Express-Miejski.pl

Rewitalizacja kamienieckiego mauzoleum dobiega końca

Termin zakończenia prac jest przewidziany na 15 sierpnia fot.: mwinnik / em24.pl

W połowie sierpnia ma zakończyć się rewitalizacja kamienieckiego mauzoleum Hohenzollernów. Prace związane z obiektem trwają od listopada ubiegłego roku.

Ich wykonawcą jest firma ALFA-EDGAR Witkowski i Woroniecki z Wrocławia, a koszt inwestycji to prawie 1.9 mln zł, z czego ponad milion złotych samorząd pozyskał z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020 współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.

- Zadanie pn. Rewitalizacja obiektu mauzoleum wraz z zagospodarowaniem otoczenia jest w obecnej chwili na etapie końcowym. Termin zakończenia prac jest przewidziany na 15 sierpnia - informuje Marian Ziemczonek, inspektor w Referacie Budownictwa i Gospodarki Przestrzennej w Urzędzie Gminy w Kamieńcu Ząbkowickim.

W ramach wykonywanej inwestycji przy dofinansowaniu z w/w programu będzie wykonana także wystawa wewnątrz mauzoleum. 

Mauzoleum to rodzinny grobowiec Marianny Orańskiej

Obiekt powstał pod koniec XIX wieku. Ma wygląd podobny do greckiej świątyni antycznej w kształcie prostokąta, z grobowcem wewnątrz dziedzińca świątyni. Styl w jakim mauzoleum zostało wybudowane jest podobny, do tego który prezentował Karl Friedrich Schinkel, projektant kamienieckiego pałacu.

W kamienieckim mauzoleum zostało pochowanych pięć osób. Decyzję o budowie obiektu podjął Albrecht Hohenzollern, syn Marianny Orańskiej po śmierci swojej żony Marie Fruederike. W 1898 roku to ona jako pierwsza spoczęła w rodzinnym grobowcu. W mauzoleum zostali pochowali również ich trzej synowie.

mwinnik / em24.pl

2

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Rewitalizacja kamienieckiego mauzoleum dobiega końca

  2018-07-15 10:44:29

  gość: ~mieszkaniec parkowej

  Spacerując ''kiedyś'' ulicą Parkową można było zobaczyć przepiękną, robioną z mozołem dolną elewację budynku wykonaną z czerwonego piaskowca, który ''prawdopodobnie'' pochodzi z tego mauzoleum. ''Prawdopodobnie'' są też w tym budynku marmurowe schody, które prowadziły do dolnej części mauzoleum. Z kilkoma kolegami odkopaliśmy te schody, miały ok 2-3 metry i były koloru jasnego. Te ''akcje'' działy się za czasów, kiedy urzędował wójt tylko jedną kadencję - obecnie jest w radzie przy obecnym wójcie.

 • 2018-08-05 14:29:14

  gość: ~VIP

  ostatnio dodany post

  @~mieszkaniec parkowej
  Czy ta cała rewitalizacja nie jest czasem powiązana
  Z nadchodzącymi wyborami. Nagle pojawiła się konkurencja dla Wójta, więc trzeba zrobić coś czym zyska się głosy.
  Pałac, mauzoleum, wodociąg w Doboszowicach, Czyżby nad Marcinkiem zawisła groźba przegranej?
  Marek Waszczuk wydaje się być poważnym przeciwnikiem.

REKLAMA