W maju ubiegłego roku starosta Roman Fester podpisał umowę na realizację projektu fot.: Starostwo Powiatowe w Ząbkowicach Śląskich
„Zintegrowani” - taką nazwę nosi projekt skierowany do wychowanków specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych. Dzięki jego realizacji ośrodki otrzymają szansę rozwoju.
Projekt ma na celu wspieranie i ograniczenie wykluczenia społecznego oraz ubóstwa podopiecznych ośrodków szkolno-wychowawczych na Dolnym Śląsku. Będzie realizowany w 12 ośrodkach na obszarze całego województwa, w tym w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Janusza Korczaka w Ząbkowicach Śląskich. Całkowita jego wartość to 13,65 mln zł, z czego blisko 400 tys. zł trafi do powiatu ząbkowickiego.
Łącznie w projekcie udział weźmie 732 uczestników. Realizowany jest on przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego w partnerstwie z dziesięcioma samorządami z Dolnego Śląska.
− Od wielu lat dostrzegamy potrzebę wspierania integracji społecznej osób niepełnosprawnych, czego efektem jest szereg projektów już zrealizowanych – zaznacza marszałek Cezary Przybylski.
Projekt obejmuje w sumie realizację 14 działań merytorycznych, w tym 6 o charakterze społecznym, 2 o charakterze zawodowym, 2 o charakterze edukacyjnym i 4 o charakterze zdrowotnym.
− Uczestnicy projektu dzięki udziałowi w poszczególnych formach wsparcia mają uzyskać lub poszerzyć swoje podstawowe kompetencje niezbędne do codziennego funkcjonowania w życiu społecznym i publicznym. Ponadto osoby bierne zawodowo, które realizują jeszcze obowiązek szkolny lub obowiązek nauki mogą zaplanować swoją dalszą drogę zawodową – mówi wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.
Projekt realizowany będzie do końca listopada 2020 roku.
Społeczne:
- specjalistyczne poradnictwo psychologiczne z zakresu zapobiegania uzależnieniom (w tym m.in. od środków psychoaktywnych, Internetu, Cyberprzemocy, itp.);
- trening z zakresu zasad współżycia społecznego - savoir vivre w życiu codziennym (w tym:
jednodniowe zajęcia plenerowo-masowe, np.: kino, teatr, muzeum, wystaw plenerowa, zabytek, restauracja, itp., jednodniowe zajęcia wzmacniające postawy obywatelskie – wizyta w: Sejmiku WD, Urzędzie Wojewódzkim, UMWD, Urzędzie Gminy i Powiatu oraz poznanie zakresu kompetencji i zasad funkcjonowania administracji rządowej w terenie oraz poszczególnych szczebli administracji samorządowej);
- trening z zakresu alternatywnego spędzania czasu wolnego - prowadzenia własnego gospodarstwa domowego;
- animacja lokalna o charakterze teatralnym;
- animacja lokalna o charakterze muzycznym;
- animacja lokalna o charakterze tanecznym.
Zawodowe:
- poradnictwo zawodowe (w tym: jednodniowe zajęcia w zakładach pracy połączone
z uruchomieniem i pokazem linii produkcyjnych oraz stanowiskowym spotkaniem
z pracownikami);
- kursy i szkolenia wyposażające w kwalifikacje lub kompetencje zawodowe, które zostaną wykorzystane do uzyskania zatrudnienia.
Edukacyjne:
- szkolenie z zakresu zarządzania własnym budżetem domowym i oszczędzania (w tym: jednodniowe zajęcia w banku PKO SA z zakresu prowadzenia własnej gospodarki oszczędnościowo-kredytowej);
- szkolenie niezbędnych na rynku pracy z zakresu autoprezentacji.
Zdrowotne:
- terapia psychologiczna w formie zajęć hipoterapeutycznych
- terapia psychologiczna w formie zajęć zooterapeutycznych
- terapia psychologiczna w formie zajęć arteterapeutycznych
- terapia psychologiczna w formie zajęć floroterapeutycznych z elementami fotografiki
ms. / em24.pl
REKLAMA
REKLAMA