Express-Miejski.pl

Kolejny dolnośląski zabytek powstaje z ruin

Mur szyjowy i brama fortu po odbudowie na początku listopada 2018. - Wzruszanie! Efekt jest zaskakujący- mówi Dariusz Krzywda (na zdjęciu) - z Muzeum Obrony Wybrzeża

Mur szyjowy i brama fortu po odbudowie na początku listopada 2018. - Wzruszanie! Efekt jest zaskakujący- mówi Dariusz Krzywda (na zdjęciu) - z Muzeum Obrony Wybrzeża fot.: mat. prasowe

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Fort Spitzberg-Ostróg w Srebrnej Górze doczekał się pierwszego, historycznego remontu. To pierwsze tego typu prace w forcie od ponad 100 lat. 

- To też jeden z najpiękniejszych prezentów, jaki można zrobić dla pamięci historycznej o polskiej historii na Dolnym Śląsku, w roku setnego jubileuszu odzyskania przez Polskę niepodległości - mówi Piotr Piwowarczyk, dyrektor Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu, które od niedawna jest dzierżawcą fortu na terenie Twierdzy Srebrna Góra.

Dzięki dotacji Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z siedzibą we Wrocławiu oraz środkom Muzeum Obrony Wybrzeża ze Świnoujścia i zaangażowaniu spółki Twierdza Srebrna Góra, 15 listopada zakończył się remont części muru szyjowego fortu.

Prace, które kosztowały blisko 90 tys. zł wykonała firma Edwarda Toczyńskiego, a nadzór nad nimi sprawował Grzegorz Basiński z Twierdzy Srebrna Góra.

- Wykonawca miał bardzo trudne zadanie - kamienne fasady wymagały odbudowany w niektórych miejscach na grubości nawet 1 metra - mówi Marcin Ossowski z Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. - Dzięki wykonanym pracom będzie można kontynuować zagospodarowywanie fortu na cele nowoczesnego muzeum - dodaje.

Kolejne prace trwają. Za kilka dni rozpocznie się remont wewnętrznych fasad fortu, a nowi gospodarze liczą, że w 2019 roku uda się pozyskać dodatkowe środki finansowe od Ministra Kultury i Dziedzictwa na dokończenie remontu całej fasady zewnętrznej.

Fort Spitzberg-Ostróg to jedno z samodzielnych dzieł obronnych twierdzy srebnogórskiej, wybudowany w XVIII wieku z inicjatywy i pod nadzorem Fryderyka Wielkiego. Obiekt powstał na szczycie góry Ostróg (627 m.n.p) w Górach Bardzkich. Później obiekt pełnił funkcję największego w Niemczech schroniska młodzieżowego, ośrodka szkolenia dla strzelców górskich i bazy szkoleniowej Hitlerjugend.

W czasie II wojny światowej w forcie zlokalizowano pierwszy, niemiecki oflag karny dla polskich oficerów. Więziono tam między innym kontradmirała Józefa Unruga, generała Tadeusza Piskora, bohaterów szarży pod Krojantami. Po II wojnie światowej fort pełnił różne funkcje - między innymi bazy harcerskiej.

XVIII-wieczna forteca, położona na szczycie wzgórza nie miała jednak szczęścia do remontów - roboty ograniczano do prac porządkowych. Od stycznia 2018 roku fort ma nowego gospodarza - Muzeum Obrony Wybrzeża, które opiekuje się między innymi Fortem Gerharda w Świnoujściu.

- Spitzberg, ze swoją wyjątkową historią ma szansę stać się wyjątkowym, nowoczesnym miejscem edukacji historycznej. Miejscem gdzie będzie można dotknąć prawdziwej historii – mówi Jakub Kasiński, który w mundurze z okresu II Rzeczpospolitej oprowadza po forcie turystów.

ms. / em24.pl / mp

1

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Kolejny dolnośląski zabytek powstaje z ruin

    2018-11-16 11:44:41

    gość: ~Budzów

    ostatnio dodany post

    Fajnie, że komuś jeszcze w tej gminie się chce coś robić, bo na razie oprócz wójta i paru zaangażowanych sołtysów, to społeczeństwo raczej mało aktywne (może za wyjątkiem NIEKTÓRYCH straży)

REKLAMA