Express-Miejski.pl

Strażacy gasili pożary samochodów, łapali węża i uwalniali kota, który utknął w rynnie [raport]

zdjęcie ilustracyjne fot.: em24.pl

W okresie ubiegłego tygodnia (od 2 do 8 lipca) strażacy na terenie powiatu ząbkowickiego odnotowali 24 zdarzenia. Jedem alarm okazał się fałszywy.

Strażacy jedenastokrotnie wyjeżdzali do pożarów:

2 lipca o godz. 2.45 w miejscowości Stolec (gm. Ząbkowice Śląskie) – pożar samochodu dostawczego. Po przybyciu na miejsce zastępów straży stwierdzono, że ogniem objęty jest już cały pojazd. Samochód jest zaparkowany w bezpośrednim sąsiedztwie budynku gospodarczego. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz ugaszeniu palącego się pojazdu.

3 lipca o godz. 22.15 w miejscowości Pomianów Dolny (gm. Ziębice) – pożar dzikiego wysypiska śmieci

4 lipca o godz. 9.54 na rynku w Ziębicach - pożar samochodu osobowego. Strażacy interweniowali przy zaparkowanym na ziębickim rynku samochodzie osobowym. Nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz ugaszeniu pożaru, który rozwijał się w komorze silnika.

4 lipca o godz. 14.38 w Henrykowie (gm. Ziębice) – pożar samochodu osobowego. Strażacy prowadzili działania przy samochodzie osobowym, który zapalił się w trakcie jazdy.

4 lipca o godz. 15.10 w miejscowości Skalice (gm. Ziębice) – pożar lasu. Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że pali się ściółka leśna, krzewy oraz pnie starych drzew na powierzchni około 30 arów. Pożar rozwijał się w kierunku pobliskiego młodnika. Działania straży polegały na ograniczeniu rozprzestrzeniania się ognia w kierunku zagrożonego młodnika, organizacji zaopatrzenia wodnego na terenie działań oraz podaniu łącznie pięciu prądów gaśniczych w celu ugaszenia pożaru. Z uwagi na ukształtowanie oraz zalesienie terenu dojazd pojazdów ratowniczo-gaśniczych do miejsca zdarzenia nie był możliwy. W działania trwające blisko pięć godzin zaangażowano dwanaście zastępów ratowniczo gaśniczych, pracowników nadleśnictwa z Henrykowa oraz samolot gaśniczy.

4 lipca o godz. 15.33 na ul. Skoroleckiej w Kamieńcu Ząbkowickim - pożar suchej trawy wzdłuż nasypu kolejowego.

5 lipca o godz. 10.37 w miejscowości Jaworek (gm. Ząbkowice Śląskie) – pożar suchej trawy.

5 lipca o godz. 14.59 w Kamieńcu Ząbkowickim – pożar suchych gałęzi.

7 lipca o godz. 13.19 w miejscowości Nowina (gm. Ziębice) – pożar ścierniska.

7 lipca o godz. 14.51 w Henrykowie (gm. Ziębice) – pożar ścierniska.

8 lipca o godz. 21.16 w Ziębicach – pożar zboża na pniu.

Dwanaście interwencji dotyczyło miejscowych zagrożeń:

2 lipca o godz. 16.17 na ul. Batalionów Chłopskich w Ząbkowicach Śląskich – plama substancji ropopochodnej na jezdni.

3 lipca o godz. 13.09 na ul. Krzywej w Ząbkowicach Śląskich - strażacy usuwali gniazdo owadów błonkoskrzydłych, które zagrażały dzieciom.

3 lipca o godz. 14.02 na ul. 1 Maja w Ząbkowicach Śląskich - po przybyciu na miejsce zdarzenia strażacy zastali przytomną kobietę uskarżającą się na duszności oraz ból w klatce piersiowej. Działania strażaków polegały na wdrożeniu działań z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy do czasu przybycia na miejsce zespołu ratownictwa medycznego, który przejął działania od strażaków.

4 lipca o godz. 10.43 w miejscowości Byczeń (gm. Kamieniec Ząbkowicki) – rój pszczół przy budynku mieszkalnym. Po przybyciu na miejsce zdarzenia strażacy stwierdzili, że przed wejściem do obiektu znajduje się rój pszczół, który zagraża mieszkańcom. Działania zastępu straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia do czasu przybycia na miejsce pszczelarza, który zebrał owady do rojnicy.

4 lipca o godz. 20.34 w miejscowości Starczów (gm. Kamieniec Ząbkowicki) - strażacy usuwali gniazdo owadów błonkoskrzydłych, które zagrażały dzieciom.

5 lipca o godz. 12.02 w Zwróconej (gm. Ząbkowice Śląskie) - Po przybyciu na miejsce zdarzenia strażacy wewnątrz budynku mieszkalnego zlokalizowali zaskrońca. Działania strażaków polegały na schwytaniu gada i wypuszczeniu na wolność z dala od zabudowań mieszkalnych.

5 lipca o godz. 12.20 w Opolnicy (gm. Bardo) – powalone drzewo zablokowało ruch na drodze powiatowej.

5 lipca o godz. 15.54 w Złotym Stoku - pomoc zespołowi ratownictwa medycznego. Po przybyciu na miejsce zdarzenia strażacy zastali przytomną kobietę z widocznym krwotokiem w okolicy nosa. Działania strażaków polegały na wdrożeniu działań z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy do czasu przybycia na miejsce zespołu ratownictwa medycznego, który przejął działania od strażaków.

5 lipca o godz. 18.58 na ul. Złotostockiej w Kamieńcu Ząbkowickim - strażacy usuwali gniazdo szerszeni, które zagrażały mieszkańcom budynku wielorodzinnego w tym osobą starszym.

7 lipca o godz. 13.54 w miejscowości Mrokocin (gm. Kamieniec Ząbkowicki) - Po przybyciu na miejsce zdarzenia strażacy zastali przytomnego mężczyznę, który miał wypadek na skuterze. W wyniku zdarzenia poszkodowany posiadał rany na kończynach dolnych oraz górnych. Z uwagi chwilowego braku wolnej karetki do zdarzenia zadysponowano również śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Działania strażaków polegały na wdrożeniu działań z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy do czasu przybycia na miejsce śmigłowca LPR.

8 lipca o godz. 10.13 na ul. XXX-lecia w Kamieńcu Ząbkowickim - pomoc zespołowi ratownictwa medycznego w transporcie pacjenta z mieszkania do ambulansu.

8 lipca o godz. 10.46 ul. Grunwaldzkiej w Ziębicach – strażacy uwalniali kota, który znajdował się w rynnie budynku mieszkalnego i nie mógł wydostać się o własnych siłach.

Ponadto w okresie ubiegłego tygodnia strażacy zostali powiadomieniu o pożarze nieużytków rolnych w pobliżu miejscowości Sulisławice. Po przybyciu na miejsce zastano dwóch mężczyzn, którzy urządzili sobie ognisko. Zdarzenie zostało zakwalifikowane jako alarm fałszywy w dobrej wierze.

Mirosław Gomółka / KP PSP Ząbkowice Śląskie

1

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Strażacy gasili pożary samochodów, łapali węża i uwalniali kota, który ugrzęzł w rynnie [raport]

    2018-07-10 22:27:14

    gość: ~Wtf

    ostatnio dodany post

    "Ugrzęzł" ? WTF? Matura zdana?

REKLAMA