Express-Miejski.pl

W Przedborowej powstaje sieć wodociągowa

zdjęcie ilustracyjne fot.: sx.chu

Dobiegają końca prace związane z budową pierwszego etapu sieci wodociągowej w Przedborowej (gm. Stoszowice) o długości ponad 6 km.

Zadanie związane z wodociągowaniem wsi rozpoczęło się w 2015 roku od ankiet przeprowadzonych wśród mieszkańców. Zainteresowanie przyłączeniem się do sieci wyraziło wówczas ponad 70 rodzin. Samorząd rozpoczął prace projektowe i w połowie 2016 roku złożył wniosek na dofinansowanie inwestycji ze środków unijnych. styczniu 2017 roku gmina Stoszowice otrzymała decyzję o przyznaniu dotacji w kwocie blisko 2 mln zł. W sierpniu ogłoszono przetarg na wykonawcę budowy sieci. Oprócz utworzenia instalacji wodociągowo-kanalizacyjnej w Przedborowej zadanie obejmowało również utworzenie zbiorników retencyjnych w Różanej.

Wykonawcą zadania było Przedsiębiorstwo Wodno-Melioracyjne w Ząbkowicach Śląskich. Roboty ziemne związane z budową sieci zakończono na początku kwietnia. Aktualnie odtwarzana jest nawierzchnia dróg. Łączny koszt realizacji I etapu budowy sieci wodociągowej to kwota blisko 3.7 mln zł.

- Każdy, kto jeszcze nie zdecydował się skorzystać ze zdobyczy cywilizacyjnej w obrębie prowadzonej inwestycji, ma możliwość podpięcia się do sieci - mówi wójt Paweł Gancarz. - Aktualnie jesteśmy już na ukończeniu pierwszego etapu budowy sieci wodociągowej. Obecnie trwają prace porządkowe i prowadzone są próby szczelności wybudowanej sieci. Po końcowych odbiorach nastąpi sukcesywne przyłączanie mieszkańców do wodociągu - wyjaśnia. - Do każdej granicy posesji, z której mieszkańcy zadeklarowali wolę podłączenia się do sieci, wybudowano przyłącze, co znacząco zmniejsza koszty przyłączenia bezpośrednio dla mieszkańców - dopowiada szef stoszowickiego urzędu.

Realizacja drugiego etapu wodociągowania miejscowości będzie zależała od możliwych do pozyskania środków zewnętrznych. - Środki własne małego samorządu nie wystarczają na sfinansowanie w całości tak kosztownego przedsięwzięcia - tłumaczy wójt. Szacunkowa kwota dwóch etapów wodociągowania wsi to łącznie ponad 7 mln zł.

KM /em24.pl

6

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • W Przedborowej powstaje sieć wodociągowa

  2018-04-17 09:55:35

  gość: ~bbbb

  Niektórzy to się już wyrzekli tej sieci wodociągowej, widząc ile utrudnień jest z tym związanych i ile trzeba czekać.........

 • 2018-04-17 22:25:29

  gość: ~Dziwak

  @~bbbb
  To pij wodę z kałuży człowieku wtedy będzie bez utrudnień. A wodociąg to się idzie do marketu i z półki kupuje. Wybudowali wodociąg asfalt nowy wylali w pół roku a tu narzekają. Domek jednorodzinny ludzie budują minimum rok a tu inwestycję sieciową gmina w kilka miesięcy a ty marudzisz człowieku. To jest jakiś kosmos.

 • 2018-04-17 19:57:03

  gość: ~zabek

  Dofinansowanie 2 mln. Orzeszek patrz i się ucz!!!!!

 • 2018-04-17 20:11:23

  gość: ~Zatroskany

  A co z Kamieńcem? Wodociągowanie ukończone?

 • 2018-04-18 07:02:17

  gość: ~Lokator

  Ciekaw jestem czy wszystkie nawierzchnie dróg zostaną odtworzone po pracach wodociągowych ??

 • 2018-04-18 09:57:05

  gość: ~qazwsx

  ostatnio dodany post

  @~Lokator

  Wszystkie. Jeżeli o którejś zapomną to proponuję przypomnieć się w urzędzie. Rok wyborczy, kiełbaska wyborcza już się wędzi

REKLAMA