Express-Miejski.pl

Jak poprawić jakość powietrza w mieście? Odpowiadają kandydaci na burmistrza Ząbkowic Śląskich

zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne fot.: sxc.hu

Przedstawiciele Ząbkowickiego Alarmu Smogowego zapytali kandydatów na burmistrza miasta jakie planują podjąć działania w celu poprawy jakości powietrza w mieście.

Każda z trzech osób ubiegających się o fotel burmistrza otrzymała te same pytania. Ich treść wraz z odpowiedziami kandydatów przesyłamy poniżej.

1. Jak ocenia Pan/Pani jakość powietrza w Ząbkowicach Śląskich?

Marcin Orzeszek: Jakość powietrza jest określana przez stację pomiarową zlokalizowaną przy ul. Powstańców Warszawy w Ząbkowicach Śląskich. W zależności od okresu – w szczególności w okresie grzewczym – w niektóre dni występują przekroczenia normy.

Grażyna Sobór: Jakość powietrza w Ząbkowicach Śląskich oceniam negatywnie.

2. Czy w przypadku wygranej w nadchodzących wyborach samorządowych będzie Pan/Pani wnioskował o zwiększenie środków z budżetu miasta na walkę ze smogiem? Ile według Pana/Pani miasto powinno przeznaczyć na ten cel? Na jakie konkretne działania powinny te środki zostać rozdysponowane?

Marcin Orzeszek: Gmina Ząbkowice Śląskie jako jeden z pierwszych samorządów na terenie Województwa Dolnośląskiego przystąpiła do programu ograniczania niskiej emisji. Dzięki podjętej w dniu 31 maja 2017 roku uchwale Rady Miejskiej nr XLVI/273/2017 określono zasady udzielania dotacji celowych ze środków budżetu Gminy Ząbkowice Śląskie na dofinansowanie przedsięwzięć służących ochronie powietrza. Przyznane dotacje mieszkańcom opiewają na kwotę około 1,5 mln złotych

Grażyna Sobór: Będę wnioskowała o zwiększenie środków z budżetu gminy na walkę ze smogiem. Na ten cel miasto w skali roku powinno przeznaczać  około 600 tysięcy zł (kontrola, dopłaty dla mieszkańców, stworzenie komisji anty smogowej, kontrola pomiaru zanieczyszczeń, poprawa świadomości mieszkańców).

3. Czy powoła Pan/Pani pełnomocnika ds. zanieczyszczenia powietrza, który będzie koordynował działania miasta w tym zakresie oraz konsultował je z organizacjami społecznymi i mieszkańcami?

Marcin Orzeszek: Zadania związane z ochroną powietrza podlegają Zastępcy Burmistrza. Nie będziemy tworzyć dodatkowego etatu pełnomocnika.

Grażyna Sobór: Powołanie pełnomocnika do spraw zanieczyszczeń powietrza powinno być priorytetem dla naszej gminy.

4. Czy według Pana/Pani powinna zostać przeprowadzona inwentaryzacja źródeł ciepła w mieście? Jeśli tak, to kiedy i w jaki sposób może ona zostać zrealizowana?

Marcin Orzeszek: Po Nowym Roku wśród Mieszkańców zostanie uruchomiona ankietyzacja, jakimi źródłami ciepła ogrzewają swoje nieruchomości.

Grażyna Sobór: Inwentaryzacja źródeł ciepła powinna być przeprowadzana w regularnych okresach czasu np. wiosna i jesień poprzez komisję powołaną do tego  celu.

5. W zasobach miasta znajduje się wiele palenisk, które według zapisów uchwały antysmogowej, muszą zostać wygaszone lub zmodernizowane do końca 2021 roku. W jaki sposób miasto wywiąże się z tego zobowiązania?

Marcin Orzeszek: Sukcesywnie wymieniamy nieekologiczne źródła ciepła w budynkach będących w zasobach Gminy Ząbkowice Śląskie. W 2018 roku zmodernizowano kotłownię węglową w Przedszkolu Publicznym nr 1 w Ząbkowicach Śląskich przechodząc na ogrzewanie gazowe. Na ten cel pozyskano 100 tysięcy złotych z Dolnośląskiego Funduszu Pomocy Rozwojowej. Gmina Ząbkowice Śląskie wymieni swoje źródła ogrzewania na ekologiczne do 2021 r.

Grażyna Sobór: W związku z zapisem uchwały anty smogowej miasto powinno skorzystać z dopłat rządowych programu antysmogowego i zwiększenie kontroli do 2024 roku.

6. W jaki sposób poinformuje Pan/Pani mieszkańców o konieczności modernizacji starych instalacji grzewczych i jak dopilnuje Pan/Pani, że zapisy uchwały antysmogowej w tym zakresie będą przestrzegane?

Marcin Orzeszek: W pierwszej kolejności zależy mi na przeprowadzeniu akcji edukacyjnej mieszkańców, aby poinformować ich o zapisach uchwał antysmogowych, zwłaszcza osoby starsze, które często nie korzystają z internetu. Planuję zorganizować szereg spotkań edukacyjno-informacyjnych dla Mieszkańców, które odbędą się na terenie Gminy Ząbkowice Śląskie.

Grażyna Sobór: Informacja o konieczności modernizacji starych instalacji grzewczych będzie podawana w mediach lokalnych, na stronie internetowej gminy i informowanie poprzez straż miejską. Kontrola utworzonej komisji antysmogowej przy wsparciu straży miejskiej.

7. W jaki sposób usprawni Pan/Pani działalność Straży Miejskiej w zakresie kontroli spalania odpadów oraz paliw stałych, których stosowania nie dopuszcza uchwała antysmogowa? Czy uważa Pan/Pani, że skuteczność obecnych kontroli jest wystarczająca?

Marcin Orzeszek: Skuteczność obecnych kontroli jest wystarczająca, niemniej jednak Straż Miejska w okresie ogrzewczym te kontrole będzie nasilać. W listopadzie Straż Miejska przeprowadzi też w ramach służb patrolowych akcję informacyjną wśród Mieszkańców – będą to rozdawane ulotki, z których będzie można się dowiedzieć czym można, a czym nie można palić w piecu.

Grażyna Sobór: Na chwilę obecną w naszej gminie skuteczność kontroli straży miejskiej jest w słabym stopniu realizowana. Planuję możliwość zwiększenia etatu dla realizacji tego celu.

8. Czy uważa Pan/Pani, że obecny sposób informowania mieszkańców o stanie powietrza w mieście jest wystarczający? Czy wprowadzi Pan/Pani bardziej bezpośredni system informowania, na przykład w postaci wyświetlania aktualnego poziomu stężenia PM10 na miejskich tablicach LED lub w inny sposób?

Marcin Orzeszek: W ramach projektu Human Smart Cities w przypadku otrzymania dofinansowania Gmina Ząbkowice Śląskie zaplanowała podjęcie działań mających na celu minimalizację negatywnego oddziaływania zanieczyszczeń powietrza (PM2,5, PM10, gazy szkodliwe). Planuje się montaż pięciu czujników na terenie miasta, z których pozyskane zostaną dane do celów edukacyjno-prewencyjnych. W ramach upowszechniania informacji planuje się wdrożenie aplikacji mobilnej dla mieszkańców i monitorów wyświetlających informacje o zanieczyszczeniu w miejscach publicznych.

Grażyna Sobór: Obecny sposób informowania jest mało dostępny, na obszarze gminy powinny być ustawione tablice z aktualnym pomiarem jakości powietrza, utworzenie strony internetowej o tematyce jakości powietrza, informacje na bieżąco powinny być przekazywane do szkół.

9. Jakie inne działania podejmie Pan w najbliższych latach, aby poprawić jakość powietrza i ograniczyć tzw. niską emisję?

Marcin Orzeszek: Od 2017 roku Gmina Ząbkowice Śląskie prowadzi program ograniczania niskiej emisji. Do tej pory podpisano 166 umów z mieszkańcami na wymianę źródeł ciepła na ekologiczne. Przyznane dotacje mieszkańcom opiewają na kwotę około 1,5 mln złotych. Nadal prowadzić będziemy działania na rzecz ograniczania niskiej emisji. Dlatego też w dniu 12 października 2018 roku Rada Miejska Ząbkowic Śląskich podjęła uchwałę nr LXXIV/400/2018 w sprawie określenia zasad udzielania dotacji celowych ze środków budżetu Gminy Ząbkowice Śląskie na dofinansowanie przedsięwzięć służących ochronie powietrza, która ma uzupełniać realizowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska we Wrocławiu program Czyste Powietrze. Dodatkowo planujemy skorzystać z dofinansowania na wymianę źródeł ciepła ze środków unijnych pochodzących z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego.

