Express-Miejski.pl

Powstanie Dzienny Dom Opieki Medycznej w Ząbkowicach Śląskich

Spotkanie starosty z z przedstawicielami Bonifraterskiego Centrum Zdrowia Sp. z o.o. fot.: Starostwo Powiatowe w Ząbkowicach Śląskich

Taką informację ujawnił starosta Roman Fester, który spotkał się w tej sprawie z przedstawicielami Bonifraterskiego Centrum Zdrowia Sp. z o.o. (BCZ).

W spotkaniu uczestniczył także brat Szymon OH, Przeor Konwentu Bonifratrów pw. św. Józefa Robotnika w Ząbkowicach Śląskich.

Dom będzie funkcjonował od 2020 roku i będzie to pierwsza tego typu placówka w powiecie ząbkowickim.

Pod koniec kwietnia Bonifraterskie Centrum Zdrowia Sp. z o.o. podpisało umowę o dofinansowanie projektu: Utworzenie dziennego domu opieki medycznej (DDOM) w Ząbkowicach Śląskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Bonifraterskie Centrum Zdrowia stale rozwija swoją działalność na terenie powiatu ząbkowickiego – w połowie 2017 roku opieką zostali objęci pacjenci hospicjum domowego, rok później zakres usług został rozszerzony o rehabilitację domową, a na przełomie 2018 i 2019 roku uruchomiony został Dzienny Oddział Rehabilitacji w Stoszowicach, który docelowo, od lipca tego roku, ma zostać przeniesiony do budynków Braci Bonifratrów w Ząbkowicach Śląskich. Co ważne, z usług Bonifraterskiego Centrum Zdrowia można korzystać w ramach NFZ, a szczególny pakiet rehabilitacyjny przygotowany jest dla pacjentów ze znacznym stopniem niepełnosprawności. DDOM dedykowany osobom niesamodzielnym, w niedługim czasie po ich pobycie w szpitalu, będzie stanowił dopełnienie tworzonego modelu opieki BCZ.

Dzienny Dom Opieki Medycznej to placówka opieki zdrowotnej skierowana do osób potrzebujących wsparcia czy też dodatkowej opieki w powrocie do zdrowia po przebytej chorobie. Z usług DDOM będą mogli skorzystać mieszkańcy powiatu ząbkowickiego, w szczególności osoby powyżej 65 roku życia, których stan zdrowia nie pozwala na pozostawanie wyłącznie pod opieką rodziny i lekarza rodzinnego, a jednocześnie nie wymagają całodobowego nadzoru lekarskiego i pielęgniarskiego. DDOM to propozycja dla pacjentów, którzy po leczeniu szpitalnym nadal potrzebują fachowej opieki, a nie mogą na nią liczyć w domu.

Korzystanie ze świadczeń Dziennego Domu Opieki Medycznej będzie bezpłatne. Pacjenci oprócz opieki pielęgnacyjnej i lekarskiej, w tym geriatrycznej, będą mieli zapewnioną m.in. rehabilitację, zajęcia logopedyczne, wsparcie psychologiczne i dietetyczne oraz terapię zajęciową. W ramach pobytu pacjentom zostanie zapewnione bezpłatne wyżywienie, a w razie potrzeby transport do i z DDOM.

Placówka zlokalizowana będzie w remontowanych budynkach Konwentu Bonifratrów pw. św. Józefa Robotnika w Ząbkowicach Śląskich przy ul. 1 Maja 9. DDOM będzie funkcjonował przez cały rok, we wszystkie dni robocze, co najmniej 8 godzin dziennie, w czasie dostosowanym do potrzeb pacjentów i ich rodzin. Otwarcie zaplanowano na początek stycznia 2020 r.

Rekrutacja pacjentów rozpocznie się w październiku bieżącego roku, natomiast rekrutacja pracowników we wrześniu. O wszystkich wydarzeniach, organizator DDOM – Bonifraterskie Centrum Zdrowia Sp. z o.o. – będzie informował na bieżąco.

Starostwo Powiatowe w Ząbkowicach Śląskich

2

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Powstanie Dzienny Dom Opieki Medycznej w Ząbkowicach Śląskich

  2019-05-16 15:16:53

  gość: ~Nijt

  Brawo

 • 2019-05-22 10:55:50

  gość: ~nikt

  ostatnio dodany post

  konkurencja dla domu seniora z senior plus
  ale fakt w tym wieku potrzebna rehabilitacja a nie czcze gadanie z terapeutą.....

REKLAMA