W okresie ubiegłego tygodnia (od 25 lutego do 3 marca) strażacy odnotowali 32 zdarzenia, w tym 21 pożarów i 11 miejscowych zagrożeń. 4 alarmy okazały się fałszywe.
Pożary:
25 lutego o godz. 1.23 w Jemnej (gm. Stoszowice) – pożar samochodu osobowego.
25 lutego o godz. 13.29 na ul. Ząbkowickiej w Kamieńcu Ząbkowickim – pożar śmieci w kontenerze.
25 lutego o godz. 17.33 w Sieroszowie (gm. Ząbkowice Śląskie) – pożar suchej trawy.
25 lutego o godz. 18.03 w Doboszowicach (gm. Kamieniec Ząbkowicki) – pożar suchej trawy.
25 lutego o godz. 20.12 w Przedborowej (gm. Stoszowice) – pożar sadzy w przewodzie kominowym w budynku mieszkalnym.
26 lutego o godz. 12.57 w Kamieńcu Ząbkowickim – pożar drzewa.
26 lutego o godz. 20.40 w Starczówku (gm. Ziębice) – pożar suchej trawy.
26 lutego o godz. 21.15 w Ziębicach – pożar suchej trawy.
27 lutego o godz. 10.39 na ul. Kolejowej w Kamieńcu Ząbkowickim – pożar piwnicy w budynku mieszkalnym. Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że w pomieszczeniach piwnicy budynku mieszkalnego rozwijał się pożar. Wszyscy lokatorzy opuścili budynek przed przybyciem zastępów straży pożarnej. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, ugaszeniu pożaru za pomocą jednego prądu wody, oddymieniu pomieszczeń oraz wygaszeniu pieca centralnego ogrzewania zlokalizowanego w piwnicy. Po zakończonych działaniach gaśniczych obiekt został sprawdzony za pomocą urządzeń wykrywczo-pomiarowych, które nie wykazały obecności ukrytych zarzewi ognia oraz obecności toksycznych gazów pożarowych. W działania trwające ponad trzy godziny zaangażowano sześć zastępów straży pożarnej oraz dwa patrole policji.
27 lutego o godz. 16.37 w Starczówku (gm. Ziębice) – pożar suchej trawy.
27 lutego o godz. 17.56 na ul. Bartosza Głowackiego w Ząbkowicach Śląskich – pożar suchej trawy.
27 lutego o godz. 18.44 w Szklarach (gm. Ząbkowice Śląskie) - pożar suchej trawy.
27 lutego o godz. 20.18 na ul. Stawowej w Ziębicach – pożar sadzy w przewodzie kominowym budynku mieszkalnego.
28 lutego o godz. 13.53 w Byczeniu (gm. Kamieniec Ząbkowicki) – pożar suchej trawy.
28 lutego o godz. 17.45 w Ciepłowodach – pożar suchej trawy.
28 lutego o godz. 21.57 w Kalinowicach Górnych (gm. Ziębice) – pożar suchej trawy.
28 lutego o godz. 22.53 w Doboszowicach (gm. Kamieniec Ząbkowicki) - pożar suchej trawy.
2 marca o godz. 21.46 w Wadochowicach (gm. Ziębice) – pożar sadzy w przewodzie kominowym.
3 marca o godz. 21.46 Srebrna Góra (gm. Stoszowice) – pożar suchej trawy.
3 marca o godz. 14.55 na ul. Ogrodowej w Kamieńcu Ząbkowickim – pożar suchej trawy.
3 marca o godz. 18.20 w Sieroszowie (gm. Ząbkowice Śląskie) – pożar suchej trawy.
Miejscowe zagrożenia:
25 lutego o godz. 12.18 na ul. Grunwaldzkiej w Ziębicach – plama oleju na jezdni.
26 lutego o godz. 11.30 w Bardzie – plama oleju na jezdni drogi krajowej nr 8.
26 lutego o godz. 12.20 na drodze krajowej nr 8 w Bardzie - w trakcie powrotu do jednostki strażacy zauważyli samochód osobowy, który wypadł z jezdni i znajdował się na stromym zboczu nasypu drogowego. Pojazdem podróżowała jedna osoba, która opuściła samochód samodzielnie nie odnosząc obrażeń. Z uwagi na nachylenie zbocza oraz prawdopodobieństwo przewrócenia się samochodu strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia oraz wykonali stabilizację zagrożonego samochodu osobowego. Po przybyciu na miejsce pomocy drogowej działania zakończono.
