Express-Miejski.pl

Remont ul. Grunwaldzkiej priorytetem. Władze miasta stawiają na infrastrukturę drogową [foto]

Ulica Grunwaldzka w Bardzie od dłuższego czasu wymaga remontu fot.: em24.pl

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Aktualną kadencję chcemy w znacznej mierze poświęcić inwestycjom drogowym. Priorytetem jest remont ul. Grunwaldzkiej - deklaruje burmistrz Krzysztof Żegański.

Po remoncie bardzkiej starówki polegającym na wyłożeniu kostką brukową nawierzchni na ul. Głównej, Kolejowej i placu Wolności oraz budowie mini-ronda, gmina Bardo planuje kolejne inwestycje drogowe. Priorytetem dla samorządu jest remont ul. Grunwaldzkiej, która od dłuższego czasu znajduje się w fatalnym stanie. - W projekcie budżetu na 2019 rok zabezpieczyliśmy 15 tys. zł na dokumentację związaną z wymianą oświetlenia wzdłuż tej drogi. Tym samym zasygnalizowaliśmy, że mamy w planach wykonanie remontu tej ulicy. Wskazują na to także roboty prowadzone w ubiegłym roku w ciągu tej drogi związane z wymianą sieci wodociągowej. Aktualnie na ukończeniu są prace dokumentacyjne dotyczące wymiany gazociągu. Prace ziemne związane z wymianą kolejnych mediów mają ruszyć jeszcze w pierwszej połowie tego roku - mówi burmistrz Krzysztof Żegański.

Włodarz dodaje, iż kompleksowa przebudowa ulicy Grunwaldzkiej, nie tylko do skrzyżowania z ul. Polną, ale od mini-ronda aż do domu wczasowego Brido, wiąże się ze sporymi kosztami. Pierwsze szacunki mówią o kwocie rzędu 3.5 mln zł. - Wiemy, że został uruchomiony już rządowy program umożliwiający pozyskanie środków zewnętrznych na remont dróg samorządowych. Kilkukrotnie spotkaliśmy się w tej sprawie w urzędzie wojewódzkim i mamy nadzieję, że zadanie związane z remontem ul. Grunwaldzkiej trafi na listę inwestycji przeznaczonych do dofinansowania. Na najbliższej sesji, jeśli radni wyrażą zgodę, dzięki przesunięciom w budżecie, wyasygnujemy środki na sporządzenie dokumentacji już stricte związanej z przebudową tej drogi. Łączny koszt całej dokumentacji ma wynieść około 47 tys. zł i taka też kwota zostanie zabezpieczona. Posiadanie dokumentacji technicznej to niezbędny element, abyśmy mogli ubiegać się o wsparcie finansowe ze źródeł zewnętrznych - wyjaśnia Żegański.

W porozumieniu ze starostwem powiatowym gmina w tej kadencji chce dokonać także przebudowy ul. Głównej od bazyliki mniejszej aż do wyjazdu na krajową ósemkę (skrzyżowanie z drogą krajową i ul. Fabryczną) i odcinka ul. Noworudzkiej w kierunku Opolnicy. - Oba fragmenty mają status drogi powiatowej i są we władaniu starostwa. Podczas otwarcia wyremontowanego już odcinka ul. Głównej należącego do gminy, starosta zadeklarował remont dalszego odcinka ul. Głównej i ul. Noworudzkiej i wierzę, że słowa dotrzyma. Jest możliwość pozyskania dofinansowania na realizację tej inwestycji ze środków zewnętrznych, nawet w wysokości 80 proc. całkowitej wartości zadania. My jako gmina zobowiązujemy się do pokrycia 50 proc. kosztów własnych, jakie miałoby ponieść starostwo. Będziemy też partycypować w kosztach jeśli chodzi o przygotowanie dokumentacji na realizację tej inwestycji - mówi burmistrz, wyrażając jednocześnie nadzieję, że już wkrótce najczęściej uczęszczane drogi w mieście zostaną wyremontowane.

Przy opowiednich możliwościach finansowych gmina planuje w tej kadencji przebudowę mniejszych dróg gminnych, m.in. dróg dojazdowych do osiedli.

W projekcie uchwały dotyczącej zmian w budżecie przygotowanym na najbliższą sesję zwiększono kwoty na zadania drogowe, m.in. remont drogi gminnej przy Placu Wolności, modernizację drogi gminnej przy ul. Głównej oraz zabezpieczenie skarpy przy drodze gminnej w Opolnicy. - Jeśli chodzi o tereny wiejskie, to oprócz własnych zadań, chcemy budować i remontować chodniki wdłuż dróg powiatowych i w tym zakresie także liczymy na owocną współpracę z powiatem - kończy Krzysztof Żegański.

ms. / em24.pl

12

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Remont ul. Grunwaldzkiej priorytetem. Władze miasta stawiają na infrastrukturę drogową [foto]

  2019-01-31 11:49:05

  gość: ~Mieszkaniec

  Aha, to te 15tys, ktore mialy isc na dokumentacje dot. remontu Grunwaldzkiej ida na dokumentacje wymiany oświetlenia. Sprytne. Wszyscy uwierzyli.
  Fajnie.
  A co z "kortem tenisowym", "placem zabaw", "łąką" na końcu ulicy Jagiellońskiej, tuz nad ósemką? Cos tam stoi od kilku ladnych lat. Bedzie co z tego?? Hmm?

 • 2019-01-31 12:08:42

  gość: ~podatnik

  @~Mieszkaniec
  radni, szukacie pieniędzy na remonty dróg, a lekką ręką wydaliście 350tyś.na zakup auta dla OSP , wymieniacie auto 6-cio letnie ,gdzie sens i logika !

 • 2019-01-31 14:32:13

  gość: ~janowiec

  @~podatnik

  nowy woz dla strazakow z przyleku ma miec taka wydajnosc i moc ze jak go odpala pod remiza to woda bedzie leciala az do janowca . kreatywnosc naszego burmistrza ludzie drodzy !

 • 2019-01-31 15:35:13

  gość: ~osp

  @~podatnik

  Pan podatnik sie nie martwi do waszej do prywatnej strazy w bardzie tez kupia :)

 • 2019-01-31 12:03:25

  gość: ~Bardzianin

  Nie każdy ma tak dobrze że ma prywatno służbowe auto za nasze pieniądze i jazda ulicą grunwaldzka niszczy nam samochody. Zamiast głupiego ronda trzeba było naprawić ul Grunwaldzką. Kostka na ulicy głównej tak samo mądry pomysł jak to rondo.

 • 2019-01-31 12:09:35

  gość: ~aaaa

  to wodociąg w JAnowcu juz nie jest priorytetem ??

 • 2019-01-31 19:02:30

  gość: ~podatnik

  @~aaaa
  Burmistrz obiecuje wszystko i wszystkim a radni wieżą jak cielaki w jego bajer , łącznik też miał być priorytetem między kościołem a rynkiem i co ! obiecanki cacanki, a głupim radości ha ha ładną mamy radę

 • 2019-01-31 19:18:36

  gość: ~Bit

  A Janowiec niech wodę w biedrze kupuje w dużych butelkach i nie marudzi że nie ma wody. Tym razem dla was zabraknie kasy na wodociąg.

 • 2019-02-01 12:07:00

  gość: ~Facet

  Remont Grunwaldzkiej droższy niż Główna, Kolejowa i plac Wolności do kupy wzięte? I o jaką drogę gminną przy placu biega?

 • 2019-02-04 13:23:56

  gość: ~bardzianka

  @~Facet

  Może tą dojazdową do dwóch domów w głębi, przy podwórkach. W jednym mieszka wyznawczyni burmistrza to może przedwyborcza obietnica dla pani GG zostanie spełniona

 • 2019-02-04 20:54:40

  gość: ~Podatnik

  @~bardzianka
  Gdybyś miała odrobinę rozumu,to byś nie pisała bzdur i nie szczuła na siebie ludzi!!!!Tzw bardzianko!Co to za słowo wyznawczyni?

 • 2019-02-04 21:38:09

  gość: ~Ona

  ostatnio dodany post

  @~bardzianka
  Ale ta droga jest zrobiona.

REKLAMA