Express-Miejski.pl

W Bardzie jest pierwsze rondo. Samorządowcy i mieszkańcy uroczyście otworzyli nową drogę [foto]

Uroczyste otwarcie ul. Głównej, Kolejowej i Placu Wolności w Bardzie

Uroczyste otwarcie ul. Głównej, Kolejowej i Placu Wolności w Bardzie fot.: em24.pl

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

16 grudnia podczas jarmarku bożonarodzeniowego w Bardzie dokonano uroczystego otwarcia ul. Głównej, Kolejowej i Placu Wolności.

Nie zabrakło symbolicznego przecięcia wstęgi, którego dokonali burmistrz Krzysztof Żegański, jego zastępczyni Krystyna Sobieraj, starosta Roman Fester, Barbara Strzelec - przewodnicząca rady miejskiej, proboszcz Mirosław Grakowicz, mieszkanka Ewa Chludzińska oraz przedstawiciel głównego wykonawcy - firmy Polskie Surowce Budowlane.

Następnie po nowo wyremontowanej ulicy odbył się symboliczny przejazd kolejką, który cieszył się sporym zainteresowaniem uczestników wydarzenia.

Całość inwestycji opiewała na kwotę blisko 3.1 mln zł, z czego ponad 1.6 mln zł będzie pochodziło z dofinansowania, jakie bardzka gmina otrzymała z Rządowego Programu na rzecz Rozwoju oraz Konkurencyjności Regionów poprzez Wsparcie Lokalnej Infrastruktury Drogowej.

ms. / em24.pl

14

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • W Bardzie jest pierwsze rondo. Samorządowcy i mieszkańcy uroczyście otworzyli nową drogę [foto]

    2018-12-17 10:56:03

    gość: ~bardzianka

    szołwomenka Ewa!

  • 2018-12-17 11:25:46

    gość: ~Bardzianin

    Droga nie powiem wykonana porządnie ale jest bardzo wąsko i standardowo pojazd pizzeri nadal stoi i trzeba go omijać.

  • 2018-12-17 11:26:30

    gość: ~Tomasz

    Rondo potrzebne jak swoim siodło

  • 2018-12-17 11:58:54

    gość: ~Mieszkaniec

    Tylko czekać do 1 stłuczki. Te rondo to wielka pomyłka!!!

  • 2018-12-17 11:27:09

    gość: ~Bardo

    Ewa obecna ktoś musiał monitorować otwarcie jak ludzi z okna

  • 2018-12-17 11:56:58

    gość: ~Mieszkaniec

    Tak się zastanawiałem co to za przebieraniec.. Haha

  • 2018-12-17 12:50:07

    gość: ~srondo

    @~Mieszkaniec
    przecież po tym czymś nie da nawet się jeździć jak po rondzie, gratuluje pomysłowości, po kiego grzyba tu rondo, nie przypominam sobie aby w poprzednim stanie na tej krzyżówce dochodziło do kolizji. Ronda buduje się po to aby rozładować ruch i zapewnić jego płynność a nie po to bo ma się - widzi mi się, Teraz to jest gooowno a nie łatwiej. Zaraz będzie że nic się nie podoba!!!! Nie podoba mi się bo jest to niepraktyczne i tyle!!!

  • 2018-12-18 22:49:09

    gość: ~xxx

    @~srondo

    Mini ronda od lat stosowane są w wielu krajach Europy jako skuteczny środek poprawy bezpieczeństwa i uspokojenia ruchu drogowego zarówno na drogach dojazdowych i osiedlowych, jak i na drogach zbiorczych. W Polsce mini ronda wciąż należą do rzadkości. Zarządcy dróg często boją się “eksperymentowania”, a kierowcy nie za bardzo rozumieją funkcję środkowej wyspy przejezdnej. Często w komentarzach poddawane w wątpliwość są tego typu rozwiązania, bo przecież autobusy i samochody ciężarowe nie mieszczą się na rondzie i jeżdżą po wyspie. Tymczasem mini ronda mają bardzo wiele zalet:

    1.poprawiają bezpieczeństwo ruchu redukując czterokrotnie ilość punktów kolizji na tradycyjnym, cztero-wylotowym skrzyżowaniu,

    2.powodują uspokojenie ruchu, co jest szczególnie pożądane na drogach osiedlowych i dojazdowych,

    3.nie stanowią utrudnienia dla komunikacji zbiorowej lub dla ewentualnych przejazdów pojazdów ciężarowych,

    4.można je zastosować na skrzyżowaniach, na których brak miejsca wyklucza budowę małego ronda,

    5.koszty budowy mini ronda są kilkukrotnie niższe od kosztów budowy małego ronda lub budowy sygnalizacji świetlnej.

    Jest rzeczą oczywistą, że mini rondo nie jest rozwiązaniem uniwersalnym i przed podjęciem decyzji o zmianie organizacji ruchu na skrzyżowaniu na mini rondo należy uwzględnić kilka czynników, tj.:

    1.stopień i równomierność obciążenia wlotów – przy bardzo dużym natężeniu ruchu lub dominującej jednej relacji przebudowa skrzyżowania na mini rondo może nie mieć wpływu na poprawę sytuacji ruchowej,

    2.wielkość udziału w strukturze ruchu pojazdów ciężarowych i autobusów – zbyt duży udział pojazdów o znacznych ciężarze i gabarytach może powodować szybką degradację przejezdnej wyspy środkowej wykonywanej najczęściej z kostki granitowej,

    3.rzeczywiste prędkości rozwijane na ulicach dolotowych – brak czynników wymuszających zmniejszenie prędkości przed skrzyżowaniem może powodować trudności w “postrzeganiu” mini ronda i wymuszanie pierwszeństwa oraz przejazdy przez wyspę na wprost,

    4.geometrię ulic dolotowych w planie i profilu – mini rondo powinno być dobrze widoczne z każdego kierunku i nie powinno być wykonywane na skrzyżowaniach ze znacznym pochyleniem.


    Analizują powyższe argumenty należy stwierdzić, iż chyba nikt w Urzędzie nie przeanalizował warunków powstania bardeckiego ronda, ponieważ:
    1. nie było tam kolizji
    2. natężenie ruchu słabe, brak korków,
    3. brak kosmicznych prędkości na tym odcinku
    4. droga dojazdowa ma ograniczoną widoczność poprzez duże nachylenie terenu
    5.ruch spokojny, płynny, czytelny
    6. mini rondo i w bliskim otoczeniu skrzyżowanie "normalne" - problemy kierowców z odczytaniem prawidłowości przepisów ruchu - pogorszenie płynności ruchu i bezpieczeństwa pieszych
    7. wyspa przejezdna słabo widoczna w nocy, zimą

    NALEŻY zadać pytanie:

    po co ten eksperyment i bardzo duży koszt?
    z zdjęć wynika, że i wojewoda jest zaskoczony

  • 2018-12-17 18:13:01

    gość: ~Bardzianin

    Jak czasami obserwuje te inwestycje w naszej gminie to mam wrażenie, że w tym urzędzie siedzą ludzie kompletnie bez wyobrazni. Jak można było dopuścić projekt z tak fatalnym rondem?!

  • 2018-12-17 18:53:13

    gość: ~Bardo

    P. Ewa z okna źle widziała to wyjść musiała. No i dym przeszkadzał, tak jak te wieśniak co zostali w Bardzie

  • 2018-12-18 10:52:53

    gość: ~wodziałem

    Byłem widziałem to "rondo" pytanie w jakim celu ono powstało? nawet stanąłem popatrzeć i na 6 pojazdów każdy jechał jak przez skrzyżowanie, mija się to z celem, pytanie po co ten twór ala rondo czy też ruch okrężny powstał i czemu ma służyć ?
    Znak z informacją o drodze dwukierunkowej w połowie drogi pomiędzy kościołem a mostem postawiony jest bez sensu też nasuwa się pytanie po co?

  • 2018-12-18 17:21:33

    gość: ~bardzianin

    @~wodziałem romek ma w brzezinicy to i kristofer w bardzie

  • 2019-02-18 16:55:58

    gość: ~do Ciebie fantasto

    Ciebie Zagański powinni teraz postawić tam na tym rondzie - na środku! ubrać w taką płachtę jak tego gościa co w Przyłęku przeprowadza dzieci przez jezdnie i powinieneś w ramach tego swojego poroninego pomysłu, który przyśnił Ci się w nocy instruować ludzi jak po tym gównie się jeździ!!!! Co z tego że ja jadąc do Kłodzka jadę prawidłowo jak gość z tyłu o mało mi nie przydzwonił bo on ma w dupie ruch okrężny i jedzie prosto!!!!!

  • 2019-02-21 20:42:04

    gość: ~zawisza czarny

    ostatnio dodany post

    rondo.....
    miało być rondo "pinezka" okej do przełknięcia , a tu nagle jakiś czopek postawił to żółte na środku...aplauz za głupotę.....dobrze że nie postawił nazwy ronda np.yyyyy Burmistrzów Wyklętych..
    pzd.
    kierowca.

REKLAMA