeby słuchać wiecznych narzekaczy. Jak się komuś nie podoba coś na wsi, to idzie do sołtysa, mówi co jest nie tak i przede wszystkim CO ZROBIĆ BY BYŁO LEPIEJ, wykazuje dobrą wolę i hej!

 • 2019-08-14 10:59:47

  gość: ~Mocnyyy

  @~mm
  Ludzi jest mało we wsi,ale to nie znaczy że trzeba nią źle rządzić. Pani Tatiana chciała i miała zapał do zrobienia czegoś, ale tu zaraz oczywiście krytyka.każdy ma swoje zdanie,ok.ale to trzeba było iść bez pośrednio do sołtysa i porozmawiać a nie jak gowniarz pisać bzdety na forum.wszystko byłoby dobrze i nadal mielibyśmy soltysa ,gdyby nie ten chory incydent z mediami społecznościowymi.dziwić się że ludzie głosu w niczym nie zabierają, ja się nie dziwię, bo skoro coś idzie w dobra lub w zła stronę i tak zaraz jest krytyka.a powinna być rozmowa ku polepszeniu. Jestesmy mała społecznością, ale mamy chęci do współpracy. Tylko że jak się próbuje traktować kogoś jak marionetke ,to takie są efekty.miejmy nadzieję że będzie lepiej, bo przez zamieszanie,każdy teraz siedzi na swoim podwórku i woli się nie wychować.

 • 2019-08-17 16:50:21

  gość: ~Kasia B

  @~Mocnyyy
  Pani Tatiana powinna zwołać zebranie a nie się obrażać jak dziecko i rezygnować . A gdzie była rada sołecka ???

 • 2019-08-15 20:06:33

  gość: ~Yty

  (this post was banned by administrator)

 • 2019-08-15 21:11:59

  gość: ~Mtr

  Może pani Tatiana zgodziła by się na powrót? Warto by spróbować

 • 2019-08-16 12:54:03

  gość: ~Murarz

  Chwalisław się nie zawali.

 • 2019-08-16 15:11:11

  gość: ~Kkk

  @~Murarz
  ??coś tu chciał

 • 2019-08-17 08:09:38

  gość: ~Beza

  Pani ela razem ze swoimi ulomnymi podopecznymi biega teraz po wiosce i naciaga ludzi na kase zeby zamknac to pozal sie boze stowarzyszenie,a moze by tak rozliczyc konkretne osoby m.in wlascicielke domku "nad bystra"za prywatna reklame ktora dluzszy czas widniala na stronie stowarzyszenia,za lawki ze swietlicy ktore niszczaly stojac przed domkiem zawyporzyczenie lemaru do nalewania piwa ktory byl wykorzystywany e celach prywatnych,wydaje mi sie ze gdyby to bylo splacone to wystarczyloby na zamkniecie stowarzyszenia i zostaloby jeszcze na dobra kawe i ciasto na pozegnanie

 • 2019-08-17 12:23:01

  gość: ~Oooooo

  @~Beza
  RobI się ciekawie.tylko szkoda ze pan el zapomniała o tym napisać, hmmm lepiej było oczerniac nie winnych ...

 • 2019-08-17 16:11:21

  gość: ~Kasia B

  @~Beza
  Co to za obelgi?? Kompletnie Beza nie masz racji i jak widać bladego pojęcia o funkcjonowaniu stowarzyszenia!!! Czy ma Beza dowody na to,że ktoś wziął ,ukradł lub sprzeniewieżył pieniądze ze stowarzyszenia?? Nie?! To w takim razie jest to pomówienie karane prawem. Stowarzyszenie opiera się na między innymi składkach ,które nie są płacone

 • 2019-08-17 16:47:13

  gość: ~Kasia B

  @~Beza
  Ułomni?? Proszę zmienić styl i retorykę bo to co Beza pisze jest zwykłym chamstwem. Naciąga na kasę?? Członkowie stowarzyszenia są zobowiązani di płacenia składek i to jest jedyne 12 zł na rok i gdyby członkowie stowarzyszenia je płacili nie trzeba by był prosić o pieniądze składkowe. Beza ,nie masz pojęcia o prawach i obowiązkach stowarzyszenia, które wynikają ze statutu więc nie zabieraj głosu w sprawach ,które Cię przerastają.

