Express-Miejski.pl

„Dziewczęta z Auschwitz", czyli głosy ocalonych kobiet. Ząbkowiczanka wydała swoją pierwszą książkę

Wieczór autorski z Sylwią Winnik fot.: mwinnik / em24.pl

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

31 stycznia w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Ząbkowicach Śląskich odbyło się spotkanie z Sylwią Winnik - autorką książki „Dziewczęta z Auschwitz".

Książka ukazała się 24 stycznia i zbiegła się z 73. rocznicą wyzwolenia obozu. W lekturze znajdziemy przejmujące opowiadania dwunastu kobiet o życiu i historiach, jakie spotkały je w okresie niewoli.

Spełnione marzenia

Podczas środowego wieczoru autorskiego, pisarka zaznaczyła, że spełniły się jej marzenia z dzieciństwa. - W zasadzie od momentu, kiedy nauczyłam się czytać, książki stanowiły dla mnie ogromną wartość. Odkąd pamiętam, miałam marzenie by napisać coś własnego i poruszyć ważną tematykę. Zdecydowałam się opisać problemy kobiet, które trafiły do obozu Auschwitz-Birkenau. Uznałam, że istotny temat o którym warto pisać - mówiła.

O ile znalezienie kontaktu do byłych więźniarek nie stanowiło większego problemu (autorka namiar do pierwszej kobiety przebywającej w obozie otrzymała w Państwowym Muzeum w Oświęcimiu), o tyle rozmowa z nimi była już dużo trudniejsza. - Każda z nich w trakcie wspomnień przeżywała historię na nowo. Gdy po takich spotkaniach wracałam do domu, ciężko było się pozbierać. Komuś może się wydawać, że nie jest to nic trudnego. Wystarczy przelać słowa na papier. Dla tak wrażliwej osoby jaką jestem, to jednak ogromne obciążenie psychiczne. W moim przypadku praca nad książką trwała trzy lata. To pokazuje jak bardzo trudny był to temat dla obu stron – dodała ząbkowiczanka. - W książce przede wszystkim chciałam ukazać emocje, jakie towarzyszyły kobietom podczas pobytu w obozie. Oczywiście w literaturze znajdziemy też autentyczne historie, fakty czy daty, ale to emocje towarzyszące bohaterkom wywarły na mnie największe wrażenie i na nie chciałam zwrócić uwagę – wyjaśniała pisarka.

Sylwia Winnik losy bohaterek podzieliła na trzy etapy: życie przed obozem, w trakcie jego trwania i po wyzwoleniu. W książce poruszonych jest mnóstwo autentycznych historii, które ukazują ogrom problemów i przeciwności, z jakim przyszło zmagać się więzionym kobietom.

Silny charakter i chęć przetrwania

Podczas spotkania, autorka została zapytana m.in. o to, co jej zdaniem, pozwoliło kobietom przeżyć w obozie w tak trudnych warunkach. Pisarka odpowiadała, że ciężko to uogólnić, gdyż każda z kobiet miała inne czynniki motywujące. Niemniej jednak wszystkie wykazały się ogromnie silnym charakterem i chęcią przeżycia.

Książka już w sprzedaży

Od kilku dni można nabyć ją m.in. w internetowych księgarniach. Ceny wahają się w granicach 30-40 zł. Są już także recenzje pierwszych czytelników - bardzo pochlebne.

Na koniec spotkania Sylwia Winnik zdradziła, że jest w trakcie pisania drugiej książki. - Będąc konsekwentna w tym, że chciałam poruszać ważną tematykę, druga książka będzie również o tematyce wojennej. Historie, które znajdą się w książce, nie zostały jeszcze nigdy przez nikogo opublikowane - dodała tajemniczo. Po spotkaniu była możliwość kupna książki z dedykacją, a także zrobienia wspólnego zdjęcia.

Sylwia Winnik, z domu Grochala, ma 28 lat. Pochodzi z Ząbkowic Śląskich. Skończyła dziennikarstwo w Wyższej Szkole Zarządzania i Finansów we Wrocławiu. Interesuje się historią, szczególnie II wojny światowej. Jest autorką bloga o nazwie: Czas na Książki. W 2015 roku została wybrana przez czytelników magazynu Fanbook Książkowym Blogerem Roku. Jest pomysłodawcą i współorganizatorem Literackiego Festiwalu Czas na Książki. Jej dodatkową pasję stanowią wycieczki górskie.

mwinnik / em24.pl

1

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • „Dziewczęta z Auschwitz", czyli głosy ocalonych kobiet. Ząbkowiczanka wydała swoją pierwszą książkę

    2018-02-14 11:09:46

    gość: ~możnaprzeczytać

    ostatnio dodany post

    Świetna książka, zapraszamy również na naszą stronę aby dowiedzieć się o niej nieco więcej http://moznaprzeczytac.pl/dziewczeta-z-auschwitz-glosy-ocalonych-kobiet-sylwia-winnik/

REKLAMA