Express-Miejski.pl

Na sesji powiatu mówiono o bezpieczeństwie. Poruszono też temat remontu dróg powiatowych [foto]

IX Sesja Rady Powiatu Ząbkowickiego VI kadencji fot.: em24.pl

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

14 czerwca o godz. 10 w siedzibie starostwa rozpoczęła się IX sesja Rady Powiatu Ząbkowickiego VI kadencji. Debatowano m.in. o stanie bezpieczeństwa w powiecie.

Starosta Roman Fester w swym wystąpieniu poruszył problematykę bezpieczeństwa na terenie powiatu, wskazując na wiele obszarów w tej dziedzinie, w których swe ustawowe zadania realizują poszczególne służby. Oprócz instytucji odpowiedzialnych w sposób oczywisty za utrzymywanie właściwego poziomu bezpieczeństwa i porządku publicznego jakimi są policja i straż pożarna, włodarz wspomniał pokrótce o zadaniach realizowanych przez inne podmioty, takie jak sanepid, powiatowy lekarz weterynarii czy Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego. – Nieprzewidzianie sytuacje występują najczęściej o nietypowej porze, często w święta i są to często takie sytuacje, które dla przeciętnego mieszkańca są kompletnie niewidoczne, a służby nasze zabezpieczają to właściwie i na bieżąco – mówił starosta.

Wiceprzewodniczący rady powiatu Marian Kozyra podniósł problematykę stanu dróg na terenie powiatu ząbkowickiego. Wskazał na ich fatalny stan, zauważając dysproporcje w skali przeprowadzanych remontów dróg powiatowych na terenie poszczególnych gmin. - Posiadam informację, że na remonty w gminie Ziębice, która ma największą sieć dróg w powiecie w ostatnich ośmiu latach wydano 4 mln złotych, a dla porównania na naprawy dróg na terenie gminy ząbkowickiej takich środków finansowych przeznaczono ponad 10 milionów – mówił Marian Kozyra. Z twierdzeniem tym polemizował starosta Roman Fester wskazując, że w przypadku prac na drogach w gminie Ząbkowice Śląskie to właśnie lokalny samorząd partycypował finansowo w remontach. Starosta pochwalił bardzo dobrą współpracę w tym obszarze z włodarzami poszczególnych gmin. Podkreślał też wagę pozyskiwania zewnętrznego dofinansowywania na remont i przebudowę dróg powiatowych, które często sięgało nawet 50 proc. kosztów całości inwestycji.

W kwestii bezpieczeństwa głos zabrał też Bartłomiej Zarzycki, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Ząbkowicach Śląskich, który dokonał szczegółowej analizy sił i środków Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego dyslokowanego na terenie powiatu ząbkowickiego. Wymienił zadania zawodowej straży pożarnej realizowane na obszarze powiatu, w tym m.in. opracowywanie analiz zagrożeń oraz planów zabezpieczenia operacyjnego, opracowywanie powiatowego planu ratowniczego czy ustalanie metod powiadamiania w sytuacji wystąpienia nagłego zagrożenia. Sieć podmiotów Krajowgo Systemu Ratownizo-Gaśniczego na obszarze powiatu tworzą: Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza w Ząbkowicach Śląskich wraz z wydzielonym posterunkiem w Ziębicach oraz 10 wyznaczonych jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej. - Dysponowanie do działań ratowniczo-gaśniczych prowadzone jest przez służbę dyżurną komendy w Ząbkowicach Śląskich. W 2018 roku na terenie powiatu miały miejsce 1303 zdarzenia, z tego 483 to pożary. To nieco więcej niż przed rokiem, gdy takich zdarzeń łącznie odnotowaliśmy 1235. JRG w Ząbkowicach Śląskich oraz posterunek w Ziębicach działają także na terenie powiatów dzierżoniowskiego, strzelińskiego oraz nyskiego - mówił komendant Zarzycki.

Radni podczas procedowania uchwał jednomyślnie przyjęli projekty w sprawie obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej i zmiany uchwały w sprawie powołania Rady Społecznej przy Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej – Pomoc Doraźna w Ząbkowicach Śląskich.

wkudrynska / em24.pl

15

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Na sesji powiatu mówiono o bezpieczeństwie. Poruszono też temat remontu dróg powiatowych

  2019-06-18 13:29:04

  gość: ~ciekawy

  A o ochronie zdrowia to nic? Szpital jest prywatny to fakt ale za bezpieczeństwo mieszkańców odpowiada Starosta i jego służby.Rada Społeczna przy ... itd. nic z tego nie wynika.

 • 2019-06-18 21:32:18

  gość: ~Z powiatu

  @~ciekawy Taki to szpital, że surowicy, która ratuje zdrowie i życie w przypadku ukąszenia żmiji w szpitalu ząbkowickim NIE MA!! Może ktoś z radnych by się tym zajął. Największa populacja żmiji zygzakowatej w Polsce a szpital nie ma surowicy! Dwa tygodnie temu chłopca po ukąszeniu wieźli do Wrocławia karetką. Jakieś jaja.

 • 2019-06-18 14:02:41

  gość: ~gosc

  Powiat ząbkowicki jest The Best.

 • 2019-06-18 17:31:28

  gość: ~Hi hi

  Czy jakiś rad y był w Henrykowie drogi i bezpieczeństwo mija się z prawdą przy nowej drodze zapraszam starostę rad ych niech ocenia

 • 2019-06-18 19:03:11

  gość: ~mieszkaniec

  Ziębice miasto 99% dróg do kapitalnego remontu wraz z chodnikami.

 • 2019-06-18 21:49:42

  gość: ~Ruina

  @~mieszkaniec I tyle samo domów.Tylko domek bozi ma się dobrze.

 • 2019-06-19 08:29:10

  gość: ~Antoni

  @~mieszkaniec burmistrz obiecał w kampani iż nam to wszysko zrobi miał wiele wspaniałych pomysłów nie zawiedzie nas. W gminie zatrudbionych zostało wielu młodych fachowców. Będzie pięknie

 • 2019-06-18 23:28:29

  gość: ~Ya

  Bezpieczeństwo to też zapewnienie młodzieży transportu do szkół. Nie byle jakiego, ale dogodnego. Bezpieczeństwo to też służba zdrowia.

 • 2019-06-19 09:40:38

  gość: ~Kis

  @~Ya
  Zgadzam się w pełni. Te pseudoautobusy, które dowożą młodzież do szkół to jakaś tragedia. Mam ochotę wyrąbać pismo do inspekcji transportu żeby się tym zajeła.

 • 2019-06-19 10:46:53

  gość: ~norek

  @~Kis

  podziekujcie orzeszkowi to dzieki niemu neotrans ma monopol na wszystkie trasy w powiecie wiec nie musi sie zbytnio martwic o komfort podruzujacych - z braku mozliwosci kazdy z nimi pojedzie

 • 2019-06-19 12:57:34

  gość: ~Ziębice

  @~Kis
  Piszesz o autobusach Oświaty w Ziębicach ???

 • 2019-06-19 08:50:41

  gość: ~ccc

  Szkoda gadać, dlaczego radni nie poruszyli tematu opieki w szpitalu? Bo co? Bo prywatny? To starosta odpowiada za nasze bezpieczeństwo. W szpitalu umierają ludzie!

 • 2019-06-19 14:06:36

  gość: ~Ja

  @~ccc
  Co bardziej przytomni uciekają z karetki jak się dowiadują gdzie jadą...

 • 2019-06-19 15:48:32

  gość: ~Bardo

  Co tu o drogach pisać, Pan starosta już nie pierwsza kadencje stara się objąć fotel burmistrza w Bardzie a kolejna już 3 kadencje jako starosta nie poczynił żadnych starań w kierunku ul głównej w Bardzie. Bardzianie to widzę Panie Starosto, włodarzem w naszej mieścinie chce się być, ale zrobić coś to już nie .

 • 2019-06-19 22:10:00

  gość: ~tezzbarda

  ostatnio dodany post

  @~Bardo

  to tylko stwarzanie pozorów w kampanii w 2014 starosta nagabywał na Żegańskiego i odwrotnie a potem się przytulali i wspolnie wstegi przecinali sukces ma wielu ojcow a porazka jest sierota

REKLAMA