Express-Miejski.pl

Masz dług w komunalce? Zamień go na pracę

zdjęcie ilustracyjne fot.: sxc.hu

Mieszkańcy gminy Ziębice i najemcy lokali komunalnych, znajdujący się w trudnej sytuacji i zalegający z czynszem za zajmowane mieszkanie, mogą zmniejszyć zaległości.

Od 4 lutego zgodnie z zarządzeniem burmistrza można składać wniosek o możliwość odpracowania długów. Kto może się o to starać? Przede wszystkim osoby, które znalazły się w kłopotach finansowych i które nie chcą doprowadzić do egzekucji z obecnie zajmowanego lokalu na lokal socjalny o wiele niższym standardzie.

- To jest odpowiedź na zapytania lokatorów. Chcemy pomóc ludziom w trudnej sytuacji, a przecież pracy w mieście jest sporo do wykonania - tłumaczą ziębicy urzędnicy.

Zgodnie z zarządzeniem przedmiotem świadczenia rzeczowego mogą być wyłącznie prace przy utrzymaniu czystości w gminie, drobne prace porządkowe, drobne prace remontowo-konserwatorskie oraz pomocnicze prace administracyjne i usługowe świadczone na rzecz gminy lub jej jednostek organizacyjnych bądź spółek prawa handlowego, których większościowym udziałowcem lub akcjonariuszem jest samorząd. Odpracowywanie będzie odbywało się pod nadzorem gminy na podstawie umowy zawartej między gminą a dłużnikiem, w której strony ustalą zamianę zobowiązania finansowego na świadczenie rzeczowe na podstawie przepisów kodeksu cywilnego.

Wartość świadczenia rzeczowego dłużnika ustalana będzie jako iloczyn rzeczywistego wykonania śwadczenia oraz stawki w wysokości 13 zł za godzinę pracy. Prace rozliczane będą na podstawie potwierdzeń dokonanych przez wskazanego pracownika Referatu Spraw Mieszkaniowych Urzędu Miejskiego w Ziębicach lub kierownika jednostki organizacyjnej, dla której dłużnik wykonuje usługę.

Podstawowym elementem, jaki będą brali urzędnicy pod uwagę przy kwalifikowaniu osób, będzie wnoszenie opłat za bieżące czynsze i opłaty za media. Jeżeli takowych nie będzie, to dłużnik nie będzie mógł skorzystać z możliwości odpracowania zadłużenia.

Więcej informacji w tej sprawie udzielają pracownicy Referatu Spraw Mieszkaniowych Urzędu Miejskiego w Ziębicach, tel. 74 8 163 840, ul. Przemysłowa 10 w Ziębicach, pok. nr 8. 

Wniosek o umożliwienie spłaty zadłużenia w formie spełnienia świadczenia rzeczowego, zarządzenie oraz pozostałe niezbędne dokumenty znajdują się tutaj [KLIK]

ms. / em24.pl / UM Ziębice

10

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Masz dług w komunalce? Zamień go na pracę

  2019-02-11 18:03:25

  gość: ~www

  Świetna sprawa. w innych gminach też powinni coś takiego zrobić.

 • 2019-02-11 18:42:38

  gość: ~WWW

  No rzeczywiście tylko jest z czego przykład brać. Prace ludziom dać to nie będą waszej jałmużny potrzebować.

 • 2019-02-11 18:47:25

  gość: ~nie radny

  Bardzo dobry pomysł. Pierwsze zadanie dla odpracowujących to oczyszczenie żywopłotów wzdłuż ul. Wałowej tj.powycinanie drzew samosiejek, pousuwanie chwastów szczególnie pokrzyw, powybieranie śmieci. Żywopłot to powinien być tylko sam liguster. Nie jest to ciężka praca, ale za bardzo pożyteczna dla wyglądu naszego miasta. Drugie zadanie to ułożenie płytek chodnikowych na miejscach wydeptanych przez mieszkańców,które po deszczu są trudne do przejścia. Płytek powinno być dużo z modernizowanych chodników.

 • 2019-02-11 20:01:16

  gość: ~Wanda

  Żeby kogokolwiek w Polsce legalnie zatrudnić trzeba ponieść określone koszt: szkolenie BHP, odzież robocza itp. Czy ktoś policzył ile nas (podatników) bezie kosztowało zatrudnienie tych osób i jaka jest gwarancja, że po np. 1 godz. pracy jej nie porzucą, a sprzętu nie spieniężą?

