Express-Miejski.pl

Zerowy PIT dla młodych. Chcesz otrzymywać wyższą pensję? Wypełnij oświadczenie

zdjęcie ilustracyjne fot.: sxc.hu

Od 1 sierpnia obowiązuje zwolnienie z podatku dochodowego dla osób poniżej 26. roku życia. Młodzi pracownicy muszą złożyć oświadczenie, aby skorzystać z ulgi w tym roku.

W ustawie wprowadzającej ulgę Bez PIT dla młodych” zapisano warunek, który musi spełnić osoba w wieku poniżej 26 lat, by już od 1 sierpnia jej dochody były zwolnione z podatku dochodowego, a wynagrodzenie za sierpień były wyższe o kwotę zaliczki na podatek, która już nie musi być potrącona przez pracodawcę. Wystarczy złożyć u swojego pracodawcy oświadczenie, że dochody w całości zostaną objęte zwolnieniem z PIT.

Ministerstwo finansów opublikowało właśnie przykładowy wzór takiego oświadczenia na potrzeby zerowego PIT dla młodych.

Wzór oświadczenia dla pracodawcy, że pracownik korzysta z zerowego PIT dla młodych [KLIK]

Oświadczenie jest potrzebne tylko w 2019 roku. Od 1 stycznia 2020 roku pracodawca już z mocy ustawy nie będzie pobierał zaliczek na podatek dochodowy.

Uwaga: Podatnicy, którzy nie złożą takiego oświadczenia, zwrot podatku z tytułu ulgi otrzymają w zeznaniu rocznym PIT za 2019 rok (czyli na początku 2020 roku - w marcu/kwietniu - po rozliczeniu PIT z fiskusem).

Dla kogo zerowy PIT dla młodych?

Przypomnijmy, kto skorzysta z nowej ulgi „Bez PIT dla młodych”. Pierwszy warunek to wiek poniżej 26. roku życia. Drugi warunek - to odpowiednia forma zatrudnienia (wymieniona w ustawie), czyli z ulgi skorzystają tylko młodzi uzyskujący dochody z: umów o pracę, z umów zlecenia, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz stosunku służbowego (np. w przypadku policjantów). To oznacza, że młodzi otrzymujący wynagrodzenie z innego tytułu np. z umowy o staż studencki (praktyki absolwenckie) albo z własnej działalności gospodarczej nie będą mogli skorzystać z tego zwolnienia.

Limit dochodów dla zerowego PIT dla młodych

Kolejna rzecz, o której trzeba pamiętać, to fakt, że zwolnienie z podatku dochodowego obejmuje tylko przychody do wysokości rocznego limitu 85.528 zł (od 2020 roku). W 2019 roku będzie obowiązywał niższy limit wynikający z proporcji (dla pięciu miesięcy - a nie całego roku), czyli 5/12 z pełnej kwoty 85.528 zł wynosi 35.636,67 zł.

ms. / em24.pl

1

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Zerowy PIT dla młodych. Chcesz otrzymywać wyższą pensję? Wypełnij oświadczenie

    2019-08-11 23:13:33

    gość: ~Ciocia ewa

    ostatnio dodany post

    A renta rodzinna po zmarlych rodzicach pobierana przez przez dzieci uczące się,nie będzie zwolniona z opodatkowania?

REKLAMA


REKLAMA