Express-Miejski.pl

W ciągu jednego popołudnia wpadli kolejni pijani kierowcy. Jeden jechał rowerem, drugi BMW

zdjęcie ilustracyjne fot.: sxc.hu

Policjanci powtarzają, przypominają, apelują, prowadzone są kampanie społeczne, ale nadal wiele osób wsiada za kierownicę pojazdu po spożyciu alkoholu. 

Policjanci z ząbkowickiej komendy w ciągu jednego popołudnia wyeliminowali z ruchu dwóch kolejnych nietrzeźwych kierowców.

20 maja po godzinie 17 na ul. Fabrycznej w Bardzie policjanci zatrzymali 62-latka, który jechał rowerem mając ponad 2 promile alkoholu w organizmie.

W tym samym dniu w ręce policjantów wpadł 47-letni mieszkaniec powiatu ząbkowickiego. Mężczyzna jechał pojazdem marki BMW i został zatrzymany w Kalinowicach Dolnych (gm. Ziębice). - W chwili zatrzymania miał ponad 1 promil alkoholu w organizmie - mówi Ilona Golec, oficer prasowa ząbkowickiej policji.

Przypominamy:

Na rowerzystę, który jedzie rowerem w stanie po spożyciu alkoholu (0,2 – 0,5 promila) policjanci mogą nałożyć mandat od 300 do 500 zł, natomiast gdy w czasie jazdy rowerem będzie znajdował się w stanie nietrzeźwości (ponad 0,5 promila) zapłaci bezwzględnie 500 zł.

Jeśli rowerzysta spowoduje zagrożenie w ruchu drogowym wówczas policjant może skierować sprawę do sądu, który to może wymierzyć rowerzyście karę grzywny nawet do 5 tys. zł, karę aresztu do 14 dni lub zakaz prowadzenia pojazdów innych niż mechaniczne nawet do 3 lat.

Kierowca pojazdu mechanicznego, który podczas kontroli drogowej będzie nietrzeźwy lub po użyciu alkoholu (ponad 0,2 promila) natychmiast traci prawo jazdy. Sprawa obligatoryjnie trafia też do sądu. Jeżeli wynik badania wskaże wartość powyżej 0,5 promila, sąd może wymierzyć karę grzywny od 5 tys. zł do 60 tys. zł w zależności od dochodów oraz karę ograniczenia lub pozbawienia wolności od miesiąca do dwóch lat. Niemal na pewno zostanie orzeczony także zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych od 3 do 15 lat. Okres ten można skrócić tylko wówczas, gdy sąd przychyli się do prośby o warunkowe umorzenie postępowania.

Konsekwencją popełnienia przestępstwa prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu będzie także otrzymanie 10 punktów karnych. W znacznie gorszej sytuacji będzie kierowca, który po raz drugi zostanie złapany na jeździe pod wpływem alkoholu lub, co gorsza, na spowodowaniu wypadku pod jego wpływem. Sąd może wówczas orzec karę nawet do 12 lat pozbawienia wolności. Warto pamiętać, że sąd wydając wyrok, musi orzec karę grzywny lub zakaz prowadzenia pojazdów.

ms. / em24.pl

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA