Express-Miejski.pl

Wkład mieszkańców Kresów w odzyskanie niepodległości Polski. Konferencja w Srebrnej Górze [FOTO]

Wkład mieszkańców Kresów w Odzyskanie Niepodległości. Konferencja inaugurująca obchody 100-lecia wolnej Polski w gminie Stoszowice

Wkład mieszkańców Kresów w Odzyskanie Niepodległości. Konferencja inaugurująca obchody 100-lecia wolnej Polski w gminie Stoszowice fot.: mwinnik / em24.pl

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

16 marca we wnętrzach byłego kościoła ewangelickiego w Srebrnej Górze odbyła się konferencja poświęcona historii Kresów Wschodnich.

Konferencja pt. „Ludzie, miejsca, wydarzenia – wkład mieszkańców Kresów w odzyskanie niepodległości Polski” to pierwsze wydarzenie z cyklu obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości w gminie Stoszowice. Konferencje prowadziła Małgorzata Lubańska – koordynator zespołu działającego w Dolnośląskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli (DODN) we Wrocławiu oraz Norbert Szandrowski z Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Stoszowicach. 

Konferencję otworzył Paweł Gancarz – wójt gminy Stoszowice witając przybyłych gości. Następnie głos zabrał dr Tadeusz Samborski - członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego, który był inicjatorem tego spotkania, podkreślając jak ważną rzeczą jest kultywowanie pamięci historycznej swojej rodziny, regionu, ojczyzny. 

Swoje wykłady wygłosili Jan Engelgard - kierownik Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej, który przedstawił działania Ligi Narodowej na Kresach Wschodnich w walce o niepodległość Polski. Następnie głos zabrał Bronisław Kamiński, naczelny redaktor kwartalnika społeczno-kulturalnego „Almanach Kudowski" mówiąc o generale Mieczysławie Kulińskim i jego działaniach na rzecz niepodległości.

Kolejnym prelegentem był Waldemar Wieja, nauczyciel historii szkoły podstawowej w Złotym Stoku, który opowiadał o roli tradycji kresowych w kształtowaniu tożsamości narodowej. Później wystąpiła dr Anna Stodolna-Rybczyńska, nauczyciel-konsultant DODN we Wrocławiu przedstawiając dzieje Ossolineum oraz jego rolę w zachowywaniu pamięci narodowej. Na zakończenie przed zgromadzonymi swój wykład wygłosiła Jolanta Spychalska - nauczycielka historii w szkoły podstawowej w Budzowie oraz uczeń Karol Trzebiński. Spychalska opowiadała o roli nauczycieli historii w kształtowaniu poczucia tożsamości narodowej, uczeń natomiast przedstawił swoje refleksje związane z uczestnictwem w ogólnopolskim konkursie „Kresowe portrety”. 

W części artystycznej zaprezentowali się przedstawiciele szkoły muzycznej „Casio” ze Srebrnej Góry. Konferencję podsumował dr Tadeusz Samborski, podkreślając jak bardzo ważne jest budowanie tożsamości regionalnej oraz pielęgnowanie pamięci narodowej. Spotkanie zakończył wójt Paweł Gancarz.

Organizatorami spotkania był Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu oraz Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Srebrnej Górze.  Konferencja odbyła się w ramach realizacji projektu „Tożsamość Dolnoślązaków – Unia Wielu Kultur” i jest jednym z wielu działań, które podjął Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu, aby uświetnić obchody 100-lecia odzyskania niepodległości Polski.

mwinnik / em24.pl na podst. inf. GOKSiR w Stoszowicach

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA