Express-Miejski.pl

KP PSP Ząbkowice w akcji

Straż Pożarna

Straż Pożarna fot.: MiM Art M. Chmielowiec

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Straż Pożarna nie ma dni wolnych. Przedstawiamy Państwu informację o działaniach PSP Ząbkowice Śląskie. Komendant PSP Ząbkowice Śl. wystosował apel do wszystkich mieszkańców. Prosimy o zapoznanie się z jego treścią i zastosowanie w życiu.

01.01.2010r. – w Ząbkowicach Śl. przy ul. Krótkiej gaszono pożar kontenera na śmieci.

W Biernacicach gaszono pożar sadzy w kominie budynku mieszkalnego.

02.01.2010r. – w Ząbkowicach Śl. przy ul. Wrocławskiej prowadzono działania związane z przewietrzeniem zadymionego mieszkania. Zadymienie powstało w wyniku rozszczelnienia się przewodu kominowego.

04.01.2010r. – w Biernacicach gaszono pożar kotłowni zlokalizowanej w piwnicy budynku mieszkalnego. 

05.01.2010r. – w Ziębicach przy ul. Górnej gaszono pożar sadzy w kominie budynku mieszkalnego.

W Osinie Małej oświetlano teren kolizji drogowej celem umożliwienia przeprowadzenia dochodzenia przez Policję.

W Ziębicach przy ul. Wałowej odnotowano zadymienie budynku mieszkalnego spowodowane nieszczelnym przewodem kominowym.

06.01.2010r. - w Ziębicach przy ul. Kolejowej pomagano Pogotowiu Ratunkowemu w przeniesieniu chorej kobiety o znacznych gabarytach z II piętra do karetki.

07.01.2010r. – na drodze nr 8 – Szklary odnotowano wypadek drogowy samochodu osobowego marki Peugot. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca akcji, odłączeniu przewodów akumulatorowych oraz usunięciu z jezdni rozbitego szkła i plastiku.

08.01.2009r. - W Ziębicach przy ul. Wałowej odnotowano zadymienie budynku mieszkalnego spowodowane nieszczelnym przewodem kominowym.

W Kamieńcu Ząbkowickim przy ul. Złotostockiej odnotowano zadymienie korytarza budynku mieszkalnego spowodowane pozostawionym  na nim wiadrem z nie dogaszonym popiołem. 

W Ząbkowicach Śl. – obwodnica, doszło do kolizji dwóch aut osobowych. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca akcji, odłączeniu akumulatorów oraz wykonanie dostępu do jednego z uwięzionych kierowców przy pomocy nożyc hydraulicznych i ewakuowaniu go z pojazdu. 

Na drodze nr 8 pomiędzy Tarnawą a Braszowicami odnotowano wypadek drogowy auta osobowego z ciężarowym w wyniku którego śmierć na miejscu poniósł kierujący samochodem osobowym. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca akcji oraz wykonaniu dostępu do ofiary wypadku, celem jej przekazania zakładowi pogrzebowemu.

09.01.2010r.- w Śremie wyciągano z zaspy śniegowej uwięzioną w niej karetkę Pogotowia Ratunkowego.

W Ząbkowicach Śl. przy ul. Poprzecznej odnotowano zadymienie budynku mieszkalnego spowodowane nieszczelnym piecem kaflowym. 

10.01.2010r. – w Bardo – droga nr 8 prowadzono działania związane z odholowywaniem pojazdów z zaśnieżonej jezdni.

Apel komendanta PSP

OBSERWUJMY SWOJE KOMINY !!!

BADŹ CZUJNY!!!

Rozpoczął się okres grzewczy, a wraz z nim wzrasta  zagrożenie zatrucia czadem!!!

Tlenek węgla CO, potocznie zwany czadem.

W temperaturze pokojowej jest to bezbarwny i bezwonny gaz. 

Ma silne własności toksyczne. 

Gromadzi się głównie pod sufitem ponieważ ma nieco mniejszą gęstość od powierza.

Toksyczne działanie tlenku węgla wynika z jego większego od tlenu (250-300 razy) powinowactwa do hemoglobiny zawartej we krwi. Wdychanie nawet niewielkiej ilości tlenku węgla może spowodować zatrucie, silny ból głowy, wymioty, zapadnięcie w śpiączkę a nawet zgon. 

OSTRZEGAMY! 

Każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla, potocznie zwanego czadem, ginie kilkadziesiąt osób. Bardzo często nie ma to związku z powstaniem pożaru, a wynika jedynie z niewłaściwej eksploatacji budynku i znajdujących się w nich urządzeń i instalacji grzewczych.

RADZIMY!

Skąd się bierze czad i dlaczego jest tak niebezpieczny?

Tlenek węgla powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych, w tym paliw, które występuje przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze.

Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla:

  • jest gazem niewyczuwalnym zmysłami człowieka (bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku), 
  • blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w czerwonych ciałkach krwi, powodując przy długotrwałym narażeniu (w większych dawkach) śmierć przez uduszenie.

Co jest główną przyczyną zaczadzeń?

Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych, spalinowych i dymowych.

Wadliwe działanie wspomnianych przewodów może wynikać z:

  • ich nieszczelności, 
  • braku konserwacji, w tym czyszczenia, 
  • wad konstrukcyjnych, 
  • niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi, w związku z wymianą starych okien i drzwi na nowe.

Powyższe może prowadzić do niedrożności przewodów, braku ciągu, a nawet do powstawania zjawiska ciągu wstecznego, polegającego na tym, że dym zamiast wydostawać się przewodem kominowym na zewnątrz, cofa się z powrotem do pomieszczenia.

Co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia? 

W celu uniknięcia zaczadzenia należy:

  • przeprowadzać kontrole techniczne, w tym sprawdzanie szczelności przewodów kominowych, ich systematyczne czyszczenie oraz sprawdzanie występowania dostatecznego ciągu powietrza, 
  • użytkować sprawne techniczne urządzenia, w których odbywa się proces spalania, zgodnie z instrukcją producenta, 
  • stosować urządzenia posiadające stosowne dopuszczenia w zakresie wprowadzenia do obrotu; w sytuacjach wątpliwych należy żądać okazania wystawionej przez producenta lub importera urządzenia tzw. deklaracji zgodności, tj. dokumentu zawierającego informacje o specyfikacji technicznej oraz przeznaczeniu i zakresie stosowania danego urządzenia, 
  • nie zaklejać i nie zasłaniać w inny sposób kratek wentylacyjnych, 
  • w przypadku wymiany okien na nowe, sprawdzić poprawność działania wentylacji, ponieważ nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację, 
  • systematycznie sprawdzać ciąg powietrza, np. poprzez przykładanie kartki papieru do otworu bądź kratki wentylacyjnej; jeśli nic nie zakłóca wentylacji, kartka powinna przywrzeć do wyżej wspomnianego otworu lub kratki, 
  • często wietrzyć pomieszczenie, w których odbywa się proces spalania (kuchnie, łazienki wyposażone w termy gazowe), a najlepiej zapewnić, nawet niewielkie, rozszczelnienie okien,  

Jak pomóc przy zatruciu tlenkiem węgla? 

W przypadku zatrucia tlenkiem węgla należy:

  • zapewnić dopływ świeżego czystego powietrza; w skrajnych przypadkach wybijając szyby w oknie, 
  • wynieść osobę poszkodowaną w bezpieczne miejsce, jeśli nie stanowi to zagrożenia dla zdrowia osoby ratującej; w przypadku istnienia takiego zagrożenia pozostawić przeprowadzenie akcji służbom ratowniczym, 
  • wezwać służby ratownicze (pogotowie ratunkowe, PSP), 
  • jak najszybciej podać tlen, 
  • jeżeli osoba poszkodowana nie oddycha, ma zatrzymaną akcję serca, należy natychmiast zastosować sztuczne oddychanie np.  metodą usta - usta oraz masaż serca, 
  • nie wolno wpadać w panikę, kiedy znajdziemy dziecko lub dorosłego z objawami zaburzenia świadomości w kuchni, łazience lub garażu; należy jak najszybciej przystąpić do udzielania pierwszej pomocy. 

PAMIĘTAJMY! 

Od stosowania się do powyższych rad może zależeć nasze zdrowie i życie oraz zdrowie i życie naszych bliskich.

kpt J.Koszałka / B.klita

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA