Express-Miejski.pl

Zlot Środowisk Eksploracyjnych w Srebrnej Górze za nami

Zlot Środowisk Eksploracyjnych w Srebrnej Górze fot.: UG Stoszowice

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Między 25 a 27 maja ponad 170 uczestników brało udział w Zlocie Środowisk Eksploracyjnych w Srebrnej Gorze. Uczestnicy znaleźli m.in. odłamki moździerza z 1869 roku.

Podczas spotkania goście mogli wysłuchać kilku wykładów. Damian Płowy z Grupy Badań Historycznych „Regiment” wygłosił prelekcję o bitwie i badaniach pod Poniecem, Stowarzyszenie Blechhammer przedstawiło „Bitwę o benzynę”, Marek Kowalski - wojewódzki konserwator zabytków z delegatury z Wałbrzycha, mówił o obowiązującym prawie i sposobach oraz możliwościach współpracy w jego ramach. Głos zabrał również dr Dawid Kobiałka, który wygłosił dwa wykłady: „Badania w Czersku” oraz „Między pamięcią, a zapomnieniem: Archeologia, a XX wieczne dziedzictwo militarne na terenach zalesionych”.

Zorganizowano również konkursy m.in. „ślepy ekspert”, który polegał na rozpoznaniu artefaktów z zamkniętymi oczami oraz konkurs na najlepszą melodię na trąbce. Uczestnicy mogli zobaczyć wystawy tematyczne związane ze srebrnogórską twierdzą i historią Oflagu VIII B. - Ponadto odbyły się poszukiwania pod nadzorem archeologicznym, w wyniku których pozyskano ok. 12 kg drobnych przedmiotów jak monety, sprzączki, guziki, elementy umundurowania, okucia drzwi prochowni oraz ponad 40 kg odłamków pocisku testowego z XIX wieku. Jeszcze przed zlotem wspólnie odkryliśmy trzy całe pociski unikatowe na światową skalę - mówią reprezentanci Stowarzyszenia „Triskelion”. Odkryte artefakty po badaniach i opisaniu znajdą się w Izbie Pamięci Twierdzy Srebrnogórskiej. 

- Dzięki świetnej organizacji ze strony Stowarzyszenia Historyczno Eksploracyjnego „Triskelion” oraz zaprzyjaźnionych stowarzyszeń z całej Polski ponad 170 uczestnikom udało się zrealizować cele zlotu: integrację środowiska, badania twierdzy oraz popularyzację historii i legalnych poszukiwań na zabytkowym obiekcie. Dziękujemy, tym bardziej, że udało się odkryć część historii twierdzy: monety, guziki, okucia, fragmenty granatu ręcznego z czasu funkcjonowania obiektu, niemal kompletne odłamki moździerza o średnicy 21 cm z 1869 roku, a także wiele elementów biżuterii, monet, łusek z XX w. Najcenniejsze elementy po konserwacji zobaczycie już we wrześniu, w zupełnie nowej ekspozycji w Donjonie – mówi Emilia Pawnuk, prezes Twierdzy Srebrna Góra.

mwinnik / em24.pl

2

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Zlot Środowisk Eksploracyjnych w Srebrnej Górze za nami

  2018-06-01 11:33:06

  gość: ~Pawel

  Szacun bylo super pozdrawiam.wszystkich Triskelion zawsze numerem 1

 • 2018-06-01 15:57:09

  gość: ~Uczestnik

  ostatnio dodany post

  Świetna sprawa i znakomicie spędzony czas. Pozdrawiamy z północy!

REKLAMA