Grażyna Sobór: Aby poprawić jakość powietrza i ograniczenie tzw. niskiej emisji w naszej gminie, zostanie zwiększona kontrola poprzez osoby do tego powołane, sprawdzanie jakości opału i rodzaju palenisk. Priorytetem w naszej gminie powinny być dopłaty związane z wymianą palenisk dla mieszkańców.

Bardzo ważną sprawą jest zwiększenie świadomości mieszkańców na temat ekologii w naszej gminie.

Dariusz Jagieła nie odniósł się osobno do każdego z zadanych pytań, a przedstawił swoje stanowisko, które publikujemy poniżej:

W odpowiedzi na otrzymane zapytania odnośnie tego, jakie działania podejmę po objęciu urzędu Burmistrza Ząbkowic Śląskich w celu poprawy jakości powietrza w Ząbkowicach Śląskich w pierwszej kolejności odpowiadam, że jednym z głównych filarów mojego programu wyborczego i zarazem przyszłego działania jest należyta troska o zdrowie mieszkańców naszej Gminy, między innymi poprzez eliminację zjawisk zagrażających zdrowiu mieszkańców, w tym zanieczyszczenia powietrza, które oprócz niskiej emisji skaża również transport. Stąd oprócz działań mających na celu obniżenie poziomu niskiej emisji mam w planach także proekologiczną komunikację miejską i reorganizację układu komunikacyjnego uwzględniającą kierowanie strumeni pojazdów, stanowiska postojowe i parkingi w sposób ograniczający emisję spalin, a co za tym jednocześnie idzie hałasu i zagrożeń dla pieszych.

Udzielenie szczegółowej odpowiedzi na niektóre pytania zawarte w otrzymanym piśmie bez oparcia wiedzy pochodzącej z bilansu otwarcia na 2019 rok, konsultacji z mieszkańcami w przedmiocie sprawy oraz zespołu eksperckiego uważam za przedwczesne, a co za tym idzie odpowiadam, że poruszone przez Państwa kwestie znajdą odzwierciedlenie w moich działaniach jak:

  • Pozyskiwanie środków zewnętrznych do budżetu gminy, a tym samym zwiększenie środków finansowych w budżecie na poprawę jakości życia mieszkańców, w tym na obniżenie poziomu niskiej emisji, proekologiczną komunikację miejską, reorganizację układu komunikacyjnego uwzględniająca kierowanie strumieni pojazdów, stanowiska postojowe i parkingi w sposób ograniczający emisję spalin.

  • Przeprowadzenie konsultacji społecznych w przedmiocie niniejszej sprawy, między innymi w zakresie tego, na jakie konkretnie działania powinny zostać rozdysponowane środki finansowe.

  • Powołanie zespołów eksperckich do przygotowania rozwiązań inżynieryjnych i logistycznych mających na celu wskazania potrzeb w zakresie wzmocnienia poprawy jakości powietrza w Ząbkowicach Śląskich oraz sporządzenia oceny jakości powietrza i wynikających z niej działań. zadaniem tych zespołów będzie również znalezienie najefektywniejszych rozwiązań co do sposobu informowania mieszkańców o stanie powietrza. Link z Portalu informacyjnego Gminy Ząbkowice Śląskie do prognozy jakości powietrza to zdecydowanie za mało.

  • Aktywizowanie i wspieranie przy udziale jednostek gminnych proekologicznej aktywności społecznej w zakresie działań poprawy jakości powietrza.

Podzielam Państwa zaangażowanie na rzecz poprawy jakości powietrza w Ząbkowicach Śląskich. Zgodnie z obietnicą wyborczą będę odpowiedzialnie realizował związane z tym zadania.

W przypadku podjęcia przez Ząbkowicki Alarm Smogowy decyzji o publikacji, liczę również na Państwa odpowiedzialność i w związku z tym proszę, aby została opublikowana pełna treść mojej odpowiedzi.

Dariusz Jagieła

mwinnik / em24.pl

11

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Jak poprawić jakość powietrza w mieście? Odpowiadają kandydaci na burmistrza Ząbkowic Śląskich

    2018-10-16 17:34:40

    gość: ~ffff

    Pan Jagieła niestety. Ogólniki. kierowanie strumieni aut i parkingów? Zamknie rynek jak poprzedni burmistrz spod znaku PIS? Jaki transport miejsci8 ekologiczny, jak nikt nie jeździł nawet autobusem miejskim. Porażka.

  • 2018-10-16 18:23:03

    gość: ~Franciszek Gawęda

    @~ffff
    brak argumentów jest też argumentem

  • 2018-10-16 17:41:01

    gość: ~Ktoś

    Orzeszek znów o milionach, których i tak nie pozyska

  • 2018-10-16 18:02:23

    gość: ~xxxx

    Powinno paść pytanie o rodzaj paliwa służącego do ogrzewania domów kandydatów na burmistrza i radnych. Mogło by być ciekawie.

  • 2018-10-16 18:20:52

    gość: ~Franciszek Gawęda

    No Panie Dariuszu znowu postawił Pan ich do kąta.

  • 2018-10-16 18:59:10

    gość: ~Zxcv

    Panie Darku niedługo przybiję Panu piątkę za wygrane wybory!. MINUSY CZAS START

  • 2018-10-16 23:03:48

    gość: ~Obiektywny

    Obiektywnie: największym wygranym Jagieła, największą przegraną Sobór. Jagieła nie obiecał niczego, bo nie wie, na co może sobie pozwolić, nie ma podstawowej i elementarnej wiedzy w temacie, więc nie rzuci konkretami. Orzeszek jak zwykle buja w obłokach, a pani Sobór, dotychczas anonimowa obnażyła swoje słabości na tak prostym temacie jak ekologia. Pani kochana, burmistrzem to Pani nie będzie, zaryzykuje nawet stwierdzenie, że nie przekroczy pani nawet 10 proc. głosów, ale gdyby się zdarzył cud i Panią wybrali, to jak Pani zamierza zarządzać gminą i budżetem, skoro ma pani wizję powoływania pełnomocnika ds. zanieczyszczeń (:DD) Będzie też pełnomocnik ds. budżetowych czy tym mogłaby zajmować się np. pani skarbnik? W tym urzędzie połowa stanowisk to niepotrzebna, bo niektórzy robią za trzech, a niektórzy pierdzą w stołek i jedzą tylko, bo się nudzą, a Pani widzi potrzebę tworzenia nowych? Śmiech na sali.

  • 2018-10-16 23:05:07

    gość: ~jan56

    orzeszek fantasta wyda pieniadze na ulotki , straz miejska bedzie kontrolowac a efekty tego beda takie jak rok temu - ze w zabkowicach codziennie powietrze zanieczyszczone bardzo mocno albo mocno, zalezy kto ile syfu wrzuci w piec

  • 2018-10-17 09:59:32

    gość: ~croks

    Są dużo ważniejsze problemy w Ząbkowicach niż smog. Korwin już ostatnio na debacie warszawskiej powiedział, że smog to wymysł polityków żeby bić pieniążki

  • 2018-10-18 08:30:48

    gość: ~zzz

    Pan Jagieła powoła nowy zespół ekspercki za jakie pieniądze, miało być taniej, żadnych konkretów. Pani Sobór zwiększy wydatki do 600 tyś rocznie a obecnie jest wydawane więcej i zwiększy zatrudnienie i oczywiście same kontrole w sumie w trzech wypowiedziach trzy razy kontrola i oczywiście wszystko jest źle a żadnego pomysłu. Nie chwalę Orzeszka ale najbardziej merytoryczny i widać że ma pojęcie o czym mówi.

  • 2018-10-18 16:44:49

    gość: ~pio pio

    ostatnio dodany post

    @~zzz
    Pan Orzeszek wie o czym mówi???? a o czym on mówi możesz mi chociaż napisać jedno krótkie zdanie co on przez 4 lata swojej kadencji powiedział coś sensownego co by pomogło mieszkańcom

REKLAMA