Express-Miejski.pl

Żółtaczka u jednego z uczniów. Wzmożony reżim sanitarny w szkole

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny zarządził działania zmierzające do zapobiegnięcia dalszym ewentualnym zachorowaniom przez wzmożenie reżimu sanitarnego w Zespole Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Ząbkowicach Śląskich fot.: Andrzej Berdowicz

Dwa przypadki zachorowań na tzw. żółtaczkę pokarmową typu A odnotowano w tym roku w powiecie ząbkowickim. Jeden z nich dotyczy ucznia Zespołu Szkół Zawodowych.

Jak informuje lek. med. Krystyna Szymańska z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej pierwszy przypadek wirusowego zapalenia wątroby typu A odnotowano w tym roku na terenie powiatu ząbkowickiego w listopadzie. Drugi miał miejsce w grudniu i dotyczył ucznia Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Ząbkowicach Śląskich. - Przypadki nie są ze sobą powiązane - zapewnia lekarka.

Wzmożony reżim sanitarny w szkole

Ze względu na fakt, iż wirus wywołujący zapalenie wątroby typu A przenosi się drogą pokarmową, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny zarządził działania zmierzające do zapobiegnięcia dalszym ewentualnym zachorowaniom przez wzmożenie reżimu sanitarnego w szkole, zwłaszcza w szkolnych toaletach.

- Polegają one na przeprowadzaniu dezynfekcji urządzeń sanitarnych oraz zapewnieniu uczniom mydła w płynie i jednorazowych ręczników, a także odwołaniu wigilii klasowych, na które uczniowie przygotowują poczęstunek - wyjaśnia Krystyna Szymańska.

Wirusowe Zapalenie Wątroby typu A nazywane inaczej „żółtaczką pokarmową” to ostra choroba zakaźna wywoływana przez wirus zapalenia wątroby typu A (HAV). Jest on odpowiedzialny za ostre stany zapalne i uszkodzenie miąższu wątroby. W ubiegłym roku na terenie powiatu ząbkowickiego zanotowano jeden taki przypadek.

„Żółtaczka pokarmowa” jest wirusową chorobą zakaźną wymagającą długotrwałego leczenia i pobytu w szpitalu. Może na nią zachorować każdy, ale najczęściej dotyczy ludzi młodych, aktywnych zawodowo. Zakażeniu sprzyja bliski kontakt z osobą zakażoną, dlatego choroba rozprzestrzenia się szczególnie łatwo w przedszkolach i szkołach. To choroba powszechna dla osób podróżujących (wyjazdy zagraniczne do rejonów, gdzie występuje). Rozwija się po spożyciu zakażonej wirusami wody lub żywności.

Objawy „żółtaczki pokarmowej”

Związane są z uszkodzeniem wątroby – jednego z najważniejszych narządów człowieka. Choroba pojawia się nagle i objawia się podwyższeniem temperatury ciała, złym samopoczuciem, osłabieniem, brakiem apetytu, nudnościami, wymiotami, bólami brzucha, mięśni i stawów, ciemniejszym zabarwieniem moczu i odbarwionym stolcem. 

Jak zapobiegać zachorowaniom?

Skutecznym sposobem zapobiegania Wirusowemu Zapaleniu Wątroby typu A jest szczepienie ochronne. Po kompletnym cyklu szczepienia w ciele powstają przeciwciała, które mogą chronić przed żółtaczką typu A nawet przez całe życie. Wymagane są dwie dawki szczepionki podane w schemacie 6 - 12 miesięcy. Warto wiedzieć, że zgodnie z obowiązującym Programem Szczepień Ochronnych.

Szczepienia przeciwko Wirusowemu Zapaleniu Wątroby typu A są zalecane przez Głównego Inspektora Sanitarnego dla:

 • dzieci w wieku przedszkolnym, szkolnym i młodzieży, które nie chorowały na WZW typu A,
 • osobom zatrudnionym przy produkcji i dystrybucji żywności,
 • osobom wyjeżdżającym do krajów o wysokiej i pośredniej endemiczności zachorowań.

Szczepionkę należy kupić, a szczepienia wykona zakład opieki zdrowotnej tam, gdzie została złożona deklaracja na udzielanie świadczeń zdrowotnych.

ms. / em24.pl

5

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Żółtaczka u jednego z uczniów. Wzmożony reżim sanitarny w szkole

  2018-12-19 21:28:19

  gość: ~Gość

  A gdzie wcześniej było mydło,papier toaletowy, ręczniki papierowe? Instrukcja mycia rąk aby naprawdę były czyste? Gdy jest problem to nagle wszyscy obudzeni i w 5 minut mamy wszystko co powinno być standardem miejsca publicznego!

 • 2018-12-20 09:01:31

  gość: ~lelek

  @~Gość

  może dzieci biorą do domu w ramach akcji świątecznej, 'zajumaj ze szkoły, może się przydać w domu'

 • 2018-12-20 09:27:08

  gość: ~xzcc

  @~lelek

  Chyba ty tak robiłeś

 • 2018-12-19 22:37:03

  gość: ~Ząbkowiczanka

  No ì oczywiście propozycja szczepienia

 • 2018-12-20 10:38:49

  gość: ~DBS

  ostatnio dodany post

  Z tego co mi wiadomo to żółtaczka typ A (HAV) nie wymaga leczenia, chyba, że przejdzie w formę przewlekłą ?

REKLAMA