Express-Miejski.pl

Miał rzekomo dopłacić 1.47 zł, stracił 1.7 tys. zł. Nowa metoda oszustów

zdjęcie ilustracyjne fot.: sxc.hu

Oszuści znaleźli kolejną metodę, aby doprowadzić do niekorzystnego rozporządzenia mieniem. Ich ofiarą w ostatnich dniach padł mieszkaniec Ziębic.

21-latek poinformował, że z nieznanego numeru otrzymał wiadomość tekstową na telefon z informacją o konieczności uregulowania niedopłaty wraz z odnośnikiem do strony internetowej. - Po kliknięciu w otrzymany link został on przekierowany na stronę bankowości elektronicznej, za pośrednictwem której wykonał przelew na kwotę 1,47 zł. Jak się później okazało, z konta pokrzywdzonego została pobrana zdecydowanie wyższa kwota tj. 1.7 tys. zł. Policjanci szczegółowo wyjaśniają obecnie okoliczności zdarzenia - wyjaśnia Ilona Golec, oficer prasowa ząbkowickiej policji. To drugie w ostatnich dniach zgłoszenie w sprawie podobnego oszustwa internetowego.

Jednocześnie, mając na uwadze bezpieczeństwo mieszkańców policja apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności w przypadku otrzymania wiadomości tekstowej o podobnej treści.

Pamiętajmy, żeby:

1. Nie wchodzić na stronę internetową banku za pośrednictwem linków znajdujących się w przychodzących SMS-ach lub e-mailach.

Używajmy do tego celu adresu podanego przez bank, z którym podpisaliśmy umowę o otwarcie i prowadzenia rachunku bankowego. Nie jest również wskazane wykorzystywanie mechanizmu tzw. „Zakładek” lub „adresów Ulubionych”, gdyż istnieją szkodliwe obiekty, które potrafią modyfikować zachowane tam adresy.

2. Nigdy nie używać wyszukiwarek internetowych do znalezienia strony logowania banku.

Wyszukane w nich linki mogą prowadzić do fałszywych stron lub stron zawierających wirusy.

3. Przed zalogowaniem sprawdzić, czy połączenie z bankiem jest bezpieczne.

Adres witryny internetowej banku powinien rozpoczynać się od skrótu: "https://", a nie "http://". Brak litery "s" w skrócie "http" oznacza brak szyfrowania, czyli, że Twoje dane są transmitowane przez internet tekstem jawnym, co naraża Cię na ogromne niebezpieczeństwo.

4. Sprawdzać prawidłowość certyfikatu.

Zanim wpiszemy identyfikator bądź login i hasło sprawdźmy, czy połączenie z bankiem odbywa się z wykorzystaniem szyfrowania. Jeżeli znajdziemy symbol kłódki, kliknijmy na niego dwa razy, aby sprawdzić, czy wyświetlony certyfikat jest ważny i czy został wydany dla Twojego banku. Jeśli certyfikat utracił ważność lub nie został wystawiony dla Twojego banku albo nie można go zweryfikować zrezygnuj z połączenia. 

ms. / em24.pl

1

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Miał rzekomo dopłacić 1.47 zł, stracił 1.7 tys. zł. Nowa metoda oszustów

  2019-03-09 10:18:34

  gość: ~Aqua

  ostatnio dodany post

  W nysie ta sama metoda
  8300zl zniknęło z konta

REKLAMA