Express-Miejski.pl

Figura św. Jana Nepomucena po 74 latach powróciła na bardzki most [foto]

Odsłonięcie figury św. Jana Nepomucena w Bardzie fot.: UMiG Bardo

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

25 maja na zabytkowym moście kamiennym w Bardzie odbyła się uroczystość odsłonięcia figury św. Jana Nepomucena. 

Wydarzenie rozpoczeło się od przemówień inicjatorów, fundatorów i osób, dzięki którym po 74 latach figura patrona mostowców wróciła na most kamienny w Bardzie. W pierwszej kolejności głos zabrał burmistrz Barda Krzysztof Żegański oraz Marcin Sęk, przewodniczący dolnośląskiego oddziału Związku Mostowców RPSwoją radość z efektów wieloletnich starań przywrócenia figury na bardzki most, wyraził też Leszek Budych, pomysłodawca i główny inicjator przedsięwzięcia. Jak powiedział obecny na wydarzeniu starosta Roman Fester: Teraz to już jest inny most. Ma opiekuna i nową duszę.

Po przemówieniach dokonano odsłonięcia figury, a jej poświęcenia dokonał ksiądz Mirosław Grakowicz. O trudach powstawania pomnika i pracy opowiedziała zgromadzonym mieszkańcom i gościom, we własnej osobie autorka dzieła Beata Małecka.

Następnie Burmistrz Barda powiędzkował wszystkim zaangażowanym w inicjatywę powrotu figury na most drobnymi upominkami. Wyraził również swoją wdzięczność wszystkim, którzy pracowali przy organizacji uroczystości.

O oprawę muzyczną wydarzenia zadbała Górnicza Orkiestra Dęta ze Złotego Stoku.


Rzeźbę św. Jana Nepomucena ustawiono na moście w 1722 roku. Zniszczona została, wraz z mostem, przez saperów niemieckich 8 maja 1945 roku. Most odbudowano w 1950 roku, ale bez rzeźby św. Jana Nepomucena. Rzeźbę odbudowano z inicjatywy Leszka Budycha - członka Związku Mostowców Rzeczypospolitej Polskiej i Krzysztofa Żegańskiego - burmistrza gminy Bardo ze składek mostowców dolnośląskich i ich przyjaciół. Rzeźbę wykonała artystka rzeźbiarka Beata Małecka, absolwentka ASP we Wrocławiu. Cokół wykonała i rzeźbę na moście ustawiła firma PBW Inżynieria z Wrocławia.

ms. / em24.pl / UMiG Bardo

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA