Express-Miejski.pl

Ranking użłobkowienia gmin: Ząbkowice Śląskie w czołówce [zestawienie]

zdjęcie ilustracyjne fot.: sxc.hu

Co drugie dziecko do lat 3 w gminie Ząbkowice Śląskie było w 2016 roku objęte opieką żłobkową lub przedszkolną. To trzeci wynik wśród dolnośląskich miast powiatowych.

Ranking użłobkowienia gmin z danych za 2016 rok na potrzeby Pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” przygotowali: Paweł Swaniewicz - profesor nauk ekonomicznych, kierownik Zakładu Rozwoju i Polityki Lokalnej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Julita Łukomska, adiunkt w tym samym zakładzie.

Ranking oparty jest na wskaźniku liczby dzieci do lat 3 objętych opieką żłobkową lub przedszkolną w stosunku do całkowitej liczby dzieci w wieku od 1 do 3 lat na terenie gminy. Uwzględnione zostały dzieci w żłobkach, przedszkolach, oddziałach przedszkolnych przy szkołach podstawowych, punktach przedszkolnych i zespołach przedszkolnych w wieku 3 lat lub mniej.

Jak tłumaczy autor zestawienia, jeszcze 10 lat temu głównym i głośno dyskutowanym problemem była dostępność przedszkoli. Wskazywano, że wskaźniki przedskolaryzacji należą w Polsce do najniższych w Europie. - Byłoby wielką przesadą stwierdzić, że problem mamy już z głowy. Nadal jest kilkaset gmin, w których nie ma ani jednego przedszkola albo choćby punktu przedszkolnego prowadzonego przez samorząd – pisze we wstępie do rankingu prof. Swianiewicz.

Jest jednak spora poprawa. Dziś odsetek dzieci korzystających z opieki i edukacji przedszkolnej jest nieporównanie wyższy. Jeszcze w 2005 roku do przedszkola chodziło zaledwie 40 proc. czterolatków, w 2014 roku – już prawie 75 proc.

Jak wypadły gminy z powiatu ząbkowickiego w rankingu użłobkowienia gmin?

Nieźle. Na wysokim 18 miejscu wśród 267 miast powiatowych znalazły się Ząbkowice Śląskie. W ząbkowickiej gminie odsetek dzieci w wieku do 3 lat objętych opieką żłobkową lub przedszkolną wynosił 51.04 proc. Tak wysoki wskaźnik dał gminie Ząbkowice Śląskie trzecie miejsce w województwie - lepszy odsetek miały tylko Zgorzelec (58.06 proc.) oraz Złotoryja (57.78 proc.).

Wśród 589 gmin miejsko-wiejskich w górnej części zestawienia znalazły się gminy Ziębice oraz Bardo. Ta pierwsza zajęła 109 miejsce ze wskaźnikiem 32.37 proc., ta druga 255 pozycję z wynikiem 23.78 proc. Nieco niżej środka stawki, na 311 miejscu, jest gmina Złoty Stok. Tam opieką żłobkową lub przedszkolną objęte było średnio co piąte dziecko do trzeciego roku życia (wskaźnik: 20.95 proc.).

Wśród gmin wiejskich wysoko sklasyfikowano gminy Ciepłowody i Stoszowice. Na 1555 samorządów zajęły one kolejno 235 i 241 lokaty. Wskaźnik użłobkowienia wynosił w nich kolejno: 27.06 proc. oraz 26.90 proc. W dole rankingu uplasowała się gmina Kamieniec Ząbkowicki, zajmując z wynikiem 12.20 proc. 1106 pozycję.

Wśród miast wojewodzkich największy wskaźnik użłobkowienia był w Opolu (64.30 proc). Wrocław uplasował się na piątym miejscu z wynikiem 53.05 proc. W miastach powiatowych na czele zestawienia była Limanowa (woj. małopolskie) z wynikiem 58.38 proc. Najwyższy wskaźnik użłobkowienia w gminie miejsko-wiejskiej - na poziomie 70.03 proc. - był w Józefowie, w województwie mazowieckim. Wśród gmin wiejskich liderem zestawienia są Michałowice (woj. mazowieckie), gdzie statystycznie troje na czworo dzieci do lat 3 było w 2016 roku objęte opieką żłobkową lub przedszkolną. 

Na przeciwnym biegunie jest ponad 30 gmin wiejskich i dwa nieduże miasta, w których instytucjonalna opieka nad małymi dziećmi nie istnieje. Najwięcej takich białych plam jest w województwach lubelskim i warmińsko-mazurskim.

ms. / em24.pl / Wspólnota.org.pl

3

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Ranking użłobkowienia gmin: Ząbkowice Śląskie w czołówce [zestawienie]

  2018-08-04 18:41:06

  gość: ~bocian

  a jak wyglądają Ząbkowice w rankingach dzietności i zgonów?

 • 2018-08-07 10:35:40

  gość: ~Czytelnik

  ostatnio dodany post

  @~bocian

  Jak wszystkie gminy w kraju praktycznie, czyli bilans jest ujemny. Więcej ludzi umiera niż się rodzi. No, ale jak ktoś chce żyć przeświadczeniem, że to wina Orzeszka no to...niech żyje.

 • 2018-08-05 14:25:34

  gość: ~kaaa

  Żłobki potrzebne bo w tym miescie wiekszosc kobiet tzw. nierobów znalazło sobie sposób na życie rodząc dziecko po dziecku i siedząc z nimi w domu i biorąc hajs od państwa.

REKLAMA