 • 2019-02-11 20:57:12

  gość: ~Andrzej

  @~Wanda
  Czytaj ze zrozumieniem. To nie jest zatrudnienie. Tak samo robią inne miasta jak Wrocław. Nas podatników będzie to zero kosztowało a jest nadzieja, że ktoś odbije się od dna i przy okazji posprząta

 • 2019-02-12 12:01:59

  gość: ~Wanda

  @~Andrzej
  Czytam ze zrozumieniem. A niby na jakiej podstawie ci ludzie mają tą pracę wykonywać? W Polsce od jakiegoś czasu nie ma niewolnictwa i jak się kogoś legalnie zatrudnia to zawsze za wynagrodzeniem - pracownik nie może się go zrzec i zgodnie z przepisami prawa (a więc całym BHP itp.). Gmina musi zawrzeć z nimi umowę o pracę lub inna określającą warunki wykonywania pracy (ale zgodną z obowiązującymi przepisami). Innej formy zatrudnienia nie ma w Polsce (może być jeszcze umowa zlecenia, ale ona nie wymaga osobistego wykonania pracy i nie może być w tym przypadku zawarta, bo jak rozumiem będzie to konkretna praca np. naprawa chodników, czy zamiatanie ulic, wykonywana w określonych godzinach, pod nadzorem w ciągu jakiegoś czasu więc tu nie wchodzi w grę oraz umowa o dzieło, ale w tym wypadku też nie wchodzi w grę, bo żadnego dzieła tu nikt nie stworzy). Żeby wykonać umowę pracownik musi zostać przeszkolony, otrzymać odzież roboczą, narzędzia i być nadzorowany, a to wszystko kosztuje. To, że coś zrobiono we Wrocławiu, nie świadczy jeszcze o tym, że to jest dobre! Czy ktoś policzył ile nas to będzie kosztowało? Prawdopodobnie pożytek z tych "pracowników" będzie żaden! Wszyscy do tego dołożymy, ktoś się poobija kilkadziesiąt godzin, a jego dług zostanie anulowany. Czy nie lepiej anulować go od razu i nie wydawać niepotrzebnie pieniędzy na pseudo pracę tych ludzi.

 • 2019-02-12 12:21:37

  gość: ~takim

  ostatnio dodany post

  @~Wanda

  Miła Pani.

  Całkowicie się z Panią zgadzam, ale wydaje mi się, że nie do końca Pani rozumie "zamysł" tzw. władzy.

  Otóż tu wcale nie chodzi o pomoc tym ludziom, ale PR własny, czyli czynsz trzeba płacić, a wiadomo że nie da się go ściągnąć, więc tzw. władza organizuje cyrk zwany "odpracowaniem" przez co chce powiedzieć, ... patrzcie jakie my są (ta władza znaczy) dobre, jakie mądre i podajemy pomocną dłoń biednym ludziom.

  Gdyby tego nie zrobili, to po prostu (zgodnie z prawem) wszedłby komornik, zgarnął co się da, a zalegających z czynszem wyrzucono by na bruk albo do jakiegoś baraku.
  Oczywiście wszystko odbyłoby się przy krzykach rozpaczy będących nieodłącznym tłem takich działań.

  Nie muszę chyba dodawać, że coś takiego nie wygląda dobrze i nie przysparza popularności władzy, czyli w lud idzie przekaz, że patrzcie jaka ta władza jest tragiczna, .... wyrzuca biednych ludzi na bruk.

  Mało kto skojarzy, że komornik wyrzucający ludzi z domu znalazł się tam dlatego, że ci ludzie sami są sobie winni. czuli ... nie zapłacili.

  Zdecydowana większość natomiast skojarzy, że to miasto/władze miało coś z tym wspólnego i to właśnie wina rządzących.

  TO WŁAŚNIE TAKIEGO OBRAZKA BOI SIĘ KAŻDA WŁADZA i to właśnie dlatego organizuje się cyrk zwany "odpracowaniem czynszu".

 • 2019-02-11 21:39:21

  gość: ~wyborca

  Warunek jest taki żeby tym osobom które nie płacą chciało się pracować - nie płacą bo albo są chorzy i nie mogą podjąć pracy albo im się zwyczajnie nie chce.

 • 2019-02-12 09:57:09

  gość: ~Obiektywny

  Trochę słabe, bo wszyscy wiemy jak będzie wyglądała ich praca, no chyba, że rzeczywiście będzie to ktoś ściśle kontrolował. Ja mam wrażenie, że będzie to na zasadzie byleby odpierdzielić pańszczyznę i niech regulują ten dług, o ile w ogóle komukolwiek będzie zależało, żeby wziąć w tym udział. Swoją drogą w powiecie bezrobocie 11 proc. to pracy jest w brud. Bez przesady, że też gmina musi organizować swoim dłużnikom miejsca pracy

 • 2019-02-12 10:08:35

  gość: ~płatnik

  Ja proponuję żeby redakcja za miesiąc czy dwa pokazała informację ile osób posiada zaległości a ile skorzystało z tej "inicjatywy" burmistrza podobno na prośby osób z zaległościami.

REKLAMA