Express-Miejski.pl

Strajk zawieszony, nauczyciele wrócili do pracy. Trwają lekcje w ogólniaku i na „Wrocławskiej”

zdjęcie ilustracyjne fot.: sxc.hu

Niewiele ponad tydzień trwał strajk nauczycieli w Liceum Ogólnokształcącym i Zespole Szkół Zawodowych w Ząbkowicach Śląskich. Dziś pedagodzy wrócili do pracy.

Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Kultury Powiatu Ząbkowickiego podjęła wczoraj decyzję o zawieszeniu strajku i od 16 kwietnia lekcje w ogólniaku oraz w Zespole Szkół Zawodowych w Ząbkowicach Śląskich odbywają się według obowiązującego planu

Pedagodzy czują jednak spory żal, że bez rozmowy z nimi organizacja związkowa z dnia na dzień zawiesiła akcję strajkową, tym bardziej, że inne organizacje, tj. Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych ani myślą zaprzestać działań protestacyjnych. W zdecydowanej większości szkół w całym kraju lekcje nadal nie są prowadzone, a terminu kolejnych rozmów na linii rząd-związkowcy wciąż nie ma. Wydaje się, że do stołu obie strony zasiądą dopiero po świętach wielkanocnych.

- Na chwilę obecną nasi nauczyciele nie mają żadnej podstawy prawnej żeby legalnie strajkować i w związku z tym przystąpili dziś do pracy. Czują jednak żal, że takiej decyzji nikt z nimi nie skonsultował, a zostali postawieni przed faktem dokonanym. Wczoraj poinformowałem ich o zawieszeniu akcji strajkowej, a moje działanie było pokłosiem otrzymania uchwały o zawieszeniu strajku. Jako pracodawca, zgodnie z obowiązkiem, musiałem poinformować pracowników o decyzji organizacji związkowej - mówi Tomasz Błauciak dyrektor Liceum  Ogólnokształcącego w Ząbkowicach Śląskich.

W ógolniaku frekwencja jak na pierwszy dzień po zaprzestaniu akcji strajkowej jest całkiem niezła. - W większości klas jest co najmniej 2/3 uczniów - dodaje dyrektor. Uczniowie już wczoraj za pomocą dziennika elektronicznego otrzymali informację o tym, że od dziś zajęcia w placówce będą odbywały się zgodnie z planem lekcji.

Nieco inaczej wygląda sytuacja w Zespole Szkół Zawodowych w Ząbkowicach Śląskich. Tam frekwencja wśród uczniów pozostawia sporo do życzenia. - Dopiero wczoraj wieczorem na stronie internetowej szkoły pojawił się komunikat o zawieszeniu akcji strajkowej i rozpoczęciu od dziś zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Nauczyciele przystąpili do pracy, choć do szkoły przybyło mało młodzieży. Mam wrażenie, że informacja o rozpoczęciu zajęć edukacyjnych nie dotarła jeszcze do wszystkich - mówi Ryszard Pawłowski, dyrektor placówki. Zapytany jak zareagowali nauczyciele na nagłe zawieszenie strajku przyznaje, że są między nimi dyskusje, ale z racji tego, że jest stroną w sporze zbiorowym, nie chce w tym temacie zabierać głosu. - Mogę powiedzieć tylko tyle, że zgodnie z wczorajszymi zapowiedziami, dziś wpłynęło do szkoły oficjalne pismo z organizacji związkowej o zawieszeniu strajku. Trudno powiedzieć jak cała sprawa rozwinie się dalej. W chwili obecnej zajęcia dydaktyczno-wychowawcze są prowadzone - dodaje dyrektor.

Komisja krajowa NSZZ „Solidarność” do porozumienia z rządem doszła już przed rozpoczęciem akcji strajkowej. Taka decyzja nie spodobała się wielu nauczycielom należącym do „Solidarności”. W porozumieniu z władzami związkowymi na poziomie regionalnym, wyrazili oni swój sprzeciw, zarówno jeśli chodzi o propozycję rządu, jak i jej przyjęcie przez komisję krajową i przystąpili do strajku. Po tygodniu Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Kultury Powiatu Ząbkowickiego zadecydowała o zawieszeniu akcji.

Ogólnopolski strajk nauczycieli trwa od 8 kwietnia. W placówkach, gdzie większość nauczycieli należy do Związku Nauczycielstwa Polskiego lub Forum Związków Zawodowych lekcji wciąż nie ma. Taka sytuacja ma również miejsce w większości placówek na terenie powiatu ząbkowickiego. Jedynym samorządem w powiecie, gdzie żadna szkoła nie wzięła udziału w strajku jest gmina Kamieniec Ząbkowicki.

[AKTUALIZACJA, godz. 13.30]: Zostaliśmy oszukani i zdradzeni. Nauczyciele ZSSZ popierający protest ostro o przerwaniu strajku

mwinnik / em24.pl

56

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Strajk zawieszony, nauczyciele wrócili do pracy. Trwają lekcje w ogólniaku i na „Wrocławskiej”

  2019-04-16 10:40:08

  gość: ~Ciekawy

  Hahaha, jakby nauczyciele mieli odwagę, to by siedli w pokoju nauczycielskim i nie wstawali. Nie wierzę, że dyrektorzy nagle zwolniliby z dnia na dzień całą kadrę. Swoją drogą, może wypadałoby przejść do ZNP i problem z głowy? Czy to się tak nie da?

 • 2019-04-16 11:02:24

  gość: ~Nie ciekawy

  @~Ciekawy
  Dlaczego przerwali strajk i wrócili do pracy, ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TO CO SIĘ WYKONUJE NA TYM MIĘDZY INNYMI POLEGA. "Ciekawy" jak tego nie rozumiesz to nie zrozumiesz nawet jak byś skończył te dwie szkoły zdając maturę i zaliczył studia na kierunku mniemanologii stosowane. Do nauki gamoniu.

 • 2019-04-17 15:06:24

  gość: ~Anonim

  Troche większego wglądu i wszyscy wiedzieli by że jest to wina 2 nauczycielek ktore odpowiedziały w imieniu całej kadry nauczycielskiej (gdzie tak nie było) i zawiesiły strajk, więc nie przerwali go wszyscy z własnych chęci, lecz został przerwany na skutek oszustwa, sam jestem uczniem tej szkoły i nauczyciele są porządni, walczą o to co uważają za słuszne i większość szkoły wspiera ich całym sercem, ale jak widać odezwie się jeden z drugim który usłyszał coś od trzeciego i za przeproszeniem pierd**i głupoty, nie pozdrawiam, polecam używać mózgu i nie wypowiadać się na tematy których się chociaż w małym stopniu nie przeanalizowało, ale przecież za głosem tłumu, nauczyciel taki zły, ciekawe jak większość zachowała by się w sytuacji nauczycieli..

 • 2019-04-16 11:48:00

  gość: ~Broniarz się cieszy

  @~Ciekawy
  A jakby byli odpowiedzialni, to nie strajkowaliby kosztem matur i przyszłości młodego człowieka. Jak można pomyśleć,o tym aby nie klasyfikować młodzieży przed maturą, co to za odwaga? To zwykła głupota i egoizm.

 • 2019-04-17 15:08:07

  gość: ~Eldoka

  Do matury uczeń szykuje się przez 3 lata, a w ostatnim roku powtarza, więc w czym problem? Nie uczyłeś się? Problem do siebie!

 • 2019-04-17 18:40:19

  gość: ~anonim

  @~Broniarz się cieszy
  A rozumiesz o co chodzi w strajku? Strajk musi boleć aby mieć efekty. Głupota i egoizm w tym konflikcie jest jedynie po stornie rządu. Gdyby zgodziliby się z warunkami nauczycieli, każdy kto ma więcej niż siano w głowie i nie łyka pisowskiej propagandy po 3 tabletki dziennie powie Ci, że były bardzo możliwe do spełnienia to problem by się dawno skończył

 • 2019-04-16 12:03:37

  gość: ~Teddy

  Poszli PO rozum do głowy. Szkoda ,że tak późno.

 • 2019-04-16 12:25:44

  gość: ~nn

  Ojej, ojej. Cofnęli się w połowie drogi. Chyba zabolało, że pensje w maju będą niższe :)

 • 2019-04-17 15:09:10

  gość: ~Aciprex

  Polecam zagłębić się w sprawę i nie pier***ić farmazonow

 • 2019-04-17 18:43:12

  gość: ~Krystian

  @~nn
  Gdyby ich bolała pensja to poszli by na zwolnienie i dostaliby pełną wypłatę.
  Problem jest w tym, że strajk został przerwany bezpodstawnie, a osoby, które się do tego przyczyniły to węże w ludzkiej skórze

 • 2019-04-18 15:20:03

  gość: ~Mon

  @~nn
  I to Cię tak cieszy? Że i tak biedny nauczyciel będzie mieć jeszcze gorzej?

 • 2019-04-16 12:56:44

  gość: ~Zirytowana

  Proszę zajrzeć na oświadczenie zamieszczone na stronie ząbkowickiej szkoły.

 • 2019-04-16 13:04:50

  gość: ~kiko

  i bardzo dobrze niech uczniowie zdadzą spokojnie matury w wakacje sobie strajkujcie

 • 2019-04-16 13:15:12

  gość: ~rodzic

  Bardzo dobrze, że zawieszono ten strajk. Dobro ucznia jest w tym wszystkim najważniejsze. Politykę niech uprawiają w Warszawie. Rząd dał propozycję i to dobrą a jak Panu z KODU nie pasuje to już inna sprawa. Jest to czysta polityka, robienie fermentu i dzielenie nauczycieli, rodziców i wielka szkoda dla dzieci.

  Wdzięczny rodzic.

 • 2019-04-17 18:57:06

  gość: ~anonim

  @~rodzic
  Tu nie chodzi o politykę tylko o płacę adekwatną do pracy wykonywanej przez nauczycieli. Zanim otrzymam odpowiedzi mówiące o tym, że nauczyciele pracują dużo mniej niż inni polecam zagłębić się w temat i poczytać jakie obowiązki ma nauczyciel poza nauczaniem.

 • 2019-04-18 15:21:23

  gość: ~Monter

  @~rodzic
  A jaką dokładnie rząd dał propozycje? Pani zna tą propozycję?

 • 2019-04-16 13:37:41

  gość: ~Samoobrona

  Nauczycieli którzy przerwą strajki przed świętami zostawić a resztę zwolnić. Młodym nauczycielom na start dać min. 3000 tys. netto i na pewno chętni do tej pracy się znajdą.

 • 2019-04-16 23:29:44

  gość: ~Naczyciel

  @~Samoobrona
  To jak nowi dostana tyle netto to tylko dzieki tym co strajkowali!!!!

 • 2019-04-16 13:58:01

  gość: ~Samoobrona

  Gdzie w Zabkowicach Śląskich najwięcej dzieci uczęszcza do szkoły? Gdzie w Zabkowicach Śląskich pracuje najwięcej nauczycieli nierobow?SZKOLA PODSTAWOWA nr. 3

 • 2019-04-16 14:18:09

  gość: ~uczeń

  @~Samoobrona
  To prawda a zadają tyle ,ze sami nie potrafią tego przerobić...niech zmienią pracę

 • 2019-04-16 19:48:44

  gość: ~ja

  @~Samoobrona
  nr bez kropki, słownik ortograficzny haha

 • 2019-04-16 14:21:02

  gość: ~Zabkowiczanin

  Zwonic nauczycieli ktorzy nie chcą pracować...tylko kasa im w głowie za co? Za 18h pracy...chociaż mamy prawdziwych i uczciwych nauczycieli ,którym zalezy na dobru dzieci...to ich kolezanki i koledzy mówią ,ze zostali zdradzeni? Wstyd a uczniowie nie zostali zdradzeni?

 • 2019-04-17 15:12:05

  gość: ~Uczen

  Każdemu nauczycielowi w technikum zależy żeby uczeń zdał maturę i egzaminy,wiec każdy nauczyciel wkłada w swoją pracę tyle serca ile może, zamiast być cwanym w internecie może czas zostawić Internet z tyłu i zająć się swoimi sprawami!

 • 2019-04-19 21:17:35

  gość: ~mieszkaniec

  ostatnio dodany post

  @~Uczen. Nie każdemu nauczycielowi zależy w Ziębicach w LO na Wojska Polskiego sklasyfikowano trzech uczniów na piętnaście. Reszta ma mieć poprawki w wakacje i nie są dopuszczeni do matur.

 • 2019-04-17 18:15:34

  gość: ~anon

  @~Zabkowiczanin
  Jeśli naprawdę myślisz że praca nauczyciela kończy się po ostatnim dzwonku to polecam ponownie rozpocząć edukację

