Express-Miejski.pl

Odwołają radną na (za) bank?

Maria Kacik pełni jednocześnie funkcję radnej i zasiada w radzie nadzorczej Banku Spółdzielczego w Ząbkowicach Śląskich. To powód, dla którego może stracić mandat fot.: em24.pl

Problem dotyczy kamienieckiej radnej Marii Kacik, która jest jednocześnie członkiem rady nadzorczej Banku Spółdzielczego w Ząbkowicach Śląskich.

Złamanie ustawy o samorządzie miałoby w jej przypadku polegać na tym, że bank wykonuje obsługę finansową samorządu. Tymczasem zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym radna nie może prowadzić działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy, w której uzyskała mandat, a także zarządzać taką działalnością, lub być przedstawicielem czy pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działalności.

Nad przygotowanym projektem uchwały w sprawie wygaszenia mandatu 62-latki, kamienieccy radni pochylą się najprawdopodobniej na najbliższej sesji rady gminy.

Jak czytamy w uzasadnieniu przedstawionym do uchwały, rada nadzorcza jest jednym z organów Banku Spółdzielczego w Ząbkowicach Śląskich, powołanym do sprawowania bieżącej pieczy nad funkcjonowaniem tego banku oraz do współzarządzania w/w bankiem. Jak wynika ze statutu BS w Ząbkowicach Śląskich rada nadzorcza ma stały wpływ na bieżące funkcjonowanie banku w zakresie zarządzania jego działalnością gospodarczą, a ponadto statut wskazuje, że rada nadzorcza nie tylko powołuje i odwołuje członków zarządu banku, ale też wykonuje czynności mieszczące się w zakresie bieżącego zarządzania działalnością banku. Organ ten podejmuje m.in. decyzje (w formie uchwał) w sprawie nabycia i obciążenia nieruchomości oraz nabycia zakładu lub innej jednostki organizacyjnej, podejmuje decyzje w sprawie przystępowania do organizacji społecznych, podejmuje uchwały w sprawie czynności prawnych (w tym umów) z członkami zarządu, w tym reprezentuje bank w przypadku umów zawieranych pomiędzy członkami zarządu a bankiem.

Powyższe postanowienia statutu BS w Ząbkowicach Śląskich kształtują pozycję prawną rady nadzorczej jako jednego z organów, który obok zarządu kieruje i zarządza bieżącą działalnością gospodarczą banku. Radna Maria Kacik będąc członkiem rady nadzorczej banku, wbrew zakazowi wynikającemu z przepisów o samorządzie gminnym (art 24 f ust. i 1a) współzarządza bankiem, który pozostaje stroną umowy zawartej z gminą. Powyższe skutkuje więc prowadzeniem działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia gminy.

W aktualnym stanie prawnym, ukształtowanym m.in. na mocy znowelizowanych w 2017 roku przepisów ustawy z dnia 7 grudnia 2000 roku o funkcjonowaniu banków spółdzielczych, ustawodawca znacząco wzmocnił zakres uprawnień i odpowiedzialności członków rady nadzorczej banków spółdzielczych w stosunku do stanu prawnego sprzed nowelizacji. Obecnie organ ten nie tylko współzarządza bankiem spółdzielczym, ale także decyduje o podstawowych kierunkach jego działalności, sprawując bezpośredni nadzór nad zarządem banku. W ramach uprawnień ustawowych i statutu BS w Ząbkowicach Śląskich radna Maria Kacik w sposób bezpośredni zarządza tym bankiem, współdecydując m.in. o skali akcji kredytowej banku, a także podejmuje decyzje w zakresie nawiazywanych z gminą Kamieniec Ząbkowicki kredytów inwestycyjnych, co dotyczyło zarówno kredytów udzielonych gminie w 2016 oraz 2017 roku. Bez wątpienia, w takim stanie prawnym, radna podejmowała decyzje gospodarcze w zakresie nawiązywanych z gminą umów kredytowych, udzielanych przez bank w ramach działalności gospodarczej. Doszło zatem do bezpośredniego udziału radnej w działalności gospodarczej prowadzonej przez bank z wykorzystaniem mienia gminy Kamieniec Ząbkowicki, co skutkowało korzystaniem przez ten bank z dochodów (odesetki od kredytów) z tego tytułu. Radna do chwili obecnej pozostaje członkiem rady nadzorczej i pobiera z tego tytułu wynagrodzenie, również w okresie kiedy były udzielane kredyty przez ten bank kamienieckiej gminie.

ms. / em24.pl

38

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Odwołają radną na (za) bank?

  2018-01-19 14:29:34

  gość: ~kazet

  Z Szulinem się nie udał to teraz celuje w Kacikową, a wszystko dla kasy!!

 • 2018-01-20 00:14:55

  gość: ~Mieszkaniec

  @~kazet
  Przepisy są takie same dla wszystkich więc o co tyle krzyku.

 • 2018-01-19 14:42:01

  gość: ~vb

  Z Szulinem się nie udało? Co za brednia. Chwila, moment i będzie decyzja niekorzystna dla pana radnego. Przeciąga tylko póki może. Korzystał z ziemi? Korzystał. A jakieś wirtualne podziały to moje, a to gminy nikogo u wojewody nie interesują. Proste.

 • 2018-01-19 18:23:55

  gość: ~młot na idiotów

  @~vb większej bredni nie czytałem.To zapadł juz wyrok w sądzie ,rozpatrzono skarge Szulina?Znasz ten wyrok ? Wojewoda to sobie może.Tylko taki deb..il jak ty może się tu powoływać na autorytet wojewody.Wirualnie to sobie o odwołaniu Szulina mozesz du...rniu pomarzyć.Bay, bay

 • 2018-01-19 22:48:06

  gość: ~pk

  @~młot na idiotów bay, bay to po angielsku zatoka, zatoka, a nie pa, pa

 • 2018-01-19 14:58:05

  gość: ~CBA

  Powinni odwołać radnego Bieruta, bo jest prezesem klubu sportowego i radnego Kopra, bo jest pracownikiem Urzędu Gminy i nic nie robi.

 • 2018-01-19 15:19:04

  gość: ~OPAL

  O co chodzi, że chcą odwołać radną wpadła w niełaskę najjaśniejszemu i rudemu przecież ona ma chody u wójta razem pokazują się na imprezach radna dostaje pieniądze i to nie małe z gminy na prowadzenie klubu seniora jeżdżą sobie na wycieczki w zamian radna odwdzięcza się wójtowi, jako członek komisji rewizyjnej nie kontroluje wydatków umarza skargi na wójta udziela wotum zaufania itp.

 • 2018-01-19 15:40:45

  gość: ~zcvb

  Mamo nie musisz sprzątać, wójt pozamiatał :))))

 • 2018-01-19 16:08:46

  gość: ~Marzec

  A jaka role pełni w Banku Spółdzielczym radny Ryszard Bierut? chwali się ze wiele moze.

 • 2018-01-19 16:28:30

  gość: ~Obsetwator

  Teraz problem będą mieli radni
  któży wiele lat współpracy mają z Panią Kacik lojalność czy przyjaźń. Nie zazdroszczę im tego wyboru. Pamiętając że radnym się bywa. Arytmetyka jest prosta 7do 6 za odwołaniem. Potem zmiana przewodniczącego i wszystkie wnioski wójta przejdą. Zastanawiam się tylko co by było gdyby zrezygnowali wszyscy radni opozycji. Czy wtedy mniejszościowa rada może podejmować uchwały cz byłyby przedterminowe wybory może ktoś wie.na koniec trochę szkoda że niszczy się osobę która wiele lat działa dla gminy i jego społeczeństwa która sama promował obecnego wójta.

 • 2018-01-19 17:22:06

  gość: ~jan56

  @~Obsetwator

  dobre pytanie wg mnie rada nie bedzie mogla podjac wowczas decyzji wiazacych /brak qforum/

 • 2018-01-19 19:39:16

  gość: ~77

  @~Obsetwator

  Jeżeli pojawi się uchwała o odwołaniu radnej w porządku obrad, to głosowanie 7:7 powoduje nie przyjęcie proponowanego porządku obrad i zarazem doprowadzić do zamknięcia sesji bez przyjęcia uchwał :).

 • 2018-01-19 17:13:42

  gość: ~mieszkaniec

  Co ty rudy kamieniecki chcesz osiągnąć chyba tylko wyrównanie w kwocie 250000tyś złotych i odwołać radną żebyś miał większość w radzie to ci nie przejdzie bo uchwała nie działa wstecz lepiej jak najszybciej spie aj z Kamieńca bo cię mieszkańcy rozliczą również za twoje przekręty.

 • 2018-01-19 17:26:03

  gość: ~to jest juz koniec

  Przyzwoitosc Wojta jest porazajaca. Uwaga: nie wolno Go nasladowac.

 • 2018-01-19 17:34:40

  gość: ~WS

  Tak obserwuję co się tam u was w gminie dzieję i stwierdzam, że wójt robi wszystko by osiągnąć swoje - po trupach do celu. Ostatnio Ciapka, wcześniej Szulin, teraz pani Kacik (bardzo uprzejma i pomocna, znam prywatnie), a i na początku kadencji ktoś tam rezygnował. Dla mnie to jakiś non-sens, że lud wybiera ludzi, a wójt robi wszystko żeby ich odwołać. Nie szanuje tym samym woli mieszkańców - tzw. chyba demokracja po kamieniecku. W innych samorządach takich rzeczy nie ma.

 • 2018-01-19 17:45:37

  gość: ~mieszkanka

  @~WS

  mam nadzieję, że mieszkańcy wyciągną odpowiednie wnioski i zobaczymy je w kolejnych wyborach...

 • 2018-01-20 19:08:58

  gość: ~Pl

  @~WS
  Pazernosc i chciwość Czernca jest silniejsza niż szacunek do ludzi !!! Kupa dziada!!!

 • 2018-01-19 20:26:58

  gość: ~Rycho

  To nie wy wyborcy będziecie decydować kto będzie radnym to on pan i władca w perfidny sposób będzie robił wszystko źeby pobawić mandatu tych radnych którzy czuwają nad tym żeby wybić z głowy takie marzenia jak podwyżka i wyrównanie wynagrodzenia (nadmieniam źe wyrównuje się to co prawnie się naleźy) widać że liczą się z tym że ich godziny są policzone i zrobią wszystko źeby wykorzystać gminę do cna.

 • 2018-01-19 22:54:54

  gość: ~J 23

  Umiecie że od 1 stycznia 2018Ksmieniec jest miastem nie wierzycie zobaczcie na harmonogram wywozu śmieci http://kamienieczabkowicki.eu/wp-content/uploads/2017/12/Harmonogram-wywozu-odpad%C3%B3w-komunalnych-na-rok-2018_01.jpg

 • 2018-01-19 23:22:12

  gość: ~Emi

  @~J 23
  To jest nieprawda ze kamieniec miastem

 • 2018-01-20 01:58:51

  gość: ~DROM

  Służyłaś/eś narcyzowi wiernie a on ci na zakończenie pierdnie.

  Tak narcyz na zakończenie podziękuje swoim wyborcom spakuje manatki i wyprowadzi się do willi, którą wystawił w Damianowicach pod Wrocławiem .

  Ustawił się już do końca życia ma odłożone kilka milionów złoto nieruchomości itp. ,a długi zostawił tobie i twoim dzieciom do spłacenia.

 • 2018-01-20 08:18:52

  gość: ~ben

  Najbardziej zmartwiona na tym zdjęciu to jest ta pani co siedzi obok pani radnej Kacik , zawsze trzeba brać pod uwagę że sumienie będzie gryzło jak się niema własnego zdania .

 • 2018-01-20 08:45:59

  gość: ~CBA

  Rada Gminy powinna odwołać wójta, ponieważ jest domniemanie popełnienia przestępstwa na szkodę gminy.

  wójt odmówił- odmawia udostępnienie delegacji służbowych pomimo nakazu -wyroku sądowego .
  Wójt zwrócił się do Sądu Najwyższego o kasację tego wyroku, lecz sąd kasację odrzucił a wyrok Sądu Administracyjnego jest prawomocny.

  Wójt zwracając się o kasacje wyroku do Sądu Najwyższego automatycznie przyznał się .
  Prawdopodobnie wójt nie ma tych delegacji służbowych .

  Dlaczego komisja rewizyjna nie kontroluje wójta, wójt łaski nie robi musi udostępnić dokumenty komisji rewizyjnej jak nie to komisja powinna sprawę kierować do prokuratury i pociągnąć wójta do odpowiedzialności karnej zwolnienie dyscyplinarne a radny Krekora Cenarski chcą podwyżkę dla wójta.

  Wójt powinien być odwołany, bo ma wyrok sądowy, dlaczego radni nie odwołają wójta?

 • 2018-01-20 13:48:46

  gość: ~markiz

  Kamieniecki szejk jeździ autem służbowym nie oznakowanym to jeszcze nie rozlicza się z km na domiar złego bierze jeszcze ryczałt miesięczny za swój samochód prywatny o zgrozo gdzie ta rada gdzie CBA.

 • 2018-01-20 15:32:35

  gość: ~wyrok

  Zacznijmy od tego, że z tego odwołania nic nie będzie - nawet jak przegłosują odwołanie radnej to wystarczy tylko, żeby się odwołała. Jak WSA podtrzyma to do NSA. Podobna sytuacja: http://www.orzeczenia-nsa.pl/wyrok/ii-osk-2452-10,radni_rozstrzygniecia_nadzorcze_dotyczace_gminy_skargi_organow_na_czynnosci_samorzad_terytorialny,2770b8c.html

 • 2018-01-20 19:33:18

  gość: ~Obserwator

  Przepisy obowiązują każdego bez wyjątków, wiec po co te spekulacje i obelgi gdyby to dotyczylo radnego nie z opozycji to komentarze były by inne... ale cóż widać po kulturze i wiedzy komentujacych kto wybrał tych radnych którzy nie znają przepisów, (a to juz nie pierwszy przypadek z opozycji) takze pozdrawiam i milego komentowania;)

 • 2018-01-20 19:52:43

  gość: ~seril

  @~Obserwator
  Piszesz bzdury opozycji niema i nie było tylko są układy układziki skubią budżet gminny z każdej strony każdy orze jak może.

  Wstydu honoru za grosz nie mają.

 • 2018-01-21 21:37:23

  gość: ~Monti

  @~seril
  Trzeba oglądać sesje rady gminy a później wyciągać wnioski

 • 2018-01-21 19:35:12

  gość: ~Emi

  @~Obserwator
  Ciekawe czy radni wójta cenarski i krekora tak dobrze znają przepisy tylko dla siebie

 • 2018-01-21 19:07:23

  gość: ~jony

  bo to wszystko pamietajcie robi sie dla dobra gminy i nie wazne ze wyrownaja wojtowi 250 tys to jest dla dobra gminy na to zasluguje .... jak tak tego slucham i ogladam to rece opadaja ,zero szacunku dla ludzi , mieszanie innych z blotem , zakladanie spraw w sadzie , prosze czasem sprawdzic ile spraw ma gmina kamieniec zabk, nie daje to do myslenia??? chyba najwiecej w wojewodztwie jak to jakas sedzina zauwazyla na sprawie.... inni wojtowie maja prywatne pojazdy ale kilometrowki ich dotycza , rozliczaja sie z tego a w kamiencu ?? ponad prawem stoi Pan chrabia :) radze zastanowic sie w nadchodzacych wyborach bo to wasz wybor , tylko czy beda godni kandydaci ? oto jest pytanie

 • 2018-01-22 10:53:06

  gość: ~radny

  Ta gmina to jest prywatny folwark jaśnie panującego i jeszcze się śmieje z zaproszonych pseudo biznesmenów bo prawdziwi nie skorzystali z tego zaproszenia.

 • 2018-01-22 12:16:10

  gość: ~bezradny

  @~radny

  Po Kamieńcu chodzą plotki, że wójt chce wziąć wypłatę od 1 grudnia 2014 roku / wyrównanie / i potem oddać tę kwotę na dalszy remont pałacu jako dobry gospodarz. Tym samym udobrucha wszystkich i tym samym zrobi sobie marketingowy pijar na kolejną kadencję

 • 2018-01-22 14:53:09

  gość: ~markiz

  Bzdura on za złotówkę to by sukę do Krakowa gonił.

 • 2018-01-22 16:33:48

  gość: ~Wiking

  Wy sobie możecie pisać ile chcecie wyszaleć się w Internecie a narcyz rudy magnacus robią swoje skubią gminę z każdej strony na miliony złotych, rzucają do Internetu, co jakiś czas informacje, aby nasycić szczekające psy jak się wyszczekają w Internecie będą spokojne.

  Oni wami sterują jak baranami idiotami idącymi na żeś a wy się na to zgadzacie

 • 2018-01-23 07:34:48

  gość: ~Eli

  @~Wiking
  Także tego wygląda psy szczekają karawana jedzie

 • 2018-01-22 23:05:13

  gość: ~CBA

  UPRAWNIENIA KONTROLNE RADNYCH

  Przepis art. 15 u st. 1 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym ( DzU z 2001 r. nr 142, poz. 1591 z późn. zm., dalej usg) stanowi, że organem stanowiącym i kontrolnym w gminie jest rada gminy. W art. 18a usg zostało sprecyzowane, że rada gminy kontroluje działalność wójta, gminnych jednostek organizacyjnych oraz jednostek pomocniczych gminy, powołując w tym celu komisję rewizyjną. W skład komisji rewizyjnej wchodzą radni, w tym przedstawiciele wszystkich klubów.

  Głównymi jej zadaniami są opiniowanie wykonania budżetu gminy oraz występowanie z wnioskiem do rady gminy w sprawie udzielenia lub nieudzielenia absolutorium wójtowi. Ponadto komisja rewizyjna wykonuje inne zadania zlecone przez radę w zakresie kontroli. Powyższe kompetencje tej komisji nie naruszają uprawnień kontrolnych innych komisji (stałych bądź doraźnych), które mogą być powoływane przez radę gminy, również w celu przeprowadzenia kontroli konkretnej kwestii. Zasady i tryb działania komisji rewizyjnej określa statut gminy.

  Biorąc pod uwagę brzmienie przepisu art. 18a ust. 5 usg, statut powinien regulować co najmniej następujące sprawy:

  – sposób ustalania i akceptacji przez radę planu kontroli komisji rewizyjnej,
  – tryb zlecania przez radę komisji rewizyjnej doraźnych kontroli nieobjętych planem oraz innych zadań w zakresie kontroli,
  – zasady działania komisji, a szczególnie częstotliwość odbywania posiedzeń, zasady powoływania zespołów kontrolnych i ich uprawnienia, formy podejmowanych przez komisję rewizyjną czynności kontrolnych, sposoby dokumentowania podejmowanych czynności oraz zasady współdziałania komisji rewizyjnej z innymi komisjami rady,
  – zasady i terminy składania radzie sprawozdań z działalności komisji rewizyjnej,
  – tryb podejmowania uchwał i wniosków oraz wyrażania opinii przez komisję.

  (Szerzej na ten temat zob. wyrok NSA z 12 września 1997 r., sygn. akt II SA 1885/96, „Wspólnota” 1998/13/26.)

  Radni nie znają swych praw i obowiązków .
  Dlatego w naszej gminie panuje wielka korupcja nikt nie kontroluje wydatków a długi rosną .

 • 2018-01-23 09:57:11

  gość: ~Gość

  @~CBA
  Nie kontrolują wydatkowania bo ich się nie dopuszcza do dokumentów.ktoś nad tym czuwa by nic nie wyszło.

 • 2018-01-23 14:17:25

  gość: ~GROT

  ostatnio dodany post

  @~Gość

  Kto czuwa a towarzystwo wzajemnej adoracji - klika radni.
  To przecież radni zatwierdzają budżet gminy udzielają wotum zaufania, co najmniej kilka razy do roku jest korekta budżetu i zwiększanie zadłużenia gminy.

  Radni nie działają bezinteresownie za tą skromną dietę nie opłaca im się siedzieć i marnować czas jeżdżą luksusowymi autami stać ich na urlopy wycieczki zagraniczne żyją w luksusie na koszt podatnika twój i mój a przyszłym pokoleniom pozostawią w spadku długi do spłacenia z odsetkami.

REKLAMA