Express-Miejski.pl

Wezwałeś policję? Nie zdziw się długim czasem oczekiwania. Ząbkowiccy policjanci masowo biorą „L4”

Policjanci z KPP w Ząbkowicach Śląskich masowo biorą zwolnienie lekarskie. Aktualnie na „L4” przebywa około 50 proc. z nich fot.: em24.pl

Średnio co drugi policjant pełniący służbę w Komendzie Powiatowej Policji w Ząbkowicach Śląskich przebywa aktualnie na zwolnieniu lekarskim. Ich liczba stale rośnie.

Mundurowi, którzy zostali w służbie, w pierwszej kolejności obsługują zdarzenia związane z zagrożeniem życia i zdrowia. - Na obsługę takich zgłoszeń jak kolizje czy inne drobne wykroczenia ze względu na spore braki kadrowe będzie trzeba poczekać - mówi Ilona Golec, oficer prasowa ząbkowickiej policji. Policjantka radzi, aby w przypadku kolizji załatwiać sprawy między sobą, np. poprzez spisanie oświadczenia. Uprzedza też, że jeśli strony nie będą potrafiły się dogadać i wezwą policję, na przyjazd radiowozu będą zmuszone poczekać. I to nawet kilkadziesiąt minut.

Jeśli chodzi o innego rodzaju wykroczenia czy przestępstwa jak np. kradzieże, to warto przypomnieć, że pokrzywdzeni lub świadkowie sami mogą złożyć zawiadomienie na piśmie i dostarczyć je do siedziby komendy lub bezpośrednio do prokuratury, opisując zajście. Na miejscu zdarzenia nie musi być obecny patrol policji, aby odpowiednie organy zajęły się sprawą.

Aktualnie na zwolnieniach lekarskich przebywa około 50 proc. mundurowych z Komendy Powiatowej Policji w Ząbkowicach Śląskich. - Sytuacja jest jednak dynamiczna. Z każdym dniem liczba osób przebywających na zwolnieniu lekarskim zmienia się - dodaje Ilona Golec. Na chwilę obecną wszystkie wydziały ząbkowickiej policji funkcjonują, ale każdy w okrojonym stanie osobowym. Braki kadrowe powodują, że kierownictwo jest zmuszone do przesunięć policjantów pomiędzy wydziałami. - Mimo mniejszej liczby mundurowych gotowych do pracy, ciągłość służby została zachowana, a kadra kierownicza robi wszystko, by skutki masowych zwolnień lekarskich branych przez mundurowych były jak najmniej odczuwalne - tłumaczy oficer prasowa.

Masowe zwolnienia lekarskie wydają się być kolejnym elementem trwającej od lipca akcji protestacyjnej policjantów, choć przedstawiciele związków zawodowych przyznają, że to oddolna inicjatywa samych funkcjonariuszy, a nie jedna z form protestu narzucona przez NSZZ. 

Spora część mundurowych przebywająca aktualnie na zwolnieniach lekarskich tłumaczy, że z chorobami zmaga się już od dłuższego czasu, ale ze względu na wakaty w policji przychodzili oni do pracy nawet wtedy, gdy powinni przebywać na tzw.  „L4”. - Byliśmy solidarni wobec naszych przełożonych, ale nasze zaangażowanie nie zostało w żaden sposób zauważone i docenione na samej górze - przyznają.

Warto dodać, że w ramach protestu policjanci od lipca nie wystawiają mandatów za drobne przewinienia, a w międzyczasie stosowali też formę tzw. strajku włoskiego, polegającą na powolnym wykonywaniu czynności służbowych.

Funkcjonariusze domagają się podwyżek – po 650 zł dla każdego policjanta, przyjęcia nowych pracowników na wakat, wprowadzenia płatnych nadgodzin i służb w dni świąteczne, płatnych 100 proc. zwolnień lekarskich do 30 dni w ciągu roku oraz cofnięcia zmian w ich uprawnieniach emerytalnych. Dawniej policjant mógł przejść na emeryturę już po 15 latach służby. Rząd PO-PSL to zmienił. Teraz na emeryturę funkcjonariusze mogą iść po 25 latach służby, ale dopiero w 55. roku życia. Według policyjnych związkowców to jeden z powodów – obok niskich płac – że praca w policji przestała być atrakcyjna. W kampanii wyborczej politycy PiS obiecywali, że cofną tę zmianę, ale do dziś tego nie zrobili.

Na zwolnieniach lekarskich przebywają policjanci ze wszyskich oddziałów - zarówno prewencji, ruchu drogowego jak i wydziały patrolowo-interwencyjne. To struktury odpowiedzialne za bezpieczeństwo na drogach i zabezpieczenie świąt oraz masowych imprez. Zbliżający się 11 listopada to jeden z dni najbardziej wytężonej pracy funkcjonariuszy, a obawy związane z bezpieczeństwem obywateli tego dnia, szczególnie podczas marszów i akcji manifestacyjnych przy sporych brakach w policji, są uzasadnione.

ms. / em24.pl

40

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Wezwałeś policję? Nie zdziw się długim czasem oczekiwania. Ząbkowiccy policjanci masowo biorą „L4”

  2018-11-08 14:02:20

  gość: ~hahahah

  Spora część mundurowych przebywająca aktualnie na zwolnieniach lekarskich tłumaczy, że z chorobami zmaga się już od dłuższego czasu, ale ze względu na wakaty w policji przychodzili oni do pracy nawet wtedy, gdy powinni przebywać na tzw. „L4”. - Byliśmy solidarni wobec naszych przełożonych, ale nasze zaangażowanie nie zostało w żaden sposób zauważone i docenione na samej górze - przyznają.

  NASI BOHATEROWIE!

 • 2018-11-08 16:44:44

  gość: ~Czytelniczka

  @~hahahah

  Nie zrozumie tego nigdy ktoś, kto nie ma w rodzinie policjanta czy innego przedstawiciela służb mundurowych. Powiem tylko tyle, głupie komentarze możecie sobie darować, bo niejeden z policjantów, w tym mój mąż, gdy wy skończycie pracę i zamykacie drzwi od zakładu, on w domu musi być pod telefonem, bo różnie bywa, bo niewykluczone, że będzie potrzebny, że zadzwonią itp. Ja rozumiem, że w społeczeństwie panuje nienawiść do policjantów jako ogółu, bo niektóre jednostki nie są stworzone do bycia w służbach mundurowych, ale tam pracują też ludzie, mający swoje rodziny, a którzy często, gęsto poświęcają dla pracy swój czas prywatny. Pozdrawiam

 • 2018-11-08 18:33:56

  gość: ~takitam

  @~Czytelniczka

  gość: ~Czytelniczka napisał/a:
  "bo niejeden z policjantów, w tym mój mąż, gdy wy skończycie pracę i zamykacie drzwi od zakładu, on w domu musi być pod telefonem, bo różnie bywa, bo niewykluczone, że będzie potrzebny, że zadzwonią itp

  Przypomnę pani czytelniczce, że NIKT pani męża nie zmuszał do pracy w policji.
  SAM SOBIE WYBRAŁ TAKI ZAWÓD, a do policji szedł nie jako pięciolatek, ale w pełni świadomy praw i obowiązków dorosły mężczyzna.

  Poza tym, jak mniemam, TYLKO ci biedni policjanci poświęcają się bidule i tylko oni mają rodziny.

  Tak się składa, że miałem kogoś z bardzo bliskiej rodziny w policji (już tam nie pracuje) i miałem okazję przyjrzeć się jak strasznie tam "tyrają" i jaka to im "krzywda" się dzieje.

  Napiszę tak:
  Policjanci to ludzie jak wszyscy i DOKŁADNIE tak samo jak cała reszta niepolicjantów pracują lub nie pracują jeśli im się nie chce tudzież DOKŁADNIE tak samo kombinują lub poświęcają się pracy.

  Żadna nadzwyczajna kasta.

  Mimo wszystko ktoś przy władzy ZAWSZE może więcej i jedni to wykorzystują do prywatnych celów, a inni są wręcz wzorcem policjanta.
  Tak było, jest i będzie.

  Co człowiek to charakter.

 • 2018-11-08 19:25:44

  gość: ~NN

  @~takitam

  Zwykły człowiek, który idzie do pracy na 8h dziennie, zrobi swoje, zamyka drzwi i ma wszystko w głębokim poważaniu. Policjant w każdej chwili może spodziewać się telefonu i powołania do służby, bo sytuacja nadzwyczajna. Różnic jest wiele między policjantem a zwykłym pracownikiem, ale uświadamianie kogoś, kto jest z reguły (jak czytam komentarze) negatywnie nastawiony do wszystkiego i nie docierają do niego inne argumenty (zdanie innych) i zawsze brnie w zaparte, jest bezsensowne

 • 2018-11-08 21:17:21

  gość: ~takitam

  @~NN

  Kolego NN, no nie chcem ale muszem (że powtórzę za "klasykiem"), czyli przypomnę po raz nie wiem już który, że to na czym polega praca w policji, kandydat na policjanta DOSKONALE WIE OD POCZĄTKU i bynajmniej nie jest kilkulatkiem nie rozumiejącym charakteru tej pracy.

  Nikt przecież nie zmuszał kogokolwiek do wstąpienia do tej służby.
  Każdy kto decyduje się na tę pracę wie na czym ona będzie polegała i wstępuje DOBROWOLNIE w szeregi policji akceptując DOBROWOLNIE warunki pracy i płacy, więc nie rozumiem biadolenia samych zainteresowanych tudzież obrońców tychże.

  Poza tym piszesz, że nie docierają do mnie argumenty, czyli .... zdanie innych.

  Otóż zdanie innych nie musi być argumentem.
  To po prostu opinia wyrażona na dany temat przez biorącego udział w dyskusji i wcale nie muszę się z nią zgadzać, tak samo jak inni nie muszą się zgadzać z moimi opiniami w danym temacie.

  Po to jest forum czy dyskusja, żeby każdy mógł wyrazić swoje zdanie.
  Moje opinie są takie, a nie inne i nie zmienię ich tylko dlatego, że ktoś ma inne zdanie, aczkolwiek jeśli oprócz innego zdania podeprze się argumentami właśnie, czyli LOGICZNIE uzasadni nie tylko odrębność swojego zdania, ale i sens takiego myślenia, to BEZ PROBLEMU się zgodzę z argumentami tudzież sensownym uzasadnieniem co już nie raz miało miejsce.
  Co prawda rzadko, ale jednak, czyli nie potępiam wszystkiego w czambuł ot tak dla zasady.

  Reasumując, czy ja Ci każę przyjmować mój sposób myślenia i moje uzasadnienia ?
  Czy mam Ci za złą, że Twoje zdanie jest inne niż moje ?

  Pisz co chcesz i jak chcesz, a czytający czy też biorący udział w dyskusji sami ocenią do czyich poglądów czy argumentów jest im bliżej,

 • 2018-11-09 03:48:49

  gość: ~Nie

  @~NN
  Mój znajomy policjant narąbie się po pracy i jest mu dobrze.

 • 2018-11-08 21:52:37

  gość: ~git

  @~Czytelniczka
  Akurat wiedzial gdzie idzie do pracy i za jakie pieniądze także nie rozumie takiego stękania. Niech idzie do innej pracy do amazona bedzie miał lepiej i pani tez będzie zadowolona

 • 2018-11-08 22:10:42

  gość: ~NN

  @~git

  Szedł tam 10 lat temu, kiedy w policji było lepiej, dużo lepiej niż aktualnie. Chwała Bogu, że już niedługo odejdzie w spokoju na emeryturę, a szczere współczucia dla tych, którzy przyszli niedawno i będą musieli spędzić w policji jeszcze kawał życia. Dobrej nocy.

 • 2018-11-09 10:59:52

  gość: ~blok

  @~NN
  Nikt nie musi spędzać w policji reszty życia to jest ich wybór nikogo innego. Z przymusu co jedyne można byc w zakładzie karnym. Każdy normalny pracuje i idzie gdzie mu lepiej

 • 2018-11-13 15:30:12

  gość: ~Magda

  ostatnio dodany post

  @~Czytelniczka zmień męża na burmistrza.

 • 2018-11-08 14:58:14

  gość: ~obywatel

  Ludzie, którzy powinni dawać przykład działania zgodzie z prawem protestują biorąc "lewe" zwolnienia...

 • 2018-11-08 15:15:18

  gość: ~CCC

  @~obywatel


  Nie lewe, nie lewe. Poczytaj ze zrozumieniem...

 • 2018-11-08 15:25:53

  gość: ~xxx

  No i tak to wygląda. Panowie policjanci się obrazili, bo rząd nie chce im dać podwyżek, poszli na lewe L4 i guzik mogą im zrobić. Przecież nie wyrzucą 50 proc. policjantów skoro są wakaty i brakuje ludzi do pracy. Szkoda, że jak zwykłemu, szaremu pracownikowi robi się pod górkę, a jego składki wynoszą połowę tego, co rzeczywiście zarabia, to nie przysługuje protest, bo u prywaciarza będzie krótka piłka, jak się nie podoba, to spadaj. Jedynym pomysłem, żeby w tym kraju było lepiej to protest wszystkich obywateli i chyba wojna domowa, no bo jak inaczej? Doczekaliśmy czasów, że ludzie wolą nie pracować, bo państwo ich utrzymuje i dostają tyle, ile niejeden małolat czy inny pracujący za najniższą

 • 2018-11-08 15:27:46

  gość: ~baca

  mnie interesuje najbardziej czy pan policjant Dominik z drogówki poszedł na L4 czy nadal aktywnie pracuje na rzecz dobrego imienia polskiej policji?????

 • 2018-11-08 15:44:31

  gość: ~Ja

  No zwłaszcza ci Ziebiccy ciężko pracują ech...

 • 2018-11-08 16:01:59

  gość: ~vvvv

  Nie ma ich na ulicach od jakiegoś czasu i jakoś nic wielkiego się nie wydarzyło. Jak ktoś przekroczył prędkość o 20 km/h to jak widać, nie spowodowało to nie wiadomo jak poważnych konsekwencji, podobnie jak to, że ktoś nie ma jednego światła. Niech sobie protestują, mi tam nic do tego, oby jak najdłużej, będzie spokój...gorzej jak pózniej zaczną nadrabiać dziury budzetowe

 • 2018-11-08 16:16:52

  gość: ~ciekawa

  a co na to ZUS?

 • 2018-11-08 16:35:03

  gość: ~ten co wieee

  @~ciekawa
  Przecież oni nie podlegają pod ZUS a pod MSWiA.

 • 2018-11-08 16:18:07

  gość: ~Maria

  Ja popieram protest. Mundurowi (straż, policja, wojsko) powinni godnie zarabiać.

 • 2018-11-08 16:20:42

  gość: ~ziebice

  u nas w ziebicach to policji nie ma juz od paru lat wiec czy jakis protest jest czy go nie ma to nam i tak bez roznicy juz sie nauczylismy ze u nas panuje metoda oko za oko zab za zab

 • 2018-11-08 20:19:20

  gość: ~ziebicex

  @~ziebice
  Dokładnie.W Ziębicach policjanta na ulicy nie widziałem hohohoho albo j dłużej. Źle się dzieje. Dlatego tyle alkoholizmu i wandalizmu jest w Ziębicach

 • 2018-11-08 17:02:31

  gość: ~Franciszek Gawęda

  Zastanawiam się co to oznacza "masowo biorą L4". Czy można tak ot sobie brać "L4"? Co na to Policja? przecież policja ma stać na straży prawa i praworządności!

 • 2018-11-08 17:15:43

  gość: ~TT

  @~Franciszek Gawęda

  Ty już stałeś na straży Dariusza Jagieły i uzbieraliście tyle głosów, że sami wyborcy Orzeszka byli w szoku, ale pozytywnym, heheheh

 • 2018-11-08 17:50:07

  gość: ~neonet

  @~TT

  proponuje tych policjantow za dyche wyslac do prawdziwej roboty to dopiero beda narzekac - na trzy zmiany za 1800 na reke i to jeszcze w miejscowosci oddalonej o 15 km od domu zapraszam

 • 2018-11-09 08:48:56

  gość: ~Xyz

  @~neonet
  A Ty widzę byłeś w policji że wiesz, z czym się wiąże ta praca, co?

 • 2018-11-08 17:54:35

  gość: ~mnm

  Nie rozumiem. Jak to "biorą"? Ktoś im te zwolnienia daje. Czy rzeczywiście 50% policjantów to osoby chore ? Może by tak tych lekarzy "zbadać" ?

 • 2018-11-08 18:14:14

  gość: ~szaryczlowiek

  @~mnm

  No jak mówią panowie policjanci, oni od wielu lat są chorzy, ale w imię idei chodzili do pracy nawet jak powinni być na L4. Śmieszne tłumaczenie, no ale przecież muszą też w jakiś sposób kryć lekarzy. Swoją drogą, lekarzy mnóstwo, niech każdy w powiecie da jedno zwolnienie policjantowi i problemu nie ma :) sraczka, grypa, przeziębienie, ból pleców - przyczyn miliony, a przecież policjanci mają tak ciężką pracę, że u niektórych sraczka połączona z przeziębieniem i bólem pleców występuje

 • 2018-11-08 17:54:43

  gość: ~mnm

  Nie rozumiem. Jak to "biorą"? Ktoś im te zwolnienia daje. Czy rzeczywiście 50% policjantów to osoby chore ? Może by tak tych lekarzy "zbadać" ?

 • 2018-11-08 18:26:37

  gość: ~NN

  Do tych co tak psioczą i narzekają, jak to policjanci nic nie robią, a teraz biorą jeszcze L4 - rekrutacja trwa cały czas, złóżcie papiery, jak macie trochę w głowie i jesteście w miarę sprawni to was przyjmą. Poziom rekrutacji jest tak niski, jak nigdy. To dla was szansa. Też będziecie siedzieć, chodzić na L4 i nic nie robić za, jak to mówicie 2.5-3 tys. zł na rękę.

 • 2018-11-08 19:08:58

  gość: ~Zarobki

  @~NN

  A ile zarabia policjant z 2-3-letnim stażem?

 • 2018-11-08 21:41:13

  gość: ~Policjant

  @~Zarobki

  zależy, ale tego nie zrozumiesz nigdy ;)

 • 2018-11-08 19:58:02

  gość: ~piszacy

  @~NN
  A ja proponuje by wszsycy Policjanci zwolnili sie i przeniesli sie do prywaciarzy. jak masz fach w reku to zarobisz wąłsnie 2500-3000 , mniej stresująca praca, kupa dodatków, swiateczne upominki itd itp. I spróbuj pojśc na chorobowe tak np na kilka dni w iednym miesiacu i w kolejnym bo cie choroba przyciścnie, to usłyszysz ze trzeba bedzie się rozstac bo to tak nie moze być, spróbuj wziąć urlop ot tak nagle, spróbuj odmówić że nie zostaniesz po godzinach lub w wolna sobote bo włąsnie Ci nie pasuje, spróbuj odebrac tel gdy ktos zadzwoni, i wszedzie monitoring jak w big braderze...i weż pod uwagę ze bedziesz w takich warunkach dymał do 65 lat..to wrócicie na swoją komende z podkulonym ogonem , bo od razu zrozumiesz gdzie Ci bedzie lepiej jak nie wąłsnie tu. Nie wspomne ile własnych spraw mozna załatwic w czasie prace , bo taka specyyfika tego zawodu.

 • 2018-11-08 18:52:53

  gość: ~Shss

  Masowe l4???? Zgłaszam na policje!

 • 2018-11-08 22:58:26

  gość: ~Więcej szacunku

  Dziwne czasy...wszyscy wszystkiego sobie zazdroszczą: ten pewnie zarabia krocie, a nic nie robi, tamten u prywaciarza to dopiero klepie biedę i poddawany jest mobbingowi; w budżetówce to mają wygodne posadki; tamci zaś ciągle na chorobowym, a jeszcze inni mają tyle uropu,że od jego nadmiaru w głowach się niektórym poprzewracało, i wiele innych można tu jeszcze przytoczyć przykładów. Szanujmy się nawzajem, bo większość z nas to zwykli zjadacze chleba, mający co tu mówić, liche wynagrodzenie. Prawda jest taka, że wszycy czujemy, że zarabiamy za mało, a z dnia na dzień życie coraz droższe...Wyładowujemy nasze frustracje nie tam gdzie trzeba i nie na tych, na których powinniśmy.

 • 2018-11-08 23:14:27

  gość: ~Rozsądny

  @~Więcej szacunku

  DOKŁADNIE. Bardzo rozsądny komentarz, zgadzam się, mimo że pracuję u prywaciarza. Każdy tylko narzeka, choć i tak w porównaniu do tego, co było w PL 20 lat temu, to jakość życia zdecydowanie się podniosła na plus. Reasumując, jak bardzo zazdrościcie policjantom, to idzcie pracować z nimi, przyjęcia są cały czas, a jak nie zazdrościcie i nigdy nie byliście w formacji, to buzię najlepiej zamknąć, bo skoro protestują, to widocznie wiedzą, że mają szansę żeby zarobić więcej i każdy z Was to samo by robił na ich miejscu. Proste. Dziękuję. Dobranoc.

 • 2018-11-09 03:46:28

  gość: ~Gro

  Psy.

 • 2018-11-09 08:52:27

  gość: ~Ooo

  Wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma. Tak zawsze było i będzie, że ci co nie pracują w policji będą gadać, że to lekka robota, a policjanci będą mówić, że lepiej u prywaciarza. Prawda jest taka, że to wszystko zależy od wielu rzeczy - w jak dużym mieście się pracuje, jakie jest tam środowisko, współpracownicy, przełożony, atmosfera. Wystarczy, że jedno nie gra i już nie jest do końca dobrze.

 • 2018-11-11 11:04:36

  gość: ~Rota ślubowania policjanta

  "Ja, obywatel Rzeczypospolitej Polskiej, świadom podejmowanych obowiązków policjanta, ślubuję: służyć wiernie Narodowi, chronić ustanowiony Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej porządek prawny, strzec bezpieczeństwa Państwa i jego obywateli, nawet z narażeniem życia. Wykonując powierzone mi zadania, ślubuję pilnie przestrzegać prawa, dochować wierności konstytucyjnym organom Rzeczypospolitej Polskiej, przestrzegać dyscypliny służbowej oraz wykonywać rozkazy i polecenia przełożonych. Ślubuję strzec tajemnic związanych ze służbą, honoru, godności i dobrego imienia służby oraz przestrzegać zasad etyki zawodowej."

 • 2018-11-12 07:48:25

  gość: ~Przyczyna Wszystkich Przyczyn

  Roty, apele, ślubowania, pasowania.. Wszystko to jest nic nie warte, szkoda na to czasu i pamięci.

  Liczy się tylko to jaki naprawdę jesteś.

 • 2018-11-12 07:51:59

  gość: ~Przyczyna Wszystkich Przyczyn

  O ile się nie mylę to teraz będą odwiedzać chorych i sprawdzać czy na prawdę są chorzy. Nie dotyczyć ma to tylko zwolnień od psychiatry.

  Mam nadzieję że będą odwiedzać również pseudo-policjantów.

REKLAMA