Express-Miejski.pl

Do Srebrnej Góry przybędą najsłynniejsi polscy poszukiwacze tajemnic

Fort Ostróg od niespełna dwóch tygodni ma nowego gospodarza. Jest nim Piotr Piwowarczyk fot.: Twierdza Srebrna Góra

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Mnóstwo pomysłów i chęci odkrywania tajemnic srebrnogórskiej twierdzy mają nowi zarządcy, w rękach których znalazły się dwa forty - Ostróg i Wysoka Skała.

Dzierżawcy posiadają ambitne plany na wzbogacenie atrakcji turystycznych osiemnastowiecznego obiektu, a dla twierdzy współpraca z nimi jest gwarancją dalszego rozwoju i przyciągnięciem rzeszy kolejnych turystów.

Z nad morza w góry

Fort Ostróg od października pozostawał we władaniu spółki Twierdza Srebrna Góra. Wtedy za porozumieniem stron przedwcześnie rozwiązano umowę dzierżawy z prywatną osobą. - Nie potrafiła ona należycie wykorzystać walorów Ostrogu, nie zgłaszała spółce jako wydzierżawiającemu prowadzonych prac, a kontrole przeprowadzane na obiekcie także wykazywały nieprawidłowości – wymienia Emilia Pawnuk, prezes spółki. - Nam, jako osobom, które na pierwszym miejscu stawiają sobie rozwój twierdzy, zależało przede wszystkim na tym, aby gospodarz spełniał nasze wymagania i jednocześnie był odpowiednim partnerem do współpracy - opowiada szefowa.

Strzałem w dziesiątkę okazała się organizacja wrześniowej konferencji na terenie twierdzy z okazji 15-lecia istnienia Fortecznego Parku Kulturowego w Srebrnej Górze. Była to możliwość do spotkania grona osób zarządzających obiektami fortecznymi w kraju. Wśród nich pojawił się Piotr Piwowarczyk z Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu, który od ponad dziesięciu lat prowadzi działalność turystyczną i muzealną w północnej Polsce. - Jego prezentacja na temat zarządzania Fortem Gerharda w Świnoujściu świetnie wskazała, że podmiot prywatny potrafi doskonale zarządzać obiektem zabytkowym wykorzystując walory tego miejsca - dodaje Emilia Pawnuk.

To właśnie podczas konferencji pojawił się pomysł na nawiązanie współpracy. Ustne porozumienie osiągnięto szybko, bo jeszcze w ubiegłym roku. W drugim tygodniu stycznia w nadmorskim Świnoujściu oficjalnie podpisano umowę dzierżawy.

Nadać nową świetność

Nowy gospodarz ma szeroką gamę pomysłów na zagospodarowanie fortu. Jak podkreśla, obiekt posiada niesamowity potencjał turystyczny, jednak w pierwszej kolejności należy nadać mu nową świetność. - Fort ma być produktem turystycznym, który ma normalnie „żyć” i funkcjonować. Zanim jednak do tego dojdzie minie sporo czasu, gdyż wymaga on olbrzymich nakładów finansowych. Jest to efekt zaniedbania od okresu wojny. Po wojnie nie prowadzono tam prac konserwatorskich z prawdziwego zdarzenia. Wszystkie inwestycje, które były wykonywane w ostatnich kilkudziesięciu latach służyły tak naprawdę bieżącemu utrzymaniu - mówi nowy dzierżawca Ostrogu, który zdaje sobie sprawę, że stoi przed ogromnym wyzwaniem. - Zrobimy jednak wszystko by stworzyć z fortu produkt turystyczny z prawdziwego zdarzenia, wykorzystując przy tym jego walory przestrzenne, funkcjonalne oraz krajobrazowe - obiecuje Piwowarczyk.

Jednym z tematów przewodnich dla zwiedzających będzie: historia oflagu VIIIB i polskich żołnierzy, którzy byli tam więzieni. - W tym roku obchodzimy setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę i przybliżenie historii oflagu to niejako nasz obowiązek, skoro staliśmy się dzierżawcami miejsca, które przed laty służyło jako niemiecki obóz jeniecki - opowiada pasjonat. Druga koncepcja, której realizacja jest priorytetem, to odkrywanie tajemnic Dolnego Śląska z możliwością podziwiania wyjątkowych artefaktów umieszczonych na forcie, takich jak m.in. armata bezdotykowa PAW 600, która prawdopodobnie była produkowana we Wrocławiu czy silniki odrzutowe z okresu końca wojny, które były testowane pod Jelenią Górą. - Jesteśmy także w posiadaniu amunicji rakietowej, do której pociski produkowane były pod Wrocławiem, a zapalniki w okolicach Kamieńca Ząbkowickiego, co też fajnie wpisuje się w lokalną historię. Mamy głowę pełną pomysłów i historii, które na pewno zaciekawią odwiedzających - opowiada o planach Piwowarczyk.

Rajd szlakiem ucieczki więźniów jako kolejna atrakcja

Dzierżawca dodaje, że ma także pomysł na przywrócenie inicjatywy związanej z organizacją rajdu przygodowego, który kiedyś organizowało lokalne stowarzyszenie PTTK. Pierwsza edycja miałaby odbyć się już w lipcu, choć istnieją obawy, że na profesjonalne przygotowanie może zabraknąć czasu. - Ma być to rajd będący nie tylko wizytówką regionu, ale całej Kotliny Kłodzkiej. Miałby odbywać się szlakiem ucieczki oficerów z oflagu. Chcemy, żeby to była sportowo-historyczna impreza z bardzo dużym zasięgiem, która przyczyni się do marketingu całej kotliny - kontynuuje pasjonat.

Najsłynniejsi poszukiwacze skarbów zawitają do Srebrnej Góry

W kwietniu fort Ostróg odwiedzą najsłynniejsi w Polsce poszukiwacze skarbów, m.in. pochodzący ze Srebrnej Góry Włodzimierz Antkowiak czy Leszek Adamczewski. Tam też po raz pierwszy szerszemu gronu zaprezentowane zostaną wyniki badań fortu sprzed 20 lat. - Wówczas, bardzo nowczesnymi jak na tamte czasy urządzeniami, przebadano wzgórze, na którym mieści się fort. W kwietniu planujemy publikacje tych wyników - zdradza dzierżawca.

Tajemniczy korytarz

W tegorocznych planach jest także odkopanie fosy i mostu, które według badań, zachowały się pod gruzem kamiennym. - We wrześniu planujemy przystąpić do nurkowania w najgłębszej 86-metrowej studni na twierdzy srebrnogórskiej. Po uzyskaniu niezbędnych pozwoleń będziemy chcieli odkryć tajemnice słynnego korytarza, który wiedzie z dziedzińca fortu na stok góry. Jest on znany z dwóch stron, jednak tajemniczy w środku. Tajemnic do odkrycia jest niesamowicie wiele - kończy pasjonat.

W czerwcu oficjalne otwarcie

Oficjalne otwarcie fortu Ostróg dzierżawca zaplanował na połowę czerwca. Obiekt będzie można już jednak zwiedzać od 30 kwietnia.

Fort Wysoka Skała pod opieką innego pasjonata

Drugi z fortów - Wysoka Skała znalazł się m.in. w rękach Marcina Przybysza, który ze sporym powodzeniem od ponad dwóch lat na terenie Twierdzy Srebrna Góra prowadzi strzelnicę historyczną. Do podpisania umowy dzierżawy doszło jeszcze w listopadzie ubiegłego roku. 

- Współpraca z panem Marcinem pokazuje świetne orientowanie się w dbałości o obiekt, ciągłe rozwijanie działalności i prawidłowe zarządzanie. Stąd powstał pomysł, żeby zaopiekował się obiektem, razem ze swoimi wspólnikami Fortu Wysoka Skała Spółka Cywilna. Umowa dzierżawy fortu została zawarta 9 listopada na okres 10 lat - opowiada Emilia Pawnuk, prezes twierdzy.

Długoletnia dzierżawa ma pozwolić na wykonanie prac remontowych, porządkowych, zabezpieczających, a także na utworzenie stałych ekspozycji: Wojska Polskiego XX wieku, wystawy nawiązującej do odważnej ucieczki jeńców wojennych, obrońców polskiego wybrzeża z 1939 roku czy też wystawy opowiadającej o powojennej odbudowie i historii opieki na fortem Wysoka Skała przez harcerzy z wałbrzyskiej chorągwi ZHP.

W sezonie letnim planuje się otwarcie pola namitowego i 100-metrowej, otwartej strzelnicy. Będą też organizowane inscenizacje militarne, już teraz cieszące się popularnością wśród zwiedzających. Fort Wysoka Skała ma być obiektem ogólnodostępnym dla zwiedzających w sezonie turystycznym. Oficjalne otwarcie zaplanowano na początek maja.

ms. / em24.pl

1

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Do Srebrnej Góry przybędą najsłynniejsi polscy poszukiwacze tajemnic

    2018-03-09 19:46:14

    gość: ~Oczko

    ostatnio dodany post

    Takie bzdury to dla grzecznych dzieci !! Przecież to kity prezeska sadzi !! Tam trzeba wagon siana ,a kiedy to odebrać ??U siebie na głównym niema kto chaszczy wykosić a chwali dzierżawców.

REKLAMA