Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny zarządził działania zmierzające do zapobiegnięcia dalszym ewentualnym zachorowaniom przez wzmożenie reżimu sanitarnego w Zespole Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Ząbkowicach Śląskich fot.: Andrzej Berdowicz
Dwa przypadki zachorowań na tzw. żółtaczkę pokarmową typu A odnotowano w tym roku w powiecie ząbkowickim. Jeden z nich dotyczy ucznia Zespołu Szkół Zawodowych.
Jak informuje lek. med. Krystyna Szymańska z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej pierwszy przypadek wirusowego zapalenia wątroby typu A odnotowano w tym roku na terenie powiatu ząbkowickiego w listopadzie. Drugi miał miejsce w grudniu i dotyczył ucznia Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Ząbkowicach Śląskich. - Przypadki nie są ze sobą powiązane - zapewnia lekarka.
Wzmożony reżim sanitarny w szkole
Ze względu na fakt, iż wirus wywołujący zapalenie wątroby typu A przenosi się drogą pokarmową, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny zarządził działania zmierzające do zapobiegnięcia dalszym ewentualnym zachorowaniom przez wzmożenie reżimu sanitarnego w szkole, zwłaszcza w szkolnych toaletach.
- Polegają one na przeprowadzaniu dezynfekcji urządzeń sanitarnych oraz zapewnieniu uczniom mydła w płynie i jednorazowych ręczników, a także odwołaniu wigilii klasowych, na które uczniowie przygotowują poczęstunek - wyjaśnia Krystyna Szymańska.
Wirusowe Zapalenie Wątroby typu A nazywane inaczej „żółtaczką pokarmową” to ostra choroba zakaźna wywoływana przez wirus zapalenia wątroby typu A (HAV). Jest on odpowiedzialny za ostre stany zapalne i uszkodzenie miąższu wątroby. W ubiegłym roku na terenie powiatu ząbkowickiego zanotowano jeden taki przypadek.
„Żółtaczka pokarmowa” jest wirusową chorobą zakaźną wymagającą długotrwałego leczenia i pobytu w szpitalu. Może na nią zachorować każdy, ale najczęściej dotyczy ludzi młodych, aktywnych zawodowo. Zakażeniu sprzyja bliski kontakt z osobą zakażoną, dlatego choroba rozprzestrzenia się szczególnie łatwo w przedszkolach i szkołach. To choroba powszechna dla osób podróżujących (wyjazdy zagraniczne do rejonów, gdzie występuje). Rozwija się po spożyciu zakażonej wirusami wody lub żywności.
Objawy „żółtaczki pokarmowej”
Związane są z uszkodzeniem wątroby – jednego z najważniejszych narządów człowieka. Choroba pojawia się nagle i objawia się podwyższeniem temperatury ciała, złym samopoczuciem, osłabieniem, brakiem apetytu, nudnościami, wymiotami, bólami brzucha, mięśni i stawów, ciemniejszym zabarwieniem moczu i odbarwionym stolcem.
Jak zapobiegać zachorowaniom?
Skutecznym sposobem zapobiegania Wirusowemu Zapaleniu Wątroby typu A jest szczepienie ochronne. Po kompletnym cyklu szczepienia w ciele powstają przeciwciała, które mogą chronić przed żółtaczką typu A nawet przez całe życie. Wymagane są dwie dawki szczepionki podane w schemacie 6 - 12 miesięcy. Warto wiedzieć, że zgodnie z obowiązującym Programem Szczepień Ochronnych.
Szczepienia przeciwko Wirusowemu Zapaleniu Wątroby typu A są zalecane przez Głównego Inspektora Sanitarnego dla:
Szczepionkę należy kupić, a szczepienia wykona zakład opieki zdrowotnej tam, gdzie została złożona deklaracja na udzielanie świadczeń zdrowotnych.
ms. / em24.pl
Żółtaczka u jednego z uczniów. Wzmożony reżim sanitarny w szkole
2018-12-19 21:28:19
gość: ~Gość
A gdzie wcześniej było mydło,papier toaletowy, ręczniki papierowe? Instrukcja mycia rąk aby naprawdę były czyste? Gdy jest problem to nagle wszyscy obudzeni i w 5 minut mamy wszystko co powinno być standardem miejsca publicznego!
2018-12-20 09:01:31
gość: ~lelek
@~Gość
może dzieci biorą do domu w ramach akcji świątecznej, 'zajumaj ze szkoły, może się przydać w domu'
2018-12-20 09:27:08
gość: ~xzcc
@~lelek
Chyba ty tak robiłeś
2018-12-19 22:37:03
gość: ~Ząbkowiczanka
No ì oczywiście propozycja szczepienia
2018-12-20 10:38:49
gość: ~DBS
ostatnio dodany post
Z tego co mi wiadomo to żółtaczka typ A (HAV) nie wymaga leczenia, chyba, że przejdzie w formę przewlekłą ?
REKLAMA
REKLAMA