Express-Miejski.pl

Odkryto studnię głęboką na ponad 17 metrów. Może pochodzić nawet z okresu średniowiecza [foto]

W miejscu znaleziska trwają prace archeologiczne. Prowadzi je Piotr Stojanowicz, archeolog z Ząbkowi fot.: em24.pl

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Podczas prac rewitalizacyjnych na podwórku przy ul. Ciasnej odkryto kilkusetletnią studnię. Niewykluczone, że może pochodzić ona nawet z okresu średniowiecza.

- Studnia wyłożona jest doskonale dopasowanym kamieniem, głęboka na ponad 17 metrów i średnicy około 130 cm. Nie ma w niej wody, jest sucha. Była obmurowana cegłą i została zachowana w bardzo dobrym stanie - mówi archeolog Piotr Stojanowicz, który prowadzi prace na terenie obiektu. Jak dodaje, studnia znajdowała się najprawdopodobniej wewnątrz budynku, niewykluczone, że obiektu gospodarczego. Świadczyć mogą o tym zachowane części fundamentów budynku znajdujące się niemal przy studni oraz ryciny i mapki sprzed kilkuset lat, na których w miejscu odkrycia studni znajduje się budynek. Sama studnia nie jest jednak widoczna.

Trudno jednoznacznie określić z jakiego okresu pochodzi. - Nie wyklucza się, że może to być okres średniowiecza, ale równie dobrze może to być studnia wybudowana już w epoce nowożytnej - dodaje Piotr Stojanowicz.

Do odkrycia doszło 18 stycznia podczas prac ziemnych prowadzonych przez ekipę budowlaną. Studnia była przykryta klapą betonową (półksiężyc) o grubości 10 cm oraz ziemią. Teren, na którym dokonano odkrycia należy do gminy. To właśnie w ząbkowickim magistracie zostanie podjęta decyzja co dalej ze znaleziskiem.

Pojawił się pomysł, aby studnię wyeksponować w taki sposób, by w przyszłości stanowiła ona kolejną atrakcję turystyczną. Docelowo po rewitalizacji podwórka przy ul. Ciasnej ma znajdować się tam skwerek rekreacyjny ze stanowiskami parkingowymi, więc przy dukcie turystycznym prowadzącym w stronę Krzywej Wieży, kościoła św. Anny, Izby Pamiątek Regionalnych i dalej zamku, utworzenie studni zewnętrznej przykrytej przeźroczystym materiałem mogłoby być jak najbardziej trafnym rozwiązaniem. 

Aktualnie, ze względów bezpieczeństwa studnia ponownie została zakryta.

ms. / em24.pl

4

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Odkryto studnię głęboką na ponad 17 metrów. Może pochodzić nawet z okresu średniowiecza [foto]

  2019-01-22 17:02:22

  gość: ~vcccc

  znajac zycie to zakopia i powiedza ze to nic wartosciowego

 • 2019-01-22 17:34:59

  gość: ~OO

  Bardzo dobrze, że portal podjął ten temat. Teraz już nie będzie można powiedzieć, że to nic znaczącego, tak jak to było w przypadku pewnego innego remontu, prawda panie burmistrzu?

 • 2019-01-23 12:56:11

  gość: ~adam bloj

  uwazam ze pomysl z wyeksponowaniem byl by trafny i ciekawy

 • 2019-01-23 20:49:12

  gość: ~Teddy

  ostatnio dodany post

  I jak w piosence "Głeboka studzienka , głeboko kopana a przy niej Kasieńka jak wymalowana....."Do studni nalać wody,postawić przy niej Kasieńkę a nie jeden turysta rzuci grosza do studni dla spełnienia jego życzeń.

REKLAMA