Express-Miejski.pl

Poznaj Ziębice i odkryj pogranicze polsko-czeskie. Powstaje aplikacja mobilna i strona internetowa

Poznaj Ziębice i odkryj pogranicze polsko-czeskie. Powstaje aplikacja mobilna i strona internetowa fot.: mat. prasowe

Gmina Ziębice wspólnie z czeskim Jaromierzem wspólnie realizują projekt pn. „Rozwój ruchu turystycznego w regionie przygranicznym”.

Samorządy dzięki dobrym relacjom wspólnie przystąpiły do projektu i na jego realizację pozyskały środki z Funduszu Mikroprojektów w Euroregionie Glacensis w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska.

W ramach działań firma Amistad Sp. z o.o. na zlecenie Gminy Ziębice opracowała już turystyczną aplikację mobilną oraz stronę internetową, na której zamieszczane będę informacje o Księstwie Ziębickim, jego historii i obecnych walorach gminy. Ponadto wydany zostanie również drukowany przewodnik po Księstwie Ziębickim oraz inne materiały promocyjne takie, jak kubki czy długopisy. Partner czeski w ramach projektu również wykona m. in. filmową aplikację mobilną.

Aplikacja „Księstwo Ziębickie” to rozbudowany przewodnik mobilny po najciekawszych miejscach historycznego księstwa śląskiego ze stolicą w Ziębicach. W przewodniku mobilnym znajdą się informacje o bogatej historii regionu, baza miejsc i atrakcji turystycznych, kalendarium wydarzeń i imprez cyklicznych oraz informacje praktyczne, dotyczące m.in. punktów informacji turystycznej, noclegów i gastronomii, które pomogą zorganizować pobyt w okolicy.

Moduł „Informacje” to bogaty zasób wiedzy na temat Księstwa Ziębickiego i jego stolicy. Znajdują się w nim teksty poświęcone historii, najważniejszym miejscowościom regionu oraz interesujące ciekawostki. Dzięki modułowi „Miejsca” łatwo można wyszukać opisy, zdjęcia oraz informacje teleadresowe obiektów i atrakcji turystycznych – licznie zachowanych zabytków, muzeów, miejsc atrakcyjnych przyrodniczo oraz obiektów sportowych i rekreacyjnych. Obiekty
i atrakcje zostały dodatkowo pogrupowane w „Trasy” – gotowe propozycje szlaków tematycznych do zwiedzania. Po wybranej trasie poprowadzi ślad gps, a aplikacja będzie na bieżąco informować o znajdujących się w okolicy atrakcjach. Ulubione miejsca i trasy można przechowywać
w prywatnym „Planerze”.

Podobne funkcje spełnia strona internetowa, która będzie dostępna pod adresem http://www.ksiestwo.ziebice.pl w trzech wersjach językowych: polskiej, czeskiej i angielskiej i jest stroną responsywną (dostosowującą się rozmiaru urządzenia na którym jest wyświetlana) oraz zgodną ze standardem WCAG 2.0 (przystosowaną dla osób niepełnosprawnych).

Uzupełnieniem tych narzędzi jest drukowany przewodnik po Księstwie Ziębickim. Publikacja jest wyborem najciekawszych informacji na temat Księstwa Ziębickiego, jego historii, obecnych śladów, a także atrakcji regionu, który kiedyś stanowił obszar funkcjonowania Księstwa Ziębickiego.

ms. / em24.pl

12

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Poznaj Ziębice i odkryj pogranicze polsko-czeskie. Powstaje aplikacja mobilna i strona internetowa

  2017-12-19 22:27:38

  gość: ~ziebice

  Ta strona księstwa tak jakby nie działa

 • 2017-12-20 02:13:43

  gość: ~takitam

  Cytacik z artykułu:
  "Dzięki modułowi „Miejsca” łatwo można wyszukać opisy, zdjęcia oraz informacje teleadresowe obiektów i atrakcji turystycznych"

  Skoro Ziębice, to księstwo, to może warto dołożyć zdjęcie "atrakcji" z tego okresu, czyli chodnik wygalający jak najbardziej na średniowieczny, a zlokalizowany tuż przed nowo wyremontowanym mostem.

  Przynajmniej na poniższym zdjęciu, wygląda jak wypisz-wymaluj .... średniowieczny.

  http://zabkowice.express-miejski.pl/img/pubfiles/cache/r_780_585_1513618451921_5_13069_25443322_1365388196920461_3120912651398772608_n.jpg

  Turyści z pewnością docenią docenią stan zachowania zabytku.

  Co więcej, podobne "zabytki" są gęsto rozsiane po całym "księstwie" ziębickim, więc kochani turyści,...... księstwo ziębickie zaprasza.

  .... aha ... zapomniałbym.

  Otóż w ramach jak najwierniejszego odwzorowania realiów średniowiecznego "księstwa", nie zapomniano o takich atrakcjach jak kompletny brak publicznych toalet, tak że jeśli chcecie się poczuć jak w średniowieczu, to .... zapraszamy, ale żeby niejako zrekompensować tę "niewielką" niedogodność, władze miasta zapewniły całkiem dzisiejszą atrakcję, a mianowicie płatne miejsca parkingowe.

  Tak, tak, .... to wszystko dla was kochani turyści, tak że .... jeszcze raz, saerdecznie zapraszamy :)

 • 2017-12-20 08:35:22

  gość: ~Grześ

  @~takitam
  Płatne miejsca parkingowe są tylko w ziębickim Rynku - nie przesadzajmy jest gdzie parkować za darmo. W Henrykowie jest bezpłatny parking, którego celowość budowy wielokrotnie wyśmiewałeś, a i odwiedzając ziębickie muzeum też można przed nim zaparkować bezpłatnie - co też kiedyś Ci się nie podobało. Zdecyduj się człowieku! Co do innych "średniowiecznych" atrakcji zgoda. Faktycznie przydałyby się publiczne WC, ale też nie do końca turyści skazani są wszędzie na krzaki. Mogą skorzystać z toalet w odwiedzanych obiektach (punkt informacji turystycznej w Ziębicach, muzeum w Ziębicach, klasztor w Henrykowie - dla klientów tych instytucji są one chyba bezpłatne) czy z toytoya na parkingu w Henrykowie (nie jest to luksus, ale coś innego niż krzaki jest).

 • 2017-12-20 09:12:47

  gość: ~takitam

  @~Grześ

  gość: ~Grześ napisał/a:
  "Płatne miejsca parkingowe są tylko w ziębickim Rynku - nie przesadzajmy jest gdzie parkować za darmo."

  Nie, no to brawo, brawo.
  Turyści z pewnością docenią, tym bardziej, że w ..... Henrykowie jest bezpłatny parking, więc jeśli ktoś przyjedzie do Ziębic i tylko do Ziębic (swoją droga HGW po co ?), to w jakże potrzebnym Punkcie Informacji Turystycznej dowiedzą się, że najbliższy bezpłatny parking jest tuż, tuż, czyli 7 kilometrów dalej.

  Nadal uważam, że parking w Henrykowie, to czysty debilizm i został wybudowany przez ziębickie władze tylko dlatego, żeby biskup-pan pochwalił i popierał w kolejnych wyborach.

  Co do ziębickiego muzeum i parkowania przed nim, to o ile sobie przypominam, koncepcja wówczas była taka, że za darmo parkować tam mogliby tylko pracownicy tegoż muzeum + oczywiście ziębickie władze.
  Od tego momentu nie śledziłem "projektu", ale napisałeś/łaś, że za darmo dla odwiedzających muzeum, czyli rozumiem, że ci którzy zapłacą za bilet do muzeum, mogą włożyć ten bilet za szybę samochodu i to uprawnia do darmowego parkowania ?

  Krytykuję pomysł uczynienia z Ziębic atrakcji turystycznej, bo tu (i w okolicy również) PO PROSTU NIC NIE MA i zanosi się żeby coś w tym względzie się zmieniło.

  Jeśli już forsować ten pomysł, to tylko wtedy, kiedy Ziębice będą ładnie odremontowane W CAŁOŚCI i dopiero wtedy BARDZO AGRESYWNA (i niestety raczej kosztowna) kampania reklamowa we wszelakich mediach.

  Tylko takie działania pozwolą na ożywienie ruchu turystycznego w regionie, ale i tak trzeba się będzie ostro modlić do Jurka Kapadockiego o to, żeby po ewentualnej fali turystów zachęconych kampanią reklamową, ów ruch się utrzymał na zasadzie jeden drugiemu coś pozytywnego powie, bo po prostu, zwyczajnie nic tu nie ma takiego, żeby turyści sami chcieli tu przyjechać.

