28 stycznia w siedzibie Nadleśnictwa Henryków odbyło się spotkanie robocze dotyczące utworzenia Parku Kulturowego w Henrykowie.
Zgromadzonych przywitał nadleśniczy Piotr Bubniewicz, który krótko omówił cel spotkania i przedstawił jego plan. Następnie głos zabrał burmistrz Mariusz Szpilarewicz, który przedstawił urzędników obecnych na spotkaniu, podziękował wszystkim za przybycie i zainteresowanie tematem, a także zadeklarował wolę władz gminy do rozpoczęcia prac zmierzających do utworzenia parku kulturowego. Kolejno głos zabrał Krzysztof Flis - zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Henryków, który omawiając przygotowaną prezentację multimedialną przedstawił pokrótce historię Henrykowa i główne założenia dotyczące henrykowskiego parku.
Po prezentacji przyszedł czas na dyskusję, w której zgromadzeni wyrazili zasadność rozpoczęcia badań historycznych i planistycznych, pozwalających wskazać granice parku, w które zostaną włączone obszary o najwyższej wartości zabytkowej i turystycznej Henrykowa.
- To na pewno nie ostatnie spotkanie dotyczące tej sprawy, przed nami okres żmudnych prac planistycznych, proces konsultacji społecznych, a także konsultacje z konserwatorem zabytków i instytucjami środowiskowymi - mówi burmistrz Szpilarewicz, który chciałby, aby finisz tych prac, a tym samych uchwała o utworzeniu Parku Kulturowego w Henrykowie była zwieńczeniem obchodzonej w przyszłym roku 750. rocznicy zapisania pierwszego polskiego zdania w Księdze Henrykowskiej.
Park Kulturowy jest jedną z form ochrony krajobrazu kulturowego, dedykowaną dla wyróżniających się terenów zabytkowych o unikalnych tradycjach budowlanych i osadniczych. W ostatnich latach wiele gmin je utworzyło, aby skuteczniej połączyć potrzeby rewitalizacji obszarów i ich promocję turystyczną. - Doświadczenia takich miast jak Wrocław czy Kraków, a także przykłady z „naszego podwórka” – Parku Kulturowego „Wzgórze Zamkowe, Dolina Budzówki i Nysy Kłodzkiej” w Kamieńcu Ząbkowickim, czy Fortecznego Parku Kulturowego w Srebrnej Górze, pokazują, że powołanie Parku Kulturowego jest skutecznym sposobem przywracania historycznego blasku zabytkowych obszarów - dodają urzędnicy z ziębickiego magistratu.
W spotkaniu oprócz wyżej wymienionych przedstawicieli nadleśnictwa i burmistrza brali udział także m.in. Monika Trocińska-Starzak - naczelnik Wydziału Realizacji Programów Pomocowych Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu, Ryszard Majewicz - starszy specjalista ds. gospodarki wodnej RDLP we Wrocławiu, starosta Roman Fester, dr Paweł Ogielski z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, Władysław Lach - prezes Zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół Henrykowa i radny Rady Miejskiej w Ziębicach oraz Małgorzata Domaradzka - naczelnik Wydziału Funduszy Zewnętrznych, Rozwoju i Promocji.
mwinnik / em24.pl na podst. inf. UM Ziębice
Planują utworzenie henrykowskiego Parku Kulturowego
2019-01-30 18:34:27
gość: ~takitam
No nareszcie !
Rewitalizacja Ziębic (pamięta ktoś jeszcze ?) już za nami.
-- Wszystko w Ziębicach kwitnie aż miło.
-- Kamieniczki pięknie odrestaurowane, nie tylko fasady, ale i całość jak leci.
-- Na równiutkich chodnikach można grać w bilarda tak samo jak na nie mniej równych ulicach.
-- Ziębickich firm i zakładów pracy jest tak dużo, że Ziębiczanie nie wiedzą którą robotę wybrać, ... taki wybór, a firmy prześcigają się oferując coraz to lepsze warunki pracy i płacy.
-- Ziębicka służba zdrowia to wzór do naśladowania.
-- Nie inaczej jest z komunikacją.
Słowem, .... miód i mleko płyną szeroką falą przez Ziębice i tylko właśnie Ziębiczanom brakowało tego ... parku kulturowego w Henrykowie.
... ale jak widać, władze stanęły na wysokości zadania i robią co mogą żeby spełnić marzenia mieszkańców Ziębic i całej gminy, bo przecież właśnie o tym parku kulturowym marzą mieszkańcy gminy.
=======
Zresztą, wystarczy popatrzeć na zdjęcie w artykule.
Wszyscy uśmiechnięci, zadowoleni, entuzjastycznie nastawieni do pomysłu.
Brawo Wy.
2019-01-30 19:08:38
gość: ~radny
Nie można być prezesem stowarzyszena i radnym jednocześie.
2019-02-11 06:34:33
gość: ~Kult
ostatnio dodany post
Brawo władze gminy. Kultury nigdy zbyt wiele.
REKLAMA
REKLAMA