 • 2019-04-17 18:33:09

  gość: ~anonim

  Skoro państwo ma mieć pieniądze na fundowanie świń, krów i patologi, która nie umie używać antykoncepcji to na godną płacę dla nauczycieli też powinno mieć. Nauczyciele w Hiszpani zarabiają ponad 4 raza więcej niż u nas, a koszty życia tam są niewiele większe.
  Może np. gdyby nasz kochany rząd nie zmarnował pieniędzy na likwidację gimnazjum z zawiści do poprzedniej władzy to byłyby pieniądze na godne życie dla ludzi, którzy poświęcają całych siebie tylko po to aby nasze dzieci mogły coś w życiu osiągnąć. Edukacja w Polsce nigdy nie była niesamowita, co widać w komentarzach, a PIS jedynie pogarsza sytuację przez swoje pozorne chęci porozumienia się i szkalowanie nauczycieli w TVP. Ludzie pójdźcie po rozum do głowy i zrozumcie, że wspierając nauczycieli wspieracie przyszłość całego naszego kraju. Kraj ze słabą edukacją to kraj bez przyszłości, a my niestety zmierzamy właśnie w tym kierunku

 • 2019-04-16 15:17:05

  gość: ~znalezione w internecie

  Moje dziecko przed chwilą napisało egzamin 8-kl. z języka polskiego. Pilnowali ich nauczyciele od religii. Pozostali nauczyciele siedzieli na korytarzu- śmiejąc się i denerwując uczniów wchodzących na salę niepotrzebnym docinkami. @Broniarz to też popierasz nieudolny liderze?

 • 2019-04-16 15:21:34

  gość: ~Michał

  Wstyd!!! Wyobrażam sobie jak to wyglądało...niech się śmieją...zobaczymy jak długo...

 • 2019-04-16 16:47:48

  gość: ~Potwierdż

  @~znalezione w internecie
  Czy ta informacja dotyczy szkoły nr 3 w Ząbkowicach sl?

 • 2019-04-16 16:53:35

  gość: ~znalezione w internecie

  @~, mam nadzieję, że nie

 • 2019-04-16 17:26:31

  gość: ~Wdzieczny rodzic

  Moje dziecko tez przekazalo ze nauczyciele stali na korytarzu sciskali ich, przesylali calusy mowiac ze to dla ich dobra strajkuja. Co za obluda .A egzamin pisali w obecnosc bardzo milych egzaminatorow.Dziekuje wszystkim ktorzy pilnowalu moje dziecko na egzaminie.Sa zmiennicy tych ktorym nie chce sie pracowac.

 • 2019-04-16 17:37:06

  gość: ~Matka

  @~Wdzieczny rodzic Oby więcej takich głosów, bo nauczyciele strajkujący są przekonani, że rodzice ich popierają. Przynajmniej tak mówią

 • 2019-04-18 15:24:01

  gość: ~MOn

  @~znalezione w internecie
  Nic takiego nie miało miejsca! Kłamstwo!

 • 2019-04-16 15:55:38

  gość: ~Rodzic

  Oburzeni nauczyciele jeszcze nie wpadli na pomysl zmiany pracy. Jezeli praca jest az tak podla i nie wygradzana, nie lepiej ja zmienic? Po co denerwowac siebie, rodzicow i biedne dzieci.

 • 2019-04-17 15:14:43

  gość: ~Uczen

  Po co spuszczać się nad tym w internecie? Nauczyciele walczą o to co uważają za słuszne i ja jestem za nimi, tak jak większość ludzi, którzy potrafią użyć mózgu i to w dobrym kierunku..

 • 2019-04-16 15:59:09

  gość: ~Kris

  I pomyśleć, Korczak nie zostawił dzieci, nawet w obliczu śmierci... Co to za lekarz, który odstepuje chorego, bo zarabia 5tys a chciałby 8tys?Te przebieranie się za krowę, piosenki, wyciąganie dzieci w swoje sprawy płacowe... I robienie z dzieci zakładników - rodzice-szykujemy taczki, trzeba oczyścić nasze szkoły!

 • 2019-04-16 16:08:56

  gość: ~autor

  Solidarnosc to PIS nie zwiazek zawodowy

 • 2019-04-16 16:53:34

  gość: ~Kowal

  @~autor
  W Zabkowicach na rynku do godz. 19 dzisiaj jest kowal z małym młoteczkiem i za darmo będzie pukał w łeb takim jak ty a po 19 będzie pomocnik maszynisty z dużą olejarką.

 • 2019-04-16 17:43:30

  gość: ~Zuzia

  @~Kowal
  Mam nadieje e to juz koniec z tymi wyglupami.Zero zaplaty za strajk i wroca wszyscy do pracy z podkulonym ogonem.A potem niech kuratorium przetrzepie porzadnie tych strajkujacych aby wiedzieli po co przyszli pracowc do szkoly- ze dobro dziecka jest najwazniejsze w praktyce a nie na sztandarach. A tak nawiasem to ciekawe kto zostanie nauczycielem roku kto otrzyma krzywa wieze nagrode burmistrza- pewnie aktywistka ZNP ktora strajkuje w czasie egzaminow.

 • 2019-04-17 18:49:23

  gość: ~Xxh

  @~Zuzia
  A czemu według Pani nauczyciele mieliby zostać ukarani za strajk? Tak wynagrodzenia nie dostaną to prawda, to jedno z założeń strajku. Strajk jest całkowicie legalny i ma sensowne podłoże moralne. Polecam wziąć młotek od Pana wyżej i sobie nim puknąć w łeb i przestać siać nienawiść

 • 2019-04-17 20:18:13

  gość: ~Emcia

  @~Xxh
  Strajk ma podłoże wyłącznie finansowe, o moralności lepiej nie nie mówić, Najlepiej na nim wychodzą maturzyści

 • 2019-04-18 15:27:08

  gość: ~MON

  @~Zuzia
  Ale jadowita żmija z Zuzi

 • 2019-04-17 10:41:42

  gość: ~Zasłyszane na zakupach

  Nauczyciele. Wyjdźcie ze szkoły i posłuchajcie co mówią o Was rodzice. Na szacunek będziecie musieli długo pracować

 • 2019-04-17 15:18:21

  gość: ~Bravo

  @~Zasłyszane na zakupach
  Mają słuchać pierdo****a ludzi którzy zazdroszczą że ktoś inny może mieć lepiej, lepiej nie komentuj bo tylko się poniżasz! Widać większość rodziców/aktywistów na tym forum sięga niżej niż dno.. Po prostu kareta..

 • 2019-04-17 17:15:19

  gość: ~Zasłyszane na zakupach

  @~Bravo Ale teraz błysnąłeś, czy się poniżyłeś?

 • 2019-04-17 23:34:54

  gość: ~Bravo

  @~Zasłyszane na zakupach
  przyszedłem pośmiać się z tej pajacerki, banda śmieci i tyle w temacie, umywam ręce

 • 2019-04-17 18:52:15

  gość: ~Xxh

  @~Zasłyszane na zakupach
  Nauczyciele mają już szacunek i będą go mieli. Bez szacunku, a zwłaszcza szacunku do samych siebie, czego mam wrażenie brakuje większości ludzi wypowiadających się tu, nauczyciele nie strajkowaliby.

 • 2019-04-17 19:41:11

  gość: ~Zasłyszane na zakupach

  @~Xxh Mówię o szacunku rodziców i dzieci, a nie o auto-szacunku, ten nazywa się samouwielbienie, mania wyższości, tego macie w nadmiarze. A co z Waszym szacunkiem dla uczniów, czy też ten uczniom się nie należy

 • 2019-04-18 10:48:09

  gość: ~Karolcia

  @~Xxh
  „nauczyciele”SAMI skutecznie przekonali ludzi, że na szacunek nie zasługują.

 • 2019-04-17 17:25:42

  gość: ~Kk

  Brawo i szacunek

 • 2019-04-18 14:50:12

  gość: ~Rodzic

  :Porzadni nauczyciele Polacy pracuja a strajkuje komuna

 • 2019-04-18 15:03:58

  gość: ~Strajk

  A nauczycielki strajkują osiem godzin dziennie, czy tylko pensum. Jest godzina 15:00, samochodów przed szkołami strajkującymi nie ma za wiele...

 • 2019-04-18 15:42:38

  gość: ~Zdzich

  @~Strajk
  Strajkuja tyle ile pensum i jescze maja obiecane ze otrzymaja pensje.

 • 2019-04-18 21:58:03

  gość: ~ja

  @~Strajk
  uwazaj bo ci żyłka pęknie z nienawiści,zazdrośnico!

 • 2019-04-18 22:06:58

  gość: ~ZZ

  @~ja
  A czego ma zazdrościć tej głodowej pensji, braku szacunku?

 • 2019-04-18 23:32:46

  gość: ~Czytelnik

  I wreszcie zapanuje normalność. Powinien być zakaz strajkowania na terenie szkoły, która jest w jednakowym stopniu "używania" przez uczniów, jak i nauczycieli. Nauczyciele niech sobie strajkują, ile chcą, ale poza terenem szkoły. To nie jest ich własność. To jest budynek "użyteczności publicznej." Poza tym, warto pamiętać, że "nie ma ludzi niezastąpionych." Większość strajkujących nauczycieli można zastąpić tymi, którzy szukają pracy.

REKLAMA