 • 2019-08-17 19:36:55

  gość: ~Domek

  @~Beza oj Beza przykro Cię czytać. Po pierwsze domek ma swoje identyczne ławki jak te w świetlicy ( można sprawdzić w wykazie ile jest i powinno być, wykaz robiony kilka lat temu więc bez obawy ,że jest zmataczony ) po drugie domek ma też swój własny rolbar do piwa więc również nie ma potrzeby pożyczać. Ale jak nie masz nic ciekawszego do roboty tylko wymyślanie i obrzucanie kogoś błotem to zapraszam na zebranie wtedy wstań i zapytaj, chętnie odpowiem. A tymczasem zajmij się swoim życiem, bo widzę, że masz strasznie nudne skoro takie rzeczy wypisujesz.Ciasto upiecz, podobno niezle Ci wychodzi.

 • 2019-08-17 16:37:22

  gość: ~Kasia B

  Czytam Państwa komentarze i nie wierzę, że tak można obrażać ,ubliżać ,szkalować i snuć insynuacje pod adresem osób ,które ciężko społecznie czyli za darmo pracowały. Obwiniają Państwo panią Elę i panią Angieszkę oraz pana Andrzeja a to właśnie wtedy kiedy działało Stowarzyszenie i Pan Andrzej był sołtysem dużo się działo. Dużo dobrego. Nie trzeba było prosić się o koszenie trawy,o organizację dożynek ,festynu,dopustu,imprez noworocznych to za sprawą stowarzyszenia i sołtysa jest wyposażona świetlica, są pieniądze na tablice,traktor do koszenia trawy. To za ich sprawą jest plac zabaw ( o który trzeba dbać) jest tablica przyrodnicza ,ktora promuje naszą przyrodę. A co Pani Beza i jej podobni robią? Szkalują i piszą nieprawdę o zagarnięciu pieniędzy?? Za takie pomówienia grozi w Polsce kara!! Mają Państwo dowody ?? Nie !! To proszę nie pisać bzdur. Pani Tatiana zamiast rezygnować i unosić sie honorem powinna wyjaśnić sytuacje np zwołując zebranie wiejskie i na nim przedstawić swoje stanowisko. Ci z Państwa, którzy tak bronią pani Tatiany gdzie byliście przez ostatnie miesiące??? Czy ktoś coś z Was zrobił np dożynki?? WSTYD bo nie było nic dla wsi przez ostatni czas odkąd pan Andrzej odszedł w Chwalisławiu jest bieda z nędzą.

 • 2019-08-17 20:09:11

  gość: ~lalka

  Myśle że pani Ela i pani Agnieszka nic nie robili za darmo.Pan Wielgus A.tylko wykonywał polecenia tej pani E.i pani A..Za jedną noc Sylwestra zarobili po 2.000.I gdzie są pieniędzy??Czy to dla wioski??Nie.Teraz trzeba i pani E. i pani A.iść na sołtysa i radną.Wtedy wioska rozkwitnie jak sad.Jestem pewen że nie pójdą.Bo to praca za darmo,społecznie..

 • 2019-08-17 21:13:33

  KasiaB

  Lalka, a niby po której imprezie sylwestrowej po tyle zarobili ,cooi??? Czy po tej dla której gotowałaś i ciasta piekłaś?? Z tego co wiem Ty też dolę dostałaś

 • 2019-08-18 00:11:02

  gość: ~Kultularny

  @~lalka .A jak Ty to obiczyłaś ten zarobek? Sama kasę wziełaś
  To wiesz. Lecz się kobieto i bramę sobie popraw bo krzywo zamontowana.

 • 2019-08-18 16:56:30

  gość: ~gość

  @~lalka
  Myślisz, że jesteś nie do namierzenia?! Osoby, które publicznie oskarżasz o kradzież (tak, kradzież!) powinny ci założyć sprawę. Podobno wiedzą kto to pisze.

 • 2019-08-18 20:21:22

  gość: ~123

  @~lalka mam nadzieję, że tobą zainteresuje prokurator!
  "Przestępstwo zniesławienia zagrożone jest karą grzywny albo karą ograniczenia wolności. Poza tymi wymienionymi, poważniejszą sankcję, tj. pozbawienie wolności do roku przewiduje Art. 212 § 2 KK. Wiąże się ona ze zniesławieniem poprzez środki masowego przekazu ( np. Internet, Radio, Telewizja). W razie skazania za przestępstwo zniesławienia sąd może ponadto orzec nawiązkę w kwocie do 100.000 zł na rzecz pokrzywdzonego, Polskiego Czerwonego Krzyża albo na inny cel społeczny, który wskaże pokrzywdzony"
  Wystarczy nr IP twojego komputera, który jest każdorazowo rejestrowany przy wysyłaniu postu, więc już jesteś namierzona. I co, dalej jesteś taka harda?

 • 2019-08-17 20:47:45

  gość: ~Aaaa

  Piszecie , obsmarowujecie się na wzajem.i po co.pani e zasiala akcje "opisany brudy na fb".kłótnia się nie ziemska zrobiła. A rozchodzilo się o to że Pani e zamiast osobiście udać się do sołtysa wolała wypisywać na fb głupoty. Zachowała sie mało profesjonalnie i to sprowadziło burze.mogła być kobitka Tatiana dalej soltysem ,coś było nie tak ,pójść pogadać, a nie na FB pisać. A teraz obrońcy praw się odzywaja wielcy.takie sprawy trzeba było załatwiać między sobą. A teraz masz babo placek.a pani e jak taka mądra rozsądna i w ogóle cud malina niech sama startuje na sołtysa, na siebie pisać na FB nie będzie, he he he

 • 2019-08-17 21:24:41

  KasiaB

  Dokładnie Aaaaa czyli ratunku kobitka Tatiana rady nie dała i przy pierwszej próbie ognia zrezygmowała. A gdzie Aaaa była i Beza co???? A może rada sołecka wsparła panią Tatianę?? A może pani Tatiana o pomoc się zwracała a może pani Tatiana zebranie wiejskie zwołała żeby swój punkt widzenia przedstawić?? I np o ławkach się wypowiedzieć publicznie a nie po cichu brzydko. NIE !!! Zebrania zero,oficjalnego stanowiska zero. Dlatego ja za takiego sołtysa dziekuję.

 • 2019-08-17 22:47:35

  gość: ~Koko

  @KasiaB
  A może porostu ktoś ma trochę godności w sobie ?
  Ja osobiście gdybym miał do czynienia z takim głupim zachowaniem ,również zrezygnowalbym że stolka sołtysa, bo gdy nie ma z kim gadać, tylko robią się problemy z byle czego na forum ,to po co by mi to było. Zasada jest jedną, mówi się prosto w twarz ,każdy ma swój honor.aaa beee.

 • 2019-08-17 22:49:45

  gość: ~Ojj

  @KasiaB
  Skoro jesteś osobą ambitną, wiesz co masz robić, chcesz to robić, chcesz pracować z ludźmi. Coś zmienić. Zapraszamy,może na ciebie czekamy

 • 2019-08-22 11:34:03

  gość: ~Elżbieta Twaróg

  Wypisują Państwo atakujący kłamstwa i pomówienia pod adresem mojej osoby oraz byłych reprezentantów sołectwa i stowarzyszenia. Kłamstwem jest,że braliśmy jakiekolwiek pieniądze,że nic nie robiliśmy, że chodzę po wsi i zbieram pieniądze na stowarzyszenie.Sa to oszczerstwa i pomówienia, świadczą tylko o tym, że osoby piszące nie maja pojęcia co zostało zrobione i w jakiej skali. Nie będę z Państwem polemizować, bo argumenty są absurdalne. Uczciwi i rozsądni ludzie wiedzą jaka jest prawda i że poza informacją o nieskoszonej trawie i bałaganie żadnych nie było żadnych uwag, a Państwo wywołali wojnę, której nie ma! Jestem poruszona tym, że uprawiają Państwo hejt w najczystszej postaci- kto nie rozumie to jest to nawoływanie do nienawiści i agresywna nagonka. Groźba jaka pojawiła się pod moim adresem jest przestępstwem. Piszący to powinni mieć tego świadomość

 • 2019-08-23 18:44:01

  gość: ~Mieszkanka 2

  ostatnio dodany post

  @~Elżbieta Twaróg
  W każdym kłamstwie jest ziarenko prawdy . Więc radzę się zastanowić !!!

REKLAMA