Express-Miejski.pl

Rozpoczęcie sezonu turystycznego w Ząbkowicach Śląskich [FOTO]

„Sezonie otwórz się!” - otwarcie sezonu turystycznego w Ząbkowicach Śląskich fot.: KM / em24.pl

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Strzelanie z łuku, przymierzanie zbroi, czy wyrabianie świec. Organizatorzy zapewnili ogrom dobrej zabawy w murach XIV-wiecznego zamku na start sezonu turystycznego.

14 kwietnia o godz. 14 burmistrz Marcin Orzeszek otworzył bramę do XIV-wiecznego zamku w Ząbkowicach Śląskich, inaugurując tym samym sezon turystyczny w Ząbkowicach Śląskich. Jak co roku, przybyli mieszkańcy a w szczególności dzieci, razem spędzili popołudnie i przenieśli się do rycerskich czasów. Na początek Ewa Pazdioara z Izby Pamiątek Regionalnych przedstawiła Fantazjadę i Excalibur - dwie fundacje, których członkowie przebrani w rycerskie stroje uświetniły imprezę. Na scenie zaprezentowali dawny taniec, do którego przyłączył się również burmistrz Marcin Orzeszek.

Wśród licznych atrakcji była m.in. nauka strzelania z łuku, ciesząca się dużym zainteresowaniem. Na placu zamkowym dzieci i dorośli brali udział w wielu warsztatach takich jak: robienie świec, rzeźbienie kolczugi czy wykonywanie kukiełek. Najmłodsi brali udział w grze plenerowej, a średniowieczny mincerz pokazywał, jak wybijane były monety. Chętni uczestniczyli także w konkursach sprawnościowych np. w „ogonie konia” - nazwa śmieszna, ale samo wykonanie dość trudne. Trzeba było z zawiązanymi oczami trafić w wyznaczony punkt. Do trudniejszych należał także „pijany kat”, gdzie kręcąc się parę razy wokół własnego ciała, zawodnik musiał mieczem przekroić jabłko na pół. Oprócz świetnej zabawy chętni mogli wykazać się w konkursie wiedzy o Ząbkowicach Śląskich, w którym można było wygrać kubek z logo miasta Frankensteina. Wśród pytań konkursowych pojawiły się pytania o to, dlaczego Krzywa Wieża jest przechylona lub też pod jakim kątem.

Ochotnicy smażyli kiełbaski, można też było napić się kawy. Dla uczestników dostępne było także zejście w podziemia, gdzie zorganizowano labirynt. Przed bramą główną dzieci mogły podziwiać zwierzęta Leszka Zasady, właściciela rancho Nasza Szkapa ze Złotego Stoku. Dariusz Domagała, właściciel kopalni niklu, opalu i chryzoprazu w Szklarach prezentował minerały i zielone złoto.

Od 15 kwietnia atrakcje Ząbkowic Śląskich takie jak Krzywa Wieża, Izba Pamiątek Regionalnych czy Zamek będą dostępne dla zwiedzających o dwie godziny dłużej - od 9 do 19. Sezon turystyczny w gminie Ząbkowice Śląskie został oficjalnie otwarty.

KarMar /em24.pl

1

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Rozpoczęcie sezonu turystycznego w Ząbkowicach Śląskich [FOTO]

    2018-04-18 09:12:55

    gość: ~uczestniczka

    ostatnio dodany post

    Redakcja zapomniała o Bractwie Rycerskim Chorągwi Księstwa Ziębickiego.

REKLAMA