Express-Miejski.pl

Figura św. Nepomucena powróci na most kamienny w Bardzie

Na moście kamiennym w Bardzie po kilkudziesięciu latach ponownie pojawi się figura św. Nepomucena fot.: UM Bardo

74 lata temu wycofujące się wojska niemieckie wysadziły most kamienny w Bardzie, gdzie znajdował się pomnik św. Nepomucena - patrona mostowców.

Obiekt odbudowano w pierwotnej formie w latach 50., jednak przy tej okazji usunięto figurę św. Jana Nepomucena z 1722 roku i kamienny krzyż, które stały na pierwszym filarze od strony Kłodzka. 

Teraz po kilkudziesięciu lat dwumetrowy pomnik świętego wykonany z piaskowca wraca na swoje miejsce. Zostanie ufundowany przez mostowców z Dolnego Śląska i Polski. Inicjatorem budowy pomnika i umieszczenia go na moście jest Leszek Budych, skarbnik Stowarzyszenia Mostowców z Dolnego Śląska.

Gmina Bardo sfinansowała wykonanie projektu i montaż cokołu. - Bardzo dziękujemy za inicjatywę i konsekwencje w realizacji pomysłu panu Leszkowi, a mieszkańców zapraszamy na odsłonięcie pomnika w sobotę 25 maja o godz. 15.30 na moście w Bardzie - mówi burmistrz Krzysztof Żegański.

Warto zaznaczyć, że przed pięcioma laty na moście kamiennym w Bardzie odbyły się uroczystości związane z poświęceniem i wmurowaniem kamienia węgielnego pod miejsce, w którym ma stanąć figura.

Oprócz podpisanego aktu erekcyjnego do metalowej tuby włożono wówczas materiały promocyjne gminy, dokumenty opisujące historię mostu i figur na nim stojących wraz ze zdjęciami, drobne pieniądze polskie i czeskie oraz pins z herbem Barda. Wydarzenie to upamiętniała tablica informująca, która została zniszczona przez nieustalonych sprawców.

Pamiątkowa tablica:

ms. / em24.pl

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA