Express-Miejski.pl

Krzywa Wieża wyłączona z użytkowania aż do odwołania. Powód? Zły stan techniczny obiektu

Spękania na jednej ze ścian Krzywej Wieży w Ząbkowicach Śląskich. Obiekt jest nieczynny do odwołania fot.: mwinnik / em24.pl

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Od ponad trzech tygodni wyłączona ze zwiedzania dla turystów i mieszkańców jest Krzywa Wieża - sztandarowy zabytek Ząbkowic Śląskich.

Powodem takiego stanu rzeczy jest zły stan obiektu. Na łączeniu dużej wieży z małą widoczne są coraz większe spękania. Problem jest znany od kilku lat. Informowaliśmy o nim już w 2015 roku w artykule pt. Coraz większe spękania na ścianach Krzywej Wieży. Obiekt grozi zawaleniem? W 2017 roku gmina otrzymała nakaz konserwatorski, w którym opisano zakres prac budowlanych, jakich przeprowadzenie jest konieczne ze względu na zagrożenie zniszczeniem lub uszkodzeniem obiektu. Prac jednak nie przeprowadzono. Krzywa Wieża w tamtym momenie nie została też zamknięta. Przez cały czas była ogólnodostępna dla odwiedzających aż do ostatnich dni września tego roku. Dopiero teraz nastąpiło jej zamknięcie z przyczyn technicznych.

Jak informują urzędnicy z Wydziału Gospodarki Nieruchomościami zadanie związane z remontem obiektu Krzywej Wieży jest już w trakcie realizacji. 28 września na sesji rady miejskiej wyasygnowano z budżetu gminy środki finansowe w kwocie 140 tys. zł na prace zabezpieczające obiekt.

 - Gmina zleciła już wykonanie dokumentacji na zabezpieczenie zabytku, opracowano pełną dokumentację budowlaną, uzyskano pozwolenie na prowadzenie robót budowlanych przy zabytku od Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków we Wrocławiu oraz pozwolenie budowlane Starostwa Powiatowego w Ząbkowicach Śląskich - informuje Stanisław Moderski z ząbkowickiego magistratu.

Kiedy ruszą prace związane z zabezpieczeniem zabytku i kto będzie ich wykonawcą? Przetarg nie został jeszcze ogłoszony. Termin ponownego udostępnienia Krzywej Wieży dla mieszkańców i turystów także pozostaje zagadką. Obiekt jest nieczynny do odwołania i jak informują urzędnicy, o ponownym jego otwarciu poinformują w stosownym komunikacie.

ms. / em24.pl

1

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Krzywa Wieża wyłączona z użytkowania aż do odwołania. Powód? Zły stan techniczny obiektu

    2018-10-22 14:39:32

    gość: ~gvbvv

    ostatnio dodany post

    JAK JA SIĘ CIESZE ŻE PIS NIE WYGAŁ PRAWIE NIGDZIE. MAJĄC SWOJĄ TELEWIZJE :D Odwrót pisu haha

REKLAMA


REKLAMA