26 lutego o godz. 12.22 w Zwróconej (gm. Ząbkowice Śląskie) - pomoc policji w czynnościach dochodzeniowych.
26 lutego o godz. 12.41 w Przyłęku (gm. Bardo) – plama substancji ropopochodnej na jezdni drogi powiatowej.
27 lutego o godz. 15.34 na ul. Rynek w Ząbkowicach Śląskich - zadymienie w budynku mieszkalnym. Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że w wydzielonej części usługowej obiektu urządzenia wykrywczo-pomiarowe wykazały obecność tlenku węgla w stężeniu 100 ppm. Urządzenia wykryły również obecność czadu w pomieszczeniach mieszkalnych zlokalizowanych na I piętrze obiektu. Działania zastępów straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, ewakuacji lokatorów oraz osób przebywających w obiekcie na zewnątrz. Wygaszono piece ogrzewające lokale oraz przewietrzono pomieszczenia w obiekcie, po czym za pomocą urządzeń wykrywczo-pomiarowych ponownie sprawdzono wnętrze obiektu nie stwierdzając ukrytych zarzewi ognia oraz obecności toksycznych gazów pożarowych. W działania trwające dwie godziny zaangażowano trzy zastępy straży pożarnej, dwa zespoły ratownictwa medycznego oraz patrol straży miejskiej.
28 lutego o godz. 10.03 na ul. Przemysłowej w Ziębicach – wypadek samochodu osobowego. Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że w przydrożnym rowie znajduje się samochód osobowy. Pojazdem podróżowała jedna osoba która opuściła pojazd przed przybyciem służb ratowniczych. Działania zastępu straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wdrożeniu działań z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz odłączeniu dopływu prądu z akumulatora w pojeździe. W działania trwające blisko godzinę zaangażowano zastęp straży pożarnej, zespół ratownictwa medycznego, oraz dwa patrole policji.
28 lutego o godz. 16.11 na ul. Mikołaja Kopernika w Ziębicach – uruchomiona czujka tlenku węgla w budynku mieszkalnym.
1 marca o godz. 9.21 na drodze krajowej nr 8 w Szklarach (gm. Ząbkowice Śląskie) – plama oleju na jezdni.
1 marca o godz. 17.08 na krajowej ósemce między Braszowicami a Ząbkowicami Ślaskimi, na wysokości Tarnowa – wypadek trzech samochodów osobowych. Po przybyciu na miejsce zdarzenia i przeprowadzeniu rozpoznania stwierdzono, że pojazdami podróżowało łącznie siedem osób. Pięć z nich opuściło pojazdy samodzielnie, jedną osobę ewakuowali świadkowie zdarzenia, natomiast do jednej osoby strażacy musieli wykonać dostęp za pomocą hydraulicznych narzędzi ratowniczych i ewakuować ją z pojazdu. Działania zastępów straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu dopływu prądu z akumulatorów w uszkodzonych pojazdach, wykonaniu dostępu do osoby uwięzionej w pojeździe oraz jej ewakuowaniu, udzieleniu wsparcia zespołom ratownictwa medycznego w prowadzeniu medycznych czynności ratunkowych oraz oświetleniu terenu działań. Po zakończonych czynnościach dochodzeniowo – śledczych usunięto wycieki płynów eksploatacyjnych z uszkodzonych pojazdów. W działania trwające blisko cztery godziny zaangażowano pięć zastępów straży pożarnej, cztery zespoły ratownictwa medycznego, sześć patroli policji oraz służby wspomagające.
2 marca o godz. 10.42 na ul. 3 Maja w Złotym Stoku – pomoc pogotowiu ratunkowemu.
Alarmy fałszywe:
W okresie ubiegłego tygodnia odnotowano cztery alarmy fałszywe związane z pożarami sadzy w przewodzie kominowym, pożarem śmieci oraz zatrzymaniem krążenia u mężczyzny. Po przybyciu na miejsce nie stwierdzono zagrożenia.
Mirosław Gomółka / KP PSP Ząbkowice Śląskie
REKLAMA
REKLAMA