Express-Miejski.pl

Ząbkowiczanin wystartuje w jednym z najtrudniejszych wyścigów na świecie

Wojciech Ptak i Jacek Śliwiński po raz pierwszy w podobnym składzie wystartowali w zawodach z cyklu fot.: mat.pras.

3 września w szwedzkim Sztokholmie odbędą się zawody pływacko-biegowe Swim Run. Weźmie w nich udział Wojciech Ptak z Ząbkowi Śląskich.

Sportowcy, którzy stawią się na starcie zawodów swimrunowych, będą mieli do pokonania 75 kilometrów. Polska również będzie miała na nich swoją reprezentację. Wojciech Ptak z Ząbkowic Śląskich i Jacek Śliwiński z Gdańska są pierwszą polską drużyną, która uzyskała bezpośrednią kwalifikację na mistrzostwa. 

Według rankingu amerykańskiej stacji CNN, Mistrzostwa Świata Ötillö Swimrun w Szwecji to jedne z najtrudniejszych wyścigów na świecie. - 10 km pływania w zimnych wodach Bałtyku i 65 km wymagającej, technicznej trasy biegowej podzielonych na kilkukilometrowe odcinki bieg-pływanie. Sportowcy muszą ukończyć zawody z całym ekwipunkiem, z którym rozpoczęli zmagania - opowiada o trasie ząbkowiczanin.

Wojciech Ptak i Jacek Śliwiński po raz pierwszy w podobnym składzie wystartowali w zawodach z cyklu Ötillö Swimrun World Series na wyspie Hvar w Chorwacji. Ukończyli wyścig na 12. miejscu w kategorii drużyn męskich, co dało im prawo do startu na mistrzostwach świata. Kwalifikację na główne zawody w Szwecji można uzyskać zbierając punkty za starty w sześciu wyścigach partnerskich Ötillö, zajmując wysoką lokatę na jednej z imprez (zdobywają ją trzy najlepsze zespoły męskie i trzy mieszane oraz dwa żeńskie, które nie posiadają kwalifikacji na mistrzostwa) lub drogą losowania.

Para Ptak i Śliwiński na pierwszych wspólnych zawodach osiągnęli cel, który nie udał się jeszcze żadnemu zespołowi z Polski. Zawodników dzieli ok. 450 km (Wojciech na codzień mieszka we Wrocławiu, a Jacek w Gdańsku). Ten pierwszy ma za sobą udane starty w ultramaratonach i triathlonach w barwach klubu Litwin Triathlon Team. W czerwcu 2018 zwyciężył w ekstremalnych zawodach triathlonowych Diablak, ustanawiając rekord trasy. Drugi jest natomiast wielokrotnym złotym medalistą Otwartego Pucharu Europy w Pięcioboju Morskim w klasyfikacji drużynowej i indywidualnej.

- Zawody swimrun to połączenie najprostszych form aktywności fizycznej: pływania i biegania. Uczestnicy wyścigu startują w parach i muszą pokonać kilka lub kilkanaście (w zależności od trasy) etapów biegowych i pływackich. Płyną w butach i biegną w piankach, nie mogąc oddalić się od siebie na odległość większą niż 10 m - wyjaśnia Ptak.

Para Ptak i Śliwiński wystartuje w zawodach 3 września jako drużyna NU Complements goswimrun.pl. Ich zmagania na trasie prowadzącej przez dwadzieścia sześć wysp Archipelagu Sztokholmskiego będzie można śledzić na żywo na stronie organizatora zawodów Ötillö.

Wojciech Ptak i Jacek Śliwiński wystartowali w zawodach z cyklu Ötillö Swimrun World Series na wyspie Hvar w Chorwacji:

mwinnik / em24.pl

1

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Ząbkowiczanin wystartuje w jednym z najtrudniejszych wyścigów na świecie SwimRun

  2018-07-30 09:09:52

  gość: ~C4

  ostatnio dodany post

  Kozacy.
  Trzymam kciuki

REKLAMA