Express-Miejski.pl

„Kultura i pamięć Kresów dla Niepodległej”. II Regionalna Konferencja Historyczna [foto]

Kultura i pamięć Kresów dla Niepodległej. II Regionalna Konferencja Historyczna fot.: em24.pl

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

17 maja w Srebrnogórskiej Przestrzeni Artystycznej „Aniołek” odbyła się II Regionalna Konferencja Historyczna pt. Kultura i pamięć Kresów dla Niepodległej.

Wydarzenie otworzył Jarosław Rudnicki, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Stoszowicach z siedzibą w Srebrnej Górze, a przybyłych gości przywitał wójt Paweł Gancarz, jednocześnie pomysłodawca spotkania. Srebrną Górę swoją obecnością zaszczyli samorządowcy ziemi dolnośląskiej w osobach m.in. Grzegorza Dudy - starosty powiatu milickiego, Krzysztofa Szałankiewicza - starosty powiatu średzkiego, Kamila Ciupaka - starosty powiatu polkowickiego czy Janiny Mazur - wicestarosty powiatu legnickiego. Byli też przedstawiciele innych samorządów, jak chociażby Genowefa Prorok - kandydatka do Parlamentu Europejskiego reprezentująca na koferencji Powiat Brzeski czy delegacje stowarzyszeń kresowian.

Po przywitaniu gości wójt Paweł Gancarz skierował słowo do zebranych nawiązując do idei konferencji, następnie głos zabrała Genofewa Prorok, a po niej dr Tadeusz Samborski, były poseł i były Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego, współinicjator spotkania. Wszyscy podkreślili jak ważną rzeczą jest kultywowanie pamięci historycznej swojej rodziny, regionu i ojczyzny, wyrażając nadzieję, że konferencje poświęcone kulturze i pamięci Kresowiaków będą odbywać się cykliczne i na stałe wpiszą się w kalendarz wydarzeń. 

W tym roku SPA „Aniołek” gościło czterech prelegentów. Jako pierwszy swoje wystąpienie miał mgr Jędrzej Majka, znany pisarz i podróżnik, autor wielu książek, przewodników i albumów fotograficznych. Z wykształcenia teolog i dziennikarz. Przedstawił wykład pt. „Kresy. Śladami bohaterów trylogii Henryka Sienkiewicza”. W poszukiwaniu śladów sienkiewiczowskich postaci autor „zaprowadził” gości na ukraińskie stepy, przedstawił malownicze krajobrazy i zabytki oraz urzekające zakątki oraz inne kresowe miejsca. Do interesujących opisów miejsc naznaczonych śladami bohaterów Trylogii dołączył barwne fotografie przedstawiające ich aktualny wygląd.

W dalszej części swoje wystąpienia mieli: dr hab. Dorota Sula, długoletnia pracownica muzeum Gross-Rosen, która przedstawiła wykład pt. „Przesiedlenie ludności polskiej z byłych Kresów Wschodnich w latach 1944-1947”, a w dalszej części głos zabrali prof. Stanisław Sławomir Nicieja - wybitny znawca i piewca Kresów Wschodnich, któy opowiedział o kresowianach i ich wpływie na kulturę Dolnego Śląska. Konferencja zakończyła się wykładem mgr Waldemara Wieiwicestarosty powiatu ząbkowickiego, z wykształcenia i zamiłowania historyka, który przedstawił obraz społeczeństwa Kresów w II Rzeczpospolitej.

ms. / em24.pl

6

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • „Kultura i pamięć Kresów dla Niepodległej”. II Regionalna Konferencja Historyczna [foto]

  2019-05-19 08:12:58

  gość: ~ja

  Profesor Nicieja, mistrz słowa, którego słucha się z ogromną przyjemnością. Skarbnica wiedzy, z której można czerpać i być nienasyconym, bo jest to pokazanie jak niezmiernie ciekawa jest nasza historia.

 • 2019-05-20 10:15:09

  gość: ~Pracująca

  Trochę uboga frekwencja. Dlaczego nie zorganizuje się tego w weekend, albo wieczorem chociaż? Myślę, że wszyscy przyszliby chętniej, ja na pewno

 • 2019-05-20 12:43:07

  gość: ~ciekawy

  po co wzmianka o Genowefie Prorok i jej starcie w wyborach do europarlamentu??? Lokowanie produktu???

 • 2019-05-20 15:49:26

  gość: ~rr

  gdzie pojawił się plakat, informacja o konferencji? a może to spotkanie tylko dla wybrańców?

 • 2019-05-22 08:36:47

  gość: ~eee

  @~rr

  do komentarzy dobrnąłeś, a do zakładki zapowiedzi wydarzeń było za trudno ???? Eh Polaczki - cebulaczki

 • 2019-05-22 19:33:00

  gość: ~mm

  ostatnio dodany post

  @~eee taki poziom promocji, jak poziom twojego komentarza ...

REKLAMA