Express-Miejski.pl

Krzywa Wieża znów otwarta dla turystów i mieszkańców

Krzywa Wieża już po remoncie. Obiekt został ponownie udostępniony do zwiedzania fot.: UM Ząbkowice Śląskie

Zakończono prace remontowe przy Krzywej Wieży. Sztandarowy zabytek Ząbkowic Śląskich ponownie jest dostępny dla mieszkańców i gości.

Obiekt był nieczynny od września ubiegłego roku. Powód? Zły stan techniczny zabytku. Na ścianach wewnętrznych i zewnętrznych Krzywej Wieży pojawiły się spękania, a wewnątrz odnotowano rysy elementów konstrukcyjnych. 
 
Ekspertyza dotycząca stanu obiektu wykazała, że powodem uszkodzeń jest osiadanie małej wieżyczki, która bezpośrednio przylega do Krzywej Wieży. Jako przyczynę tego zjawiska wskazano zmienne warunki gruntowo-wodne oraz różne poziomy posadowienia wieży i przybudówki. Decyzją powiatowego inspektoratu nadzoru budowlanego obiekt został wyłączony z użytkowania, a gmina otrzymała stosowne zalecenia.
 
Aby zabezpeczyć konstrukcję „przybudówki” (klatki schodowej) przed postępującymi przemieszczeniami poziomymi wykonano ściągi stalowe łączące przybudówkę z wieżą. W dalszy etapie prac w celu stabilizacji konstrukcji zaprojektowano podparcie fundamentów za pomocą mikropali wierconych, a następnie naprawiono występujące rysy i pęknięcia oraz przemurowano uszkodzone elementy.
 
Wykonawcą prac remontowo-konserwatorskich przy zabytku była firma Alta z.o.o. z Wrocławia. Ich wykonanie kosztowało ząbkowicki samorząd około 146 tys. zł, z czego gmina otrzymała 20 tys. zł dofinansowania z Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Wraz z rozpoczęciem sezonu turystycznego Krzywa Wieża znów jest otwarta - codziennie w godz. od 9.30 do 17.30. Bilet wstępu na nią kosztuje 9 zł, ulgowy jest 4 zł tańszy.

ms. / em24.pl

4

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA