Express-Miejski.pl

Do Srebrnej Góry przybędą najsłynniejsi polscy poszukiwacze tajemnic

Fort Ostróg od niespełna dwóch tygodni ma nowego gospodarza. Jest nim Piotr Piwowarczyk fot.: Twierdza Srebrna Góra

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Mnóstwo pomysłów i chęci odkrywania tajemnic srebrnogórskiej twierdzy mają nowi zarządcy, w rękach których znalazły się dwa forty - Ostróg i Wysoka Skała.

Dzierżawcy posiadają ambitne plany na wzbogacenie atrakcji turystycznych osiemnastowiecznego obiektu, a dla twierdzy współpraca z nimi jest gwarancją dalszego rozwoju i przyciągnięciem rzeszy kolejnych turystów.

Z nad morza w góry

Fort Ostróg od października pozostawał we władaniu spółki Twierdza Srebrna Góra. Wtedy za porozumieniem stron przedwcześnie rozwiązano umowę dzierżawy z prywatną osobą. - Nie potrafiła ona należycie wykorzystać walorów Ostrogu, nie zgłaszała spółce jako wydzierżawiającemu prowadzonych prac, a kontrole przeprowadzane na obiekcie także wykazywały nieprawidłowości – wymienia Emilia Pawnuk, prezes spółki. - Nam, jako osobom, które na pierwszym miejscu stawiają sobie rozwój twierdzy, zależało przede wszystkim na tym, aby gospodarz spełniał nasze wymagania i jednocześnie był odpowiednim partnerem do współpracy - opowiada szefowa.

Strzałem w dziesiątkę okazała się organizacja wrześniowej konferencji na terenie twierdzy z okazji 15-lecia istnienia Fortecznego Parku Kulturowego w Srebrnej Górze. Była to możliwość do spotkania grona osób zarządzających obiektami fortecznymi w kraju. Wśród nich pojawił się Piotr Piwowarczyk z Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu, który od ponad dziesięciu lat prowadzi działalność turystyczną i muzealną w północnej Polsce. - Jego prezentacja na temat zarządzania Fortem Gerharda w Świnoujściu świetnie wskazała, że podmiot prywatny potrafi doskonale zarządzać obiektem zabytkowym wykorzystując walory tego miejsca - dodaje Emilia Pawnuk.

To właśnie podczas konferencji pojawił się pomysł na nawiązanie współpracy. Ustne porozumienie osiągnięto szybko, bo jeszcze w ubiegłym roku. W drugim tygodniu stycznia w nadmorskim Świnoujściu oficjalnie podpisano umowę dzierżawy.

Nadać nową świetność

Nowy gospodarz ma szeroką gamę pomysłów na zagospodarowanie fortu. Jak podkreśla, obiekt posiada niesamowity potencjał turystyczny, jednak w pierwszej kolejności należy nadać mu nową świetność. - Fort ma być produktem turystycznym, który ma normalnie „żyć” i funkcjonować. Zanim jednak do tego dojdzie minie sporo czasu, gdyż wymaga on olbrzymich nakładów finansowych. Jest to efekt zaniedbania od okresu wojny. Po wojnie nie prowadzono tam prac konserwatorskich z prawdziwego zdarzenia. Wszystkie inwestycje, które były wykonywane w ostatnich kilkudziesięciu latach służyły tak naprawdę bieżącemu utrzymaniu - mówi nowy dzierżawca Ostrogu, który zdaje sobie sprawę, że stoi przed ogromnym wyzwaniem. - Zrobimy jednak wszystko by stworzyć z fortu produkt turystyczny z prawdziwego zdarzenia, wykorzystując przy tym jego walory przestrzenne, funkcjonalne oraz krajobrazowe - obiecuje Piwowarczyk.

Jednym z tematów przewodnich dla zwiedzających będzie: historia oflagu VIIIB i polskich żołnierzy, którzy byli tam więzieni. - W tym roku obchodzimy setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę i przybliżenie historii oflagu to niejako nasz obowiązek, skoro staliśmy się dzierżawcami miejsca, które przed laty służyło jako niemiecki obóz jeniecki - opowiada pasjonat. Druga koncepcja, której realizacja jest priorytetem, to odkrywanie tajemnic Dolnego Śląska z możliwością podziwiania wyjątkowych artefaktów umieszczonych na forcie, takich jak m.in. armata bezdotykowa PAW 600, która prawdopodobnie była produkowana we Wrocławiu czy silniki odrzutowe z okresu końca wojny, które były testowane pod Jelenią Górą. - Jesteśmy także w posiadaniu amunicji rakietowej, do której pociski produkowane były pod Wrocławiem, a zapalniki w okolicach Kamieńca Ząbkowickiego, co też fajnie wpisuje się w lokalną historię. Mamy głowę pełną pomysłów i historii, które na pewno zaciekawią odwiedzających - opowiada o planach Piwowarczyk.

Rajd szlakiem ucieczki więźniów jako kolejna atrakcja

Dzierżawca dodaje, że ma także pomysł na przywrócenie inicjatywy związanej z organizacją rajdu przygodowego, który kiedyś organizowało lokalne stowarzyszenie PTTK. Pierwsza edycja miałaby odbyć się już w lipcu, choć istnieją obawy, że na profesjonalne przygotowanie może zabraknąć czasu. - Ma być to rajd będący nie tylko wizytówką regionu, ale całej Kotliny Kłodzkiej. Miałby odbywać się szlakiem ucieczki oficerów z oflagu. Chcemy, żeby to była sportowo-historyczna impreza z bardzo dużym zasięgiem, która przyczyni się do marketingu całej kotliny - kontynuuje pasjonat.

Najsłynniejsi poszukiwacze skarbów zawitają do Srebrnej Góry

W kwietniu fort Ostróg odwiedzą najsłynniejsi w Polsce poszukiwacze skarbów, m.in. pochodzący ze Srebrnej Góry Włodzimierz Antkowiak czy Leszek Adamczewski. Tam też po raz pierwszy szerszemu gronu zaprezentowane zostaną wyniki badań fortu sprzed 20 lat. - Wówczas, bardzo nowczesnymi jak na tamte czasy urządzeniami, przebadano wzgórze, na którym mieści się fort. W kwietniu planujemy publikacje tych wyników - zdradza dzierżawca.

Tajemniczy korytarz

W tegorocznych planach jest także odkopanie fosy i mostu, które według badań, zachowały się pod gruzem kamiennym. - We wrześniu planujemy przystąpić do nurkowania w najgłębszej 86-metrowej studni na twierdzy srebrnogórskiej. Po uzyskaniu niezbędnych pozwoleń będziemy chcieli odkryć tajemnice słynnego korytarza, który wiedzie z dziedzińca fortu na stok góry. Jest on znany z dwóch stron, jednak tajemniczy w środku. Tajemnic do odkrycia jest niesamowicie wiele - kończy pasjonat.

W czerwcu oficjalne otwarcie

Oficjalne otwarcie fortu Ostróg dzierżawca zaplanował na połowę czerwca. Obiekt będzie można już jednak zwiedzać od 30 kwietnia.

Fort Wysoka Skała pod opieką innego pasjonata

Drugi z fortów - Wysoka Skała znalazł się m.in. w rękach Marcina Przybysza, który ze sporym powodzeniem od ponad dwóch lat na terenie Twierdzy Srebrna Góra prowadzi strzelnicę historyczną. Do podpisania umowy dzierżawy doszło jeszcze w listopadzie ubiegłego roku. 

- Współpraca z panem Marcinem pokazuje świetne orientowanie się w dbałości o obiekt, ciągłe rozwijanie działalności i prawidłowe zarządzanie. Stąd powstał pomysł, żeby zaopiekował się obiektem, razem ze swoimi wspólnikami Fortu Wysoka Skała Spółka Cywilna. Umowa dzierżawy fortu została zawarta 9 listopada na okres 10 lat - opowiada Emilia Pawnuk, prezes twierdzy.

Długoletnia dzierżawa ma pozwolić na wykonanie prac remontowych, porządkowych, zabezpieczających, a także na utworzenie stałych ekspozycji: Wojska Polskiego XX wieku, wystawy nawiązującej do odważnej ucieczki jeńców wojennych, obrońców polskiego wybrzeża z 1939 roku czy też wystawy opowiadającej o powojennej odbudowie i historii opieki na fortem Wysoka Skała przez harcerzy z wałbrzyskiej chorągwi ZHP.

W sezonie letnim planuje się otwarcie pola namitowego i 100-metrowej, otwartej strzelnicy. Będą też organizowane inscenizacje militarne, już teraz cieszące się popularnością wśród zwiedzających. Fort Wysoka Skała ma być obiektem ogólnodostępnym dla zwiedzających w sezonie turystycznym. Oficjalne otwarcie zaplanowano na początek maja.

ms. / em24.pl

2

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Do Srebrnej Góry przybędą najsłynniejsi polscy poszukiwacze tajemnic

  2018-03-09 19:46:14

  gość: ~Oczko

  Takie bzdury to dla grzecznych dzieci !! Przecież to kity prezeska sadzi !! Tam trzeba wagon siana ,a kiedy to odebrać ??U siebie na głównym niema kto chaszczy wykosić a chwali dzierżawców.

 • 2018-05-31 05:46:37

  gość: ~Zbigniew Fuławka

  ostatnio dodany post

  Dlaczego nie wspomina się o akcji ZHP, jaka była prowadzona w latach 70-tych XX w.

REKLAMA