W okresie ubiegłego tygodnia (od 18 do 24 czerwca) strażacy na terenie powiatu ząbkowickiego odnotowali 12 zdarzeń, z czego trzy okazały się być fałszywe.
Raz wyjeżdżali do pożarów:
23 czerwca o godz. 14.24 w Ząbkowicach Śląskich – pożar podkładów kolejowych na linii Ząbkowice Śląskie – Piława Górna. Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że pali się drewniany podkład kolejowy. Działania zastępu straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz ugaszeniu pożaru. W trakcie alarmowej jazdy do zdarzenia pojazd z jednostki ratowniczo-gaśniczej uległ kolizji.
Osiem interwencji dotyczyło miejscowych zagrożeń:
20 czerwca o godz. 19.16 w miejscowości Brodziszów (gm. Ząbkowice Śląskie) - strażacy usuwali gniazdo szerszeni znajdujące się w drzewie przy placu zabaw.
20 czerwca o godz. 20.32 na ul. Sudeckiej w Złotym Stoku - uruchomiona czujka tlenku węgla w jednym z mieszkań. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępów straży stwierdzono obecność tlenku węgla w jednym z mieszkań. Działania zastępów straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wygaszeniu pieca centralnego ogrzewania, przewietrzeniu obiektu oraz wdrożeniu działań z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy u jednego z lokatorów, który źle się poczuł do czasu przybycia zespołu ratownictwa medycznego.
21 czerwca o godz. 18.33 w miejscowości Opolnica (gm. Bardo) - plama oleju na jezdni drogi powiatowej. Działania zastępu straży ograniczyły się do zabezpieczenia miejsca zdarzenia do czasu przybycia przedstawiciela zarządcy drogi.
23 czerwca o godz. 14.28 na drodze krajowej nr 8 w Ząbkowicach Śląskich (w okolicach wiaduktu) - W trakcie alarmowej jazdy do zdarzenia ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy z jednostki w Ząbkowicach Śląskich uległ kolizji z samochodem osobowym. W samochodzie osobowym podróżowały trzy osoby: kobieta oraz dwójka dzieci. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wdrożeniu działań z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy u osób podróżujących samochodem osobowym do czasu przybycia na miejsce zespołu ratownictwa medycznego, odłączeniu dopływu prądu z akumulatora w uszkodzonym pojeździe oraz zakręceniu dopływu gazu na butli LPG. Po przebadaniu osób biorących udział w zdarzeniu personel zespołu ratownictwa medycznego pozostawił je na miejscu nie stwierdzając obrażeń. W wyniku kolizji uszkodzenia w samochodzie ratowniczo-gaśniczym okazały się na tyle poważne, że aby go usunąć z drogi należało zadysponować ciężki samochód ratownictwa drogowego, który zholował uszkodzony pojazd do siedziby Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ząbkowicach Ślskich. W działania trwające blisko tryz godziny zaangażowano trzy zastępy straży pożarnej, zespół ratownictwa medycznego oraz patrol policji.
23 czerwca o godz. 17.20 na ul. Armii Krajowej w Ząbkowicach Śląskich - Po przybyciu na miejsce zdarzenia i przeprowadzeniu rozpoznania ustalono, że w zamkniętym mieszkaniu na włączonej kuchence gazowej pozostawiony został posiłek. Z uwagi na brak możliwości dotarcia do mieszkania – zatrzaśnięte drzwi strażacy sprawili podest podnośnika do otwartego okna mieszkania, dzięki czemu jeden z ratowników dostał się do mieszkania i umożliwił jego otwarcie.
23 czerwca o godz. 17.28 na ul. Ziębickiej w Ząbkowicach Śląskich - plama oleju na jezdni drogi gminnej. Działania zastępu straży ograniczyły się do zabezpieczenia miejsca zdarzenia do czasu przybycia przedstawiciela zarządcy drogi.
23 czerwca o godz. 19.03 w miejscowości Ożary teren kopalni Pilce (gm. Kamieniec Ząbkowicki) - pomoc pogotowiu ratunkowemu w udzieleniu pomocy medycznej. Działania zastępów straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i wdrożeniu działań z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy do czasu przybycia na miejsce zespołu ratownictwa medycznego.
23 czerwca o godz. 21.14 na drodzej krajowej nr 8 na wysokości miejscowości Dębowina (gm. Bardo) - Po przybycie na miejsce zdarzenia zastępów straży stwierdzono, że doszło do wypadku samochodu osobowego. Pojazdem podróżowała jedna osoba, która nie odniosła obrażeń i opuściła pojazd o własnych siłach przed przybyciem na miejsce służb ratunkowych. Działania zastępów straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, zabezpieczeniu wycieku płynów eksploatacyjnych z uszkodzonego pojazdu oraz oświetleniu miejsca zdarzenia.
Alarmy fałszywe:
W okresie ubiegłego tygodnia strażacy odnotowali trzy alarmy fałszywe dotyczące uruchomienia centrali sygnalizacji pożarowej, pożaru lasu oraz zdarzenia dotyczącego roju pszczół. Dwa zdarzenia po sprawdzeniu zostały zakwalifikowane jako alarmy fałszywe w dobrej wierze, natomiast alarm dotyczący centrali sygnalizacji pożarowej jako alarm fałszywy z instalacji wykrywania.
Mirosław Gomółka / KP PSP Ząbkowice Śląskie
REKLAMA
REKLAMA