Express-Miejski.pl

Poparzony mężczyzna i matka z dzieckiem porażeni prądem. Uczniowie udzielali pomocy [foto]

Ząbkowickie Konfrontacje Ratownicze 2019 dla dzieci i młodzieży fot.: em24.pl

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

25 maja na terenie ząbkowickiego zamku dzieci i młodzież terenu powiatu ząbkowickiego wzięli udział w zawodach ratowniczych pn. Ząbkowickie Konfrontacje Ratownicze 2019.

Do rywalizacji z zakresu udzielania pomocy stanęli reprezentacji społeczności uczniowskiej z Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Jagiełły w Ząbkowicach Śląskich, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Hipolita Cegielskiego w Ziębicach, Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Ząbkowicach Śląskich, Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Ząbkowicach Śląskich, Szkoły Podstawowej nr 2 w Ząbkowicach Śląskich, Szkoły Podstawowej nr 3 z Ząbkowic Śląskich oraz młodzieżowa drużyna pożarnicza z Olbrachcic Wielkich.

Uczniowie i młodzi strażacy mieli za zadanie udzielenie pierwszej pomocy w czterech pozorowanych zdarzeniach medycznych. Piatą konkurencją był test z zakresu wiedzy. Ich działanie na poszczególnych stacjach oceniali profesjonalni ratownicy medyczni.

Na jednej ze stacji kilkuosobowe grupy miały pomóc mężczyźnie, który przy próbie przechodzenia przez ogrodzenie oblał się wodą z wrzątkiem i oparzył twarz, klatkę piersiową i przedramiona. Innym zadaniem było udzielenie pomocy matce z dzieckiem, która niosąc potomstwo na ręce dotknęła zwisającego kabla i najprawdopodobniej została porażona prądem. Uczniowie udzielali też pomocy dwóm poszkodowanym osobom, które zostały potrącone przez samochód osobowy, a także młodemu mężczyźnie, który został raniony strzałą z łuku podczas zabawy.

Sędziowie oceniali między innymi w jaki sposób uczniowie prawidłowo zbierają wywiad na temat sytuacji zaistniałej w miejscu zdarzenia, jak porozumiewają się z dyspozytorem pogotowia ratunkowego i czy ich przekaz informacji jest precyzyjny, w jaki sposób zakładają i ściągają rękawice ochronne, a także jak przeprowadzają dalsze działania w zależności od sytuacji (m.in. przywracanie funkcji życiowych, kontakt z poszkodowanym itp).

Wyniki:

Szkoły ponadgimnazjalne:
1. Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Jagiełły w Ząbkowicach Śląskich
2. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Hipolita Cegielskiego w Ziębicach
3. Ośrodek Szkolenia i Wychowania w Ząbkowicach Śląskich
4. Zespół Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Ząbkowicach Śląskich

Szkoły podstawowe - klasy VI-VIII:
1. Szkoła Podstawowa nr 2 w Ząbkowicach ŚLąskich

Szkoły podstawowe - klasy I-III:
1. Grupa I ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Ząbkowicach Śląskich
2. Grupa II ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Ząbkowicach Śląskich

Młodzieżowe Drużyny OSP:
1. MDP OSP Olbrachcice WIelkie

Wydarzenie zorganizował Jerzy Piotrowski we współpracy z ząbkowickimi ratownikami medycznymi, gminą Ząbkowice Śląskie oraz stowarzyszeniem Krewmaniacy.

ms. / em24.pl

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA