Express-Miejski.pl

Reorganizacja oświaty w gminie Bardo. Podejście drugie

zdjęcie ilustracyjne fot.: sxc.hu

Dolnośląski Kurator Oświaty w marcu ubiegłego roku zablokował reorganizację oświaty w gminie Bardo. Samorząd, za namową radnych, podał sprawę do sądu i wygrał.

Przypomnijmy. Burmistrz Krzysztof Żegański w lutym 2017 roku przedstawił radzie miejskiej projekt uchwały w sprawie „Dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego”. Zakładał on powstanie dwóch osobnych ośmioklasowych szkół podstawowych w Bardzie i Przyłęku.

Rada miejska większością głosów odrzuciła zaproponowany projekt i zdecydowała o przyjęciu drugiego wariantu polegającego na utworzeniu jednej szkoły podstawowej, ale w dwóch budynkach: w Bardzie mieliby uczyć się uczniowie klas I-V, a w Przyłęku klas VI-VIII. Przyjęta uchwała trafiła do Dolnośląskiego Kuratora Oświaty. Ten wydał opinię pozytywną, ale pod warunkiem, że... w miejsce wygaszanego gimnazjum powstanie ośmioletnia szkoła podstawowa. Kuratorium nakazało więc powrót do projektu, który radni na sesji odrzucili. Rada miejska nie przystała na żądania kuratora i wystosowała skargę na jego opinię do Wojewódzkiego Sądu Admnistracyjnego we Wrocławiu (WSA).

W wymiarze sprawiedliwości skarga czekała na rozpatrzenie kilka miesięcy. Efekt był taki, że od 1 września 2017 roku z racji braku obowiązywania jakiejkolwiek uchwały w gminie dotyczącej reorganizacji oświaty, samorząd, zgodnie z prawem, był zmuszony do utworzenia siódmej klasy w budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bardzie. W obiekcie w Przyłęku nadal natomiast funkcjonuje tylko gimnazjum, do którego uczęszczają dzieci tylko z dówch roczników (około 60 osób).

Sąd dopiero w połowie listopada wydał decyzję i uchylił opinię kuratora. W uzasadnieniu czytamy m.in, że opinia kuratora nie może zmierzać do  zastąpienia uchwały, co w rzeczywistości miałoby miejsce. Ingerencja kuratora w treść uchwały jest zbyt daleko idąca i niedopuszczalna, skoro zarówno Konstytucja, jak i ustawa o samorządzie gminnym przyznaje wyłączne prawo realizacji zadań edukacyjnych właśnie gminie. 

Mając na względzie decyzję sądu, a także przygotowanie organizacji roku szkolnego 2018/2019 władze miasta chcą, aby możliwie proporcjonalnie rozmieścić uczniów w dwóch szkołach - bez względu na formę organizacyjną szkół, jaka zostanie podjęta przez radę miejską.

Z racji tego, od 20 grudnia 2017 roku do 5 stycznia 2018 roku do rodziców wszystkich uczniów zostały skierowane deklaracje w sprawie wyboru jednego z dwóch wariantów. Pierwszy to prowadzenie dwóch pełnych ośmioletnich szkół w Bardzie i Przyłęku, drugi miałby polegać na powstaniu jednej ośmioletniej szkoły w Bardzie, lecz prowadzonej w dwóch budynkach: uczniowie klasy I-V mieliby uczyć się w Bardzie, klas VI-VIII w Przyłęku.

Łącznie rozdano 301 deklaracji, z których zwrócono 273, co stanowi ponad 90 proc. wszystkich rozdanych oświadczeń.

Wyniki:

I obwód: (Bardo, Opolnica, Dębowina) łącznie 147 deklaracji – za I wariantem (dwie szkoły) – 87; za II wariantem (jedna szkoła w dwóch budynkach) – 60 osób.

II obwód: (Przyłęk, Janowiec, Dzbanów, Laskówka, Potworów, Brzeźnica, Grochowa) łącznie 126 deklaracji – za I wariantem (dwie szkoły) – 63; za II wariantem (jedna szkoła w dwóch budynkach) – 63 osoby.

Za I wariantem (dwie szkoły) opowiedziało się łącznie 150 rodziców; za II wariantem (jedna szkoła w dwóch budynkach z podziałem na klasy I-V i VI-VIII) 123 rodziców.

Jak jednak wynika z prezentacji [KLIK] tańszym rozwiązaniem dla gminy jest wariant drugi i utworzenie jednej szkoły prowadzonej w dwóch budynkach z podziałem na klasy I-V i VI-VIII. Przed rokiem radni przeforsowali właśnie ten projekt i tylko opinia kuratora wstrzymała podjęcie ostatecznej i wiążącej uchwały. Jak będzie teraz?

ms. / em24.pl

36

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Reorganizacja oświaty w gminie Bardo. Podejście drugie

  2018-02-14 13:11:39

  gość: ~AAA

  Hehe, mam nadzieję, że radni nie dadzą się zmanipulować rzekomymi wynikami głosowania i podejmą decyzję taką, jak przed rokiem

 • 2018-02-15 08:16:18

  gość: ~Oolo

  Co wy ludzie gadacie nikt niewidzi dobra dzieci ze 500dzieci bedzie sie gniezdzic w jednym budynku

 • 2018-02-14 13:21:55

  gość: ~Rodzic

  A ja mam nadzieję, że uszanują zdanie rodziców dzieci!

 • 2018-02-14 14:51:21

  gość: ~gośc

  Rodzice dziś są jutro ich nie ma bo przyjdą następni, to zdanie nie powinno mieć wpływu bo to jest z byt poważna i kosztowna decyzja. Decyzja musi być podjęta z duża rozwaga bo to już na wiele kolejnych lat zostanie. Nie ma już tylu uczniów co kilkadziesiąt lat temu, kiedy faktycznie były potrzebne dwie szkoły. Obecnie jest wyposażona dla starszych uczniów szkoła w Przyłęku. Po co dwie szkoły podwójne koszty utrzymania kadry. Przedszkole w Bardzie też byłoby sprzeczne ,aby dzieciaczki były w jednym budynku z piętnastolatkami.

 • 2018-02-14 15:04:01

  gość: ~Rodzic

  @~gośc
  W przyleku tez jest przedszkole i jakos nikomu nie przeszkadza to ze małe dzieci sa z pietnastolatkami. Bzdurny argument

 • 2018-02-14 15:14:20

  gość: ~gośc

  @~Rodzic Przyłęku maja wspólne wejście i mijają się się na wspólnym korytarzu ???

 • 2018-02-14 17:38:54

  gość: ~bezdzietny

  @~gośc
  To jest wlasnie takie myślenie aby tylko moja chata z kraja.Aby moje dziecko miało wygodnie , dobrze,ciepło i blisko .Oczywiście troska o dzieci jest obowiązkiem rodziców ,ale to nie moze sie dziać kosztem dobra wspólnego jak tu pisał "gość" rodzice są dziś a juz za kilka lat ich nie będzie ,ale koszty ponosić takiej fanaberii i widzenia tylko swojego interesu ponośić bedą wszyscy mieszkańcy.Za jakiś czas ci sami bedą rozdzierali kopary,że nie ma dobrych dróg, chodników , oswietlenią i różne takie.No ale przeciez moje dziecko przez kilka lat ma szkołe pod nosem i to sie liczy , a nie ze trzeba utrzymywać dwóch dyrektorów dwoch vice i cała chmare pozostałych pracowników administracji.

 • 2018-02-15 09:31:47

  gość: ~nie gość

  @~bezdzietny
  Jeśli zostanie jedna szkoła to i tak będą potrzebni dwaj wice. Jeden dyr. wypadnie no i może 2 nauczycieli. Równie dobrze, można księgowość przenieść do urzędu tak jak to jest w wielu gminach i też sie na trzech etatach zaoszczędzi.

 • 2018-02-15 12:32:11

  gość: ~gość

  @~gośc
  Nie mają wspólnego wejścia, ale i w Bardzie chcą zrobić osobne wejście...
  Za to tak samo dzielą salę gimnastyczną i stołówkę. Więc wyjdzie na jedno...

 • 2018-02-15 08:38:23

  gość: ~nie gość

  @~gośc Co za arogancja pisać, że rodzice są krótkowzroczni . Czym jest "dobro wspólne", jak nie właśnie dobrem naszych dzieci? Wystarczy sprawdzić ile czasu dzieci dojeżdżające spędzają na przestankach i w drodze do szkoły. Czy to jest wyrównywanie szans dzieci wiejskich i miejskich? Jak ktoś widzi dzieciaczki z klas młodszych o 7.00 rano w zimie na przestanku to wie o czym piszę. W sezonie letnim jest jeszcze znośnie ale zimą człowiek się modli aby nie zasypało, bo autobusy spóźniają się nawet o pół godziny. Nikt z Barda nie patrzy, że to właśnie one czekają na powrót do domu na świetlicy i wracają niejednokrotnie godzinę czy półtorej później od dzieci miejscowych. Żenujące jest to, że górę nad dobrem dzieci biorą osobiste urazy. Radni zapominają chyba, że to oni są dla ludzi a nie ludzie dla nich. Jak ocenią ich działania wyborcy to pokażą wyniki wyborów.

 • 2018-02-15 08:52:15

  gość: ~dodo

  @~nie gość
  tia,jak beda dwie szkoly to dzieci z Laskowki,Grochowej czy Debowiny przestana marznąc na przystankach.Niezle masz zryty łeb

 • 2018-02-15 09:16:46

  gość: ~nie gość

  @~dodo
  Dodo bez zrytego łba. Czas dojazdu się zdecydowanie skróci!

 • 2018-02-15 19:47:23

  gość: ~Iks

  @~nie gość
  Co za bzdury!!! Sugestia, że jak beda dwie szkoły i nie bedzie dojazdów do szkół, jest fałszywa i mydlaca oczy. Moje dzieci dojeżdżają 4 lata i raz nie przyjechał autobus bo miał awarię opony... propaganda dotycząca szkoły w Przyłęku znowu pokazuje swoje dzikie oblicze. Czyżby pani sprzątająca znowu zasiadla do komputora?

 • 2018-02-15 21:58:55

  gość: ~nie gość

  @~Iks
  Nie rozumiem ... sprzątam sporadycznie to prawda, ale jednak mi się zdarza. Jaki to ma związek z tematem? Nie twierdzę, że dojazdów nie będzie ale że ich czas się zdecydowanie skróci. W którym momencie piszę nieprawdę?

 • 2018-02-15 10:22:17

  gość: ~Mieszkaniec

  @~gośc
  Rodzice dzisiaj są i jutro też będą! Każdy kto miał tą „przyjemność” dojeżdżania do szkoły przez kilka lat to dobrze wie co to oznacz. Ciągłe powroty kilka godzin później do domu, czekanie na autobusy zimą lub wracanie na piechotę w deszczu lub mrozie. Mam nadzieję, że moje dziecko nie będzie musiało tego doświadczyć na własnej skórze.

 • 2018-02-14 21:13:33

  gość: ~mieszkaniec

  Czy ktoś w tej gminie zajmuje się taką ważną dziedziną życia publicznego jak statystyka? To, co wydarzyło się z gimnazjami było do przewidzenia, ze względu na niż demograficzny. Juz kilka lat wcześniej wiadome było, że szkoły powyżej podstawowej będa świecić pustkami, ze względu m.in. na niż demograficzny, ale również inne czynniki społeczne (emigracja). W naszej gminie rodzi się coraz mniej dzieci, a coraz więcej jest seniorów, więc proponuje przekształcić budynek szkoły w Przyłeku w dom seniora lub porządny czysty, zadbany z warunkami sanitarnymi, zapleczem sportowym i dydaktycznym dom kultury, zamiast otwierać kolejną szkołę, do której gmina będzie dokładać rocznie 600 tys. Należy patrzeć w przyszłość, bo radni i władza wykonawcza są odpowiedzialni za gminę nie tylko za swojej kadencji, ale również budują przyszłość. W naszej gminie należy inwestować w seniorów i ludzi w średnim wieku, ponieważ to oni stanowią większość społeczeństwa.

 • 2018-02-14 21:21:29

  gość: ~iks

  Brawo dla Sadu, który uchylił opinię kuratora! Swoją drogą to niezły z niego pisowski "specjalista", wymyślił, żeby dzieci ze szkoły w Bardzie przenieść do Przyłęku w VII klasie. W tym scenariuszu szkoła w Bardzie nie miałaby absolwentów, żaden uczeń by jej nie ukończył... pomysł na miarę poziomu inteligencji naszej władzy lokalnej, która ukazała swoją mierność i kierowanie się wyłącznie interesem kolesiów.

 • 2018-02-15 09:42:11

  gość: ~nie gość

  @~iks
  A co by sie stało jak by szkoła w Bardzie w jednym roku nie miała absolwentów? Nie ma się czym tak bulwersować :)

 • 2018-02-15 19:51:52

  gość: ~Koza

  @~nie gość Drogi gosciu widać po twojej wypowiedzi, iż wlasnie ty nie jesteś absolwentem jakiejkolwiek szkoły.

 • 2018-02-15 22:01:22

  gość: ~nie gość

  @~Koza
  No tak widać :)

 • 2018-02-14 21:33:21

  gość: ~matka

  Moje pytanie brzmi: gdzie i u kogo można przeprowadzić wgląd w te deklaracje? Bo wynik jest zaskakująco "matematycznie" poprawny...

 • 2018-02-15 08:51:46

  gość: ~ff

  @~matka

  Było odgórne wytyczne do uczniów żeby przekazali rodzicom, że do wyboru są dwie możliwości, ALE wiadomo, że poprawna jest lepsza opcja. Wystarczy zobaczyć na głosowanie w artykule sprzed roku kto był przeciw jednej szkole - nauczyciele, czyli Szewczyk i Kardaś. Wiadomo, przykaz z góry od przełożonych :) :) W tym przypadku było pewnie podobnie :)

 • 2018-02-15 08:56:42

  gość: ~ff

  oczywiście miało być: jedna opcja :)

 • 2018-02-15 09:23:21

  gość: ~bebe

  @~ff
  no właśnie ... "jedna opcja" czyli miała być jedna szkoła i taki był przekaz do rodziców :) Radni z ludzi durni robią. Podjęli decyzje i farsę urządzają, że sie niby ludzi o zdanie pytają :)

 • 2018-02-15 09:42:37

  gość: ~bebe

  Kurator twierdził, że nie odpuści i nie zgodzi sie na opcję jednej szkoły w dwóch budynkach bo jest za duża odległość . Ciekawe czy Gmina musi mieć zgodę kuratora ? Czy może dokonać podziału bez jego zgody?

 • 2018-02-15 19:55:49

  gość: ~Iks

  @~bebe
  Przeczytaj człowieku artykuł ze zrozumieniem! Opinia kuratora nie może stanowić ponad uchwałę Rady Gminy. Szkołę w Przyłęku ukończyłeś?

 • 2018-02-15 12:24:44

  gość: ~Matka

  Witam wszystkich zatroskanych rodziców.
  Czytając ten artykuł przyznam że aż mi się włosy jeżą! A jak przeczytałam wypowiedzi to już mi się odechciewa...
  Dla mnie dobro dzieci jest na pierwszym miejscu. Tak jak kilkoro z Was pisze, nie wyobrażam sobie by moje 7 letnie dziecko wstawało o godzinie 6 i czekało na autobus, który często przyjeżdża jak mu się chce(choć bywa że warunki pogodowe to utrudniają). Rok musiałam odprowadzać dziecko na autobus (bo w przedszkolu w Przyłęku nie było miejsc dla dzieci z obowiązkiem przedszkolnym!!), i wiem o co chodzi. Teraz są dwie grupy - i radni i ich "cenne środki" jakoś żyją. Ciekawe??
  Poza tym że dojazdy są bardzo wielkim utrudnieniem (co każdy wie) to jest jeszcze kwestia opieki nad tymi mniejszymi dziećmi... W przedszkolu nie raz zdarzało się że dzieci przyjechały w kapciach, bez czapek zimą albo pojechały dalej autobusem bo zasnęły lub autobus przyjechał wcześniej i nie zaczekał do umówionej godziny na rodzica!!!!
  To może zwolnię się z pracy, którą i tak było mi niesamowicie ciężko znaleźć, i będę dziecko odwoziła i odbierała z przedszkola czy szkoły??? To instytucja dla bezrobotnych rodziców czy pomoc dla tych którzy pracują często do 16??
  Ale to temat na kolejny raz...

  Wracając do szkoły...
  Radni wcale nie liczą się ze zdaniem rodziców dzieci. Przykre, ale prawdziwe.
  Rodzice, powinniście dobrze przemyśleć sprawę. Dla mnie warianty wyglądają następująco:
  I wariant (plusy i minusy):
  + Dzieci posiadające dobre warunki do nauki, miejsce i bezpieczeństwo;
  + Dzieci dojeżdżające z racji zamieszkania, miałyby o wiele skrócony czas dojazdu (a co za tym idzie nie byłoby tylu kosztów dot. paliwa i zatrudnienia kolejnego kierowcy i opiekuna)
  + Dzieci i rodzice mogący rozdysponować czas tak, by dziecko mogło się pouczyć, pobawić a nawet mieć czas na dodatkowe zajęcia...
  + Mniej liczne klasy co przełoży się na poziom nauczania
  - koszt utrzymania dyrektora (choć można go zniwelować tak jak ktoś już wspomniał o przeniesieniu księgowości, i jest kwestia zatrudnienia kierowcy i opiekuna autobusów, bo jeden na pewno nie wystarczy)

  II wariant
  + Rodzice starszych dzieci zadowoleni, bo mają już przystosowane sale do nauki konkretnych przedmiotów (ale przecież w Bardzie też można to zorganizować)
  + Dojazd to nie problem, młodzież da sobie przecież radę
  + Niesamowita wygoda - prawie jak w prywatnej szkole, tylko 3 klasy. Luksus! I nie kosztuje tyle co prywatna...
  - Niesamowita liczba dzieci w szkole dla klas I-V
  - Zmianowość zajęć
  - Dojazdy (i koszty z tym związane)

  To tylko kilka "za" i "przeciw" jakie przychodzą mi "na już" do głowy, ale można by tak jeszcze długo wymieniać...
  Dlatego jak czytam, że "Rodzice dziś są jutro ich nie ma bo przyjdą następni" to aż nie mogę uwierzyć w to co czytam. Ludzie! O to chodzi że za chwilę przyjdą kolejni rodzice i dzieci, które nie będą miały szkoły! A w ten sposób bardzo krótka droga do zamknięcia przedszkola!
  To może "zwińmy ten interes" i jak tu ktoś napisał zróbmy DOM SENIORA i róbmy kasę, bo przecież W DZIECI NIE MUSIMY INWESTOWAĆ!??
  Skąd ten pomysł w ogóle?? Gimnazjum, na które zostały przekazane fundusze unijne nie można przekształcić w inną instytucję niż szkolnictwo!
  Przedszkolaki z piętnastolatkami w Bardzie nie mogą być bo to sprzeczne?
  Ale w Przyłęku to już mogą???
  Jedyne zdanie jakie mi się w tej cytowanej przeze mnie wypowiedzi podoba to, że nie tylko zdanie rodziców dzieci szkolnych powinno być brane pod uwagę. Powinni wypowiedzieć się wszyscy mieszkańcy. Bo za kilka lat będą kolejne dzieci i przyszli rodzice również powinni móc się wypowiedzieć.

  Zwracam się do rodziców, by jeszcze raz dobrze przemyśleli całą sprawę.
  To nie jest tylko kwestia pieniędzy, ale DOBRA NASZYCH DZIECI!

 • 2018-02-15 13:13:15

  gość: ~gg

  @~Matka

  Jakoś przez kilkanaście albo i kilkadziesiąt lat już, dzieci z Przyłęku, Brzeźnicy, Grochowej, Opolnicy, Dębowiny itd. itd. dojeżdżały do Barda do szkoły i jakoś żadnej tragedii nie było - nagle teraz wielka tragedia, bo dziecko będzie musiało przejechać autobusem. A tragedii z godzin dojazdów też nie róbmy, bo prędzej czy później dziecko będzie musiało dojeżdżać do szkoły średniej - co wtedy? też pójdziesz do starosty i powiesz, żeby zrobił szkołę ponadgimnazjalną w Przyłęku żeby dziecko dojeżdżać nie musiało? Może czas trochę nauczyć dzieci samodzielności, bo potem w wieku 15 lat dziecko przeżyje szok, jak będzie musiało wstać o 6.30 żeby zdążyć do szkoły na godz. 8 w Kłodzku czy Ząbkowicach.

  Poza tym radny ma reprezentować gminę, a nie grupę 150 rodziców. Ja sobie życzę żeby wybrana została tańsza opcja szkolnictwa, a zaoszczędzone rocznie pieniądze gmina przeznaczyła np. na remont ulicy Grunwaldzkiej. Z niej więcej ludzi korzysta niż 150 osób. Radny ma reprezentować interesy WSZYSTKICH, a nie grupy osób.

 • 2018-02-15 15:24:34

  gość: ~nie gość

  @~gg
  No cóż zapewne nawierzchnia na ul. Grunwaldzkiej jest tak samo ważna dla ludzi mieszkających w Brzeźnicy, Dębowinie, Dzbanowie, Grochowej, Janowcu, Laskówce, Opolnicy, Potworowie, Przyłęku jak dla Pni/Pana dobro dzieci z tych wiosek.

 • 2018-02-15 16:11:14

  gość: ~gg

  @~nie gość

  Do czasu aż nie będą musieli do ośrodka zdrowia się dostać :)

 • 2018-02-15 15:25:36

  gość: ~bebe

  @~gg
  Niesamowite chcielibyśmy tego samego !!! Aby szanowano WSZYSTKICH potrzeby i tak rządzono gminą aby WSZYSCY żyli zgodnie, szczęśliwie i we wzajemnym szacunku :)

 • 2018-02-15 16:16:35

  gość: ~zzzz

  @~bebe
  a czemu dzieci z opolnicy i debowiny maja mieć gorzej i przez osiem lat dojeżdżać do barda skoro w przyleku jest nowsza szkoła???? I tak musza dojezdzac i tak wiec czy jadą 3 km do barda czy 5 km do przyleku to dla nich żadna różnica pod względem dojazdu a pod względem komfortu nauki juz tak bo wystarczy porównać nowoczesna szkole w przyleku i stara szkole w bardzie ja nie mowie ze w bardzie jest zła bo tez dobra ale w przyleku jest lepsza i każdy powinien mieć prawo byc traktowany równo i taka prawda

 • 2018-02-15 19:59:59

  gość: ~Ula

  Brawo! Dziękuję za madry i wymierny głos w tej sprawie.

 • 2018-02-16 13:20:31

  gość: ~gość

  @~gg
  Jak to tragedii nie było?! Może Pańskie dziecko nie dojeżdżało i dlatego tragedii nie odczuło... Poza tym, przecież w Przyłęku była szkoła podstawowa i było ok(i to nie tak dawno! skąd te lata Pan/i naliczył/a??). Pieniądze na nią były, etaty dla nauczycieli były i problemów z dojazdami nie było. Ale zachciało się rządowi gimnazjów i teraz jest problem...
  7-8 latek a 15 latek to chyba różnica?? Moje dziecko wstawało o 6 i nie robiło problemu choć przedszkole miało pod nosem a musiało dojeżdżać do Barda bo też miejsca nie było...
  Poza tym, jeśli jest możliwość skorzystania ze szkoły, tak by wszystkie dzieci w różnym wieku mogły do niej chodzić, to chyba nie zbrodnia?
  Jak najbardziej radny ma reprezentować mieszkańców, dlatego głos powinni mieć mieszkańcy - wszyscy! a nie tylko rodzice dzieci aktualnie chodzących do szkoły, ale i tych młodszych, by nie było problemu za kilka lat.
  A remonty ulic to proszę zostawić na inny wątek bo nie tylko Grunwaldzka tego wymaga...

 • 2018-02-20 20:11:40

  gość: ~Gośćgość

  @~gg
  Dokładnie! A była już taka sytuacja, że działy dwie szkoły w jednym budynku, czyli na dobrą sprawę mogłaby być jedna. Było nas dużo, ale jakoś mi jako dziecku niezbyt to przeszkadzało. A dojazdy zawsze były i też nie stanowiły dla nikogo problemu. Teraz rodzice zbyt trzęsą się nad swoimi dziećmi, a przecież to nie istoty, które jak już dłużej muszą jechać to sobie nie poradzą. Tańsza opcja jest dużo lepsza, bo jako mieszkaniec tej gminy nie chcę spłacać kolejnych długów! Już ich wystarczająco mamy... Największe zadłużenie wśród innych gmin. To coś mówi! Chcę by było lepiej, a nie coraz to gorzej, bo komuś dziecko będzie jechało 20 min. dłużej.

 • 2018-02-22 15:10:38

  gość: ~Ilona

  ostatnio dodany post

  Tak na marginesie to Ci co chcą dwóch szkół mogą sobie pomarzyć, bo Radni zdecydowaną ilością głosów (11:2) przegłosują wariant tańszy i lepszy, czyli jedna szkoła w dwóch budynkach i przynajmniej dla wszystkich będzie sprawiedliwie.

REKLAMA