Express-Miejski.pl

Gmina znalazła pieniądze na dokumentację techniczną związaną z remontem drogi w Mąkolnie

XXXIX Sesja Rady Miejskiej w Złotym Stoku fot.: UMiG Złoty Stok

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Radni złotostockiej gminy dokonali przesunięć w budżecie i wyasygnowali dodatkowe środki na dokumentację techniczną przebudowy drogi powiatowej w Mąkolnie.

Realizacja zadania zaplanowanego na 2019 rok odbędzie się z 63.63 proc. dofinansowaniem. Pozostałą część, czyli tzw. wkład własny po połowie pokryje powiat i gmina Złoty Stok - partner samorządu powiatowego przy realizacji tego zadania. Całkowity koszt przebudowy ponad dwukilometrowego odcinka trasy wyniesie przeszło 2.8 mln zł.

Jeszcze kilka tygodni temu, podczas styczniowej sesji rady powiatu, radna Krystyna Grzech, występując w imieniu władz złotostockiej gminy, proponowała, aby w kwestii dokumentacji partycypacja w kosztach odbyła się się 70 proc. (powiat) do 30 proc. (gmina). Taka propozycja wzięła się stąd, że jedyny oferent, który był zainteresowany przeprowadzeniem remontu drogi złożył ofertę o ponad 400 tys. zł wyższą niż zamawiający zamierzał przeznaczyć na tę inwestycję, a gminna kasa świeci pustkami.

Starosta stanowczo odrzucił jednak propozycję władz gminy Złoty Stok. - Przyjęliśmy, że partycypacja w kosztach zawsze odbywa się 50 na 50, zarówno w kwestii dokumentacji, jak i prac już stricte związanych z przebudową. Do tej pory nie było z tym żadnych problemów i nie możemy robić wyjątków. Musimy być fair wobec wszystkich samorządów - tłumaczył szef powiatu.

Złotostoccy radni nie mieli więc wyjścia - aby rozpocząć inwestycję konieczne było znalezienie pieniędzy. Przyjęto więc uchwałę w sprawie zmian w budżecie i zwiększono o kwotę 45.582 zł środki na pomoc finansową dla powiatu. 44 tys. zł przesunięto z pieniędzy zabezpieczonych na zadanie inwestycyjne pn. „Mąkolno - góry droga dojazdowa do gruntów rolnych”, a pozostałe ponad 11.5 tys. zł z funduszy przeznaczonych na bieżące remonty dróg gminnych.

Dodatkowo na sesji zatwierdzono m.in. procedury realizacji projektu dotyczącego poprawy jakości powietrza przez zwiększe udziału OZE w wytwarzaniu energii, przyjęto program opieki nad zwierzątami bezdomnymi, przyjęto strategię rozwoju gminy na lata 2017-2023, przyjęto strategię rozwiązywania problemów społecznych i ustalono szczegóły zasad ponoszenia odpłatności za pobyt osób bezdomnych z terenu gminy w schronisku dla bezdomnych.

ms. / em24.pl

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA