Ząbkowiczanie poważnie podchodzą do problemu czadu. Czujki posiada coraz większa liczba mieszkań i domów. Wczoraj jedna z nich załączyła się przy ul. Kościuszki.
Do zdarzenia doszło przed godz. 20. - Po przyjeżdzie strażaków na miejsce zdarzenia zabezpieczono je, dokonano rozpoznania i wykonano pomiar miernikiem wielogazowym na obecność tlenku węgla. Urządzenie pokazało 20 ppm, jednak mieszkanie przed naszym przyjazdem było już wietrzone. Wcześniej, na mierniku znajdującym się w obiekcie stężenie tlenku węgla wynosiło 140 ppm - informuje Jacek Gudz z ząbkowickiej straży pożarnej.
W mieszkaniu przebywały dwie starsze kobiety. - Kobiety były przytomne, nie uskarżały się na żadne dolegliwości jednak zespół ratownictwa medycznego zadecydował, że kobiety zostaną dokładnie przebadane w szpitalu - dodaje strażak.
Źródłem tlenku węgla był najprawdopodobniej nieszczelny piec kaflowy. Na miejscu obecne były dwa zastępy strażaków-zawodowców z Ząbkowic Śląskich oraz pogotowie ratunkowe.
Według danych Brytyjskiej Agencji Ochrony Zdrowia pierwsze objawy zatrucia tlenkiem węgla występują przy stężeniu tlenku węgla na poziomie 200-300 ppm. Istotny jest także czas. W tym przypadku czas narażenia wynosi 5-6 godzin. Im większe stężenie tlenku węgla w powietrzu, tym czas narażenia jest krótszy, a objawy poważniejsze.
~ 100 ppm - lekki ból głowy, wypieki (nieokreślony czas narażenia)
200–300 ppm - ból głowy (czas narażenia 5–6 godz.)
400–600 ppm - silny ból głowy, osłabienie, zawroty głowy, nudności, wymioty (czas narażenia 4–5 godz.)
1,100–1,500 ppm - przyspieszone tętno i oddech, omdlenie (zasłabnięcie), śpiączka, przerywane ataki drgawek (czas narażenia 4–5 godz.)
5,000–10,000 ppm - słabe tętno, płytki oddech/zatrzymanie oddychania, śmierć (czas narażenia 1–2 minuty)
Detektor tlenku węgla ustawiony zgodnie z odpowiednią normą europejską powinien uruchomić się, jeśli wykryje określone stężenie gazu w określonym przedziale czasu zgodnie z poniższym opisem:
50 ppm: alarm w ciągu 60–90 minut
100 ppm: alarm w ciągu 10–40 minut
300 ppm: alarm w ciągu 3 minut
Alarm uaktywnia się, gdy poziom stężenia tlenku węgla narasta w czasie do niebezpiecznych poziomów lub wymagane jest natychmiastowe działanie. Natomiast unikane są fałszywe alarmy związane z tymczasowymi niskimi stężeniami (np. w wyniku działania dymu papierosowego).
Jak pomóc przy zatruciu tlenkiem węgla?
mwinnik / em24.pl
REKLAMA
REKLAMA