Express-Miejski.pl

Mieszkańcy gminy Ziębice wymieniają węglowe „kopciuchy". Są też wnioski z Barda i Ząbkowic Śląskich

zdjęcie ilustracyjne fot.: UMiG Ziębice

Ziębice to kolejna gmina, która przystąpiła do programu antysmogowego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. 

W programie z pulą środków w wysokości 50 milionów złotych biorą udział 22 gminy, które pozyskały preferencyjne pożyczki o łącznej wartości ponad 14 mln złotych na realizację zadania.

Całkowity koszt inwestycji zrealizowanej w Ziębicach to ponad 380 tys. zł z dofinansowaniem na poziomie około 170 tys. złotych. Mieszkańcy wymienili dwadzieścia siedem starych pieców węglowych i dwa przestarzałe piece na biomasę. Zamiast nich zostanie zamontowanych jedenaście kotłów gazowych, dziewięć wysokiej jakości kotłów węglowych (minimalnie V klasy) oraz trzy nowe kotły na biomasę. Dzięki tym instalacjom do powietrza trafi mniej szkodliwego pyłu PM10 o około 0,5 tony na rok i CO2 o blisko 40 ton na rok. Samorząd planuje kontynuację realizacji programu antysmogowego na wiosnę tego roku.

Dotychczas do WFOŚiGW we Wrocławiu oprócz wniosku z Ziębic, wpłynęły jeszcze wnioski z gmin: Jeleniej Góry, Nowej Rudy, Jedliny Zdrój, Środy Śląskiej, Polanicy Zdrój, Złotoryi, Świerzawy, Ząbkowic Śląskich, Barda, Strzegomia, Chojnowa, Bolesławca, Stoszowic, Piechowic, Warty Bolesławieckiej, Głuszyc, Pieńska, Bielawy, Strzelina, Starej Kamienicy, Osiecznicy i Węglińca.

Dzięki pomocy finansowej z funduszu mieszkańcy mogą wymieniać stare piece m.in. na: kotły gazowe, elektryczne oraz pompy ciepła i kolektory słoneczne. - Zapraszam do składania wniosków kolejne samorządy. Do rozdysponowania na program wymiany pieców węglowych mamy jeszcze 36 milionów złotych - mówi Łukasz Kasztelowicz, prezes zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu.

Samorządy przekażą mieszkańcom pieniądze pożyczone na wymianę pieców jako dotacje. Pożyczki dla samorządów wyniosą do 50 proc. kosztów kwalifikowanych. Dofinansowanie na dom jednorodzinny będzie mogło wynieść maksymalnie 10 tys. złotych, w przypadku mieszkania w bloku będzie to 7 tys. złotych. Wspólnoty mieszkaniowe, w przypadku korzystania ze wspólnej kotłowni będą mogły pozyskać dofinansowanie w wysokości 4 tys. złotych na jedno mieszkanie.

Możliwe jest także przeznaczenie pożyczki na instalację kolektorów słonecznych, pomp ciepła, paneli fotowoltaicznych oraz przydomowych elektrowni wiatrowych, ale tylko do celów produkcji energii na potrzeby ogrzewania budynków.

Samorządy mogą składać wnioski na dofinansowanie w trybie ciągłym do października 2018 roku lub wyczerpania środków finansowych zaplanowanych w budżecie Programu w WFOŚiGW we Wrocławiu: ul. Jastrzębia 24 oraz w jego oddziałach w Szczawnie-Zdrój (ul. Kolejowa 8), Legnicy (ul. Okrzei 16) i w Jeleniej Górze (pl. Ratuszowy 31/32). Program będzie realizowany do 28 kwietnia 2019 roku.

mwinnik / em24.pl / Robert Borkacki / WFOŚiGW we Wrocławiu

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA