Express-Miejski.pl

Zwiedzanie z przewodnikiem nowej trasy. Dzień otwarty srebrnogórskiej twierdzy [foto]

Dzień otwarty srebrnogórskiej twierdzy fot.: mwinnik / em24.pl

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

11 maja na terenie twierdzy odbyła się „Muzyczna salwa w Srebrnej Górze” w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich. Przygotowano szereg atrakcji dla turystów.

DOFE to ogólnopolska akcja promocyjna, która pokazuje projekty zrealizowane dzięki unijnemu dofinansowaniu. Firmy i instytucje z całej Polski, które otrzymały dotację z Unii Europejskiej zapraszały zwiedzających do swoich siedzib, zapewniając zniżki w biletach albo dodatkowe atrakcje w prowadzonych obiektach.

Do akcji dołączła również spółka Twierdza Srebrna Góra, która rokrocznie ze środków unijnych pozyskuje miliony na różnego rodzaju prace zabezpieczające, remontowe itp. W ramach dni otwartych od godz. 10 możliwe było zwiedzanie fortu Donjon z przewodnikiem-żołnierzem, który przedstawił historię i ciekawostki obiektu. Na trasie zrealizowanej z funduszy RPO WD 2014-2020 można między innymi odwiedzić kazamaty z podziemnym ujęciem wody wraz ze studnią (53m głębokości wykute w skale) i mechanizmem poboru, podziemnym mostem zwodzonym czy przejść przez najgłębszą fosę w Polsce. Zwiedzający poznali cały wachlarz artylerii fortecznej stosowanej do obrony twierdzy. Wszystkie atrakcje i ekspozycje przygotowano tak by pozwolić na przeniesienie się w czasy XVIII-wiecznego funkcjonowania górskiej fortecy.

Ponadto dzieci i dorośli mogli wziąć udział w rodzinnej grze fortecznej z nagrodami, poszukując zagadek ukrytych na terenie Donjonu. O godz. 12, 14 oraz 16 nastąpiła prezentacja artylerii fortecznej, pokaz ładowania i salwa armatnia. Uroczystym zwieńczeniem dnia był koncert Martyny Jakubowicz, jedynej w swoim rodzaju wykonawczyni ballad, będących mieszaniną muzyki folk i blues, a także klasycznego rocka. Na koniec odbyło się jeszcze nocne zwiedzanie Donjonu z pochodniami.

mwinnik / em24.pl

2

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Zwiedzanie z przewodnikiem nowej trasy. Dzień otwarty srebrnogórskiej twierdzy [foto]

  2019-05-13 12:36:44

  gość: ~Zawiedziona

  To poprosi oszustwo co to za dzień otwarty jak tezebs płacić.

 • 2019-05-13 16:27:50

  gość: ~RR

  ostatnio dodany post

  No tak, wszystko za darmo. Niedługo będziecie chcieli żebym Wam jeszcze płacono za to, że raczyliście przyjechać. Nie chcecie płacić, siedźcie i gnijcie w domach. Proste.

REKLAMA