 • 2017-12-20 12:31:30

  gość: ~Grześ

  @~takitam
  Darmowy parking znajduje się dokładnie pod centrum informacji turystycznej w Ziębicach na ulicy Grunwaldzkiej, Kościelnej i każdej innej w Ziębicach z wyjątkiem Rynku. Nie trzeba więc jechać 7 km,. Pod ratuszem znajduje się znak drogowy "Parking" z tabliczką "dla USC i muzeum". Nie ma tam żadnej mowy o pracownikach, władzach czy kimkolwiek innym, a w korytarzu ratusza znajduje się informacja mówiąca o tym, że jeżeli jest się klientem USC czy muzeum i zaparkowało się na zarezerwowanych miejscach to należy pobrać w biurze muzeum bezpłatny bilet parkingowy i włożyć go za szybę samochodu. Jeżeli dla Ciebie w Ziębicach i okolicy nic nie ma, no cóż trudno, o faktach się nie dyskutuje. Ostatnio byłem w twierdzy Srebrna Góra - zapewniam, że do odremontowania jej "w całości", podobnie jak innych renomowanych zabytków na świecie np. Wenecji dużo brakuje, a jakoś i Srebrnej Góry i Wenecji nie zamykają dla turystów i nie czekają na odnowienie "w całości" i reklamują w mediach. A koloseum w Rzymie, albo zamek Grodno w Zagórzu też według Ciebie trzeba zamknąć do całkowitego odnowienia? Życzę trochę zdrowego rozsądku, mniej zacietrzewienia i świątecznego wypoczynku!!!

 • 2017-12-20 13:12:02

  gość: ~takitam

  @~Grześ

  gość: ~Grześ napisał/a:
  "Darmowy parking znajduje się dokładnie pod centrum informacji turystycznej w Ziębicach na ulicy Grunwaldzkiej, Kościelnej i każdej innej w Ziębicach"

  Rozumiem, że mieszkańcy Ziębic (i okolic) którzy normalnie parkują na tych ulicach, ze szczęścia że turyści przyjechali do Ziębic, po prostu nie będą tam parkować.


  gość: ~Grześ napisał/a:
  "Pod ratuszem znajduje się znak drogowy "Parking" z tabliczką "dla USC i muzeum". Nie ma tam żadnej mowy o pracownikach, władzach czy kimkolwiek innym"

  Czyli rozumiem, że pracownicy tak muzeum, jak i USC, nie zajmują tam miejsc parkingowych, a jak zajmują to płacą, bo jakoś mi się nie chce wierzyć, że skoro jest tabliczka z napisem "dla USC i muzeum", to pracownicy w/w instytucji nie parkują tam i tym samym nie zajmują miejsc dla klientów tychże instytucji.


  gość: ~Grześ napisał/a:
  "Jeżeli dla Ciebie w Ziębicach i okolicy nic nie ma, no cóż trudno, o faktach się nie dyskutuje."

  Czyli z powyższego wynika, że jednak przyjąłeś/łaś, iż faktem jest to o czym piszę :)

  Podałeś/łaś przykład Srebrnej Góry czy Wenecji.
  Tam jednak jest coś, co przyciąga turystów, a co jest w Ziębicach ? .. o przepraszam, ..... Księstwie Ziębickim :)

 • 2017-12-20 13:34:47

  gość: ~Grześ

  @~takitam
  Zacznę od końca, będzie łatwiej, może pojmiesz! W księstwie ziębickim leżała np. Srebrna Góra, więc jak, jest tu co oglądać czy nie? Fakty są faktami - odsyłam np. do wcześniejszej Srebrnej Góry, o której sam piszesz, że jest tam jednak coś "co przyciąga turystów" :-) Pracownicy muzeum i USC są takimi samymi obywatelami jak inni i w taki sam sposób jak innych obowiązują ich przepisy ruchu drogowego - także przed ratuszem. Mieszkańcy Ziębic, tak samo jak turyści je odwiedzający i wyżej wymienieni pracownicy mogą parkować za pieniądze i za darmo wszędzie tam gdzie pozwalają na to przepisy i gdzie znajdą miejsce, bo trudno byłoby zaparkować jeden na drugim! Ale przecież mieszkańcy Ziębic nie będą mieli problemu ze znalezieniem darmowego miejsca parkingowego, bo według Ciebie nie ma po co tu przyjeżdżać - turyści nie przyjadą, więc o co chodzi? ;-)

 • 2017-12-20 14:20:24

  gość: ~takitam

  @~Grześ

  Zapewne będzie nam łatwiej dyskutować, jeśli zechcesz odpowiedzieć na proste pytanie które zadałem.

  Powtórzę:
  "Podałeś/łaś przykład Srebrnej Góry czy Wenecji.
  Tam jednak jest coś, co przyciąga turystów, a co jest w Ziębicach ?"

  gość: ~Grześ napisał/a:
  "według Ciebie nie ma po co tu przyjeżdżać - turyści nie przyjadą, więc o co chodzi? ;-)"

  No właśnie, mając powyższe na uwadze, nie widzę powodu do wydawania publicznego grosza na pierdoły w stylu aplikacji mobilnej czy strony internetowej, tudzież utrzymywania (moim zdaniem idiotyzmu) Punktu Informacji Turystycznej.

  Poza tym, z artykułu jasno wynika, że, cyt:
  "W ramach działań firma Amistad Sp. z o.o. na zlecenie Gminy Ziębice opracowała już turystyczną aplikację mobilną oraz stronę internetową, na której zamieszczane będę informacje o Księstwie Ziębickim, jego historii i obecnych walorach gminy."

  Czyli to gminie Ziębice się ubzdurało, że jest jakimś księstwem, bo jakoś nie znalazłem informacji, że inne gminy w ramach tego całego "księstwa" dołożyły się do tego (pożal się boże) pomysłu i .... moim zdaniem słusznie zrobiły.

  Cały czas powtarzam, że najpierw chleb, a jak ten będzie zapewniony, to można się zająć igrzyskami.
  Tymczasem władze gminy Ziębice zajmują się TYLKO igrzyskami.
  Pół biedy, kiedy Ziębice miodem i mlekiem by płynęły, ale zdaje się tak nie jest.

  Oczywiście każdy ma inne zdanie na ten temat.
  Moje jest takie jak przestawiam.

 • 2017-12-20 14:45:58

  gość: ~Grześ

  @~takitam
  Co tu jest? A choćby jeden z najciekawszych na Dolnym Śląsku kościołów (św. Jerzy), muzeum, niespotykany w innych miastach park z oryginalną i gdzie indziej nie do zobaczenia figurą orła, a w pobliskim Henrykowie słynne opactwo. O innych rzeczach nie wspomnę bo są powszechnie wiadome polecam zajrzeć np. na
  https://www.polskieszlaki.pl/ziebice.html
  http://www.polskaniezwykla.pl/web/place/search,1,-1,-1,984700,-1,-1,-1.html
  http://www.ciekawe-miejsca.net/przewodnik/polska/spacer_po_ziebicach
  To tylko niektóre portale turystyczne tworzone najczęściej przez turystów i dla turystów polecające wizytę w Ziębicach. Skoro więc inni uważają, że warto tu przyjechać i coś obejrzeć (a na tych portalach są oceny i komentarze turystów i to najczęściej nie krytyczne), to my sami powinniśmy też zachęcać do odwiedzin i promować je jak tylko możemy.

 • 2017-12-21 07:32:20

  gość: ~takitam

  @~Grześ

  Kościoły i opactwa.

  Takie "atrakcje turystyczne" są w co drugiej, a w przypadku kościołów, właściwie w każdej wsi w Polsce.

  Orzeł .. hmmm , czy ja wiem, ... czy można zaliczyć to do atrakcji ?
  Wszak każdy może go sobie pooglądać w necie i coś mi się wydaję, że 99% oglądających nie przyjedzie specjalnie do Ziębic, żeby go pooglądać w realu.
  Gdyby jeszcze latał, to ... byłoby na co popatrzeć i byłaby to niewątpliwie atrakcja dla której warto odwiedzić Ziębice, ale zdaje się on ... nie lata, prawda ? :)

  Nad tzw. parkiem dinozaurów, to litościwie spuszczę zasłonę milczenia, bo takiego kiczu rodem z odpustu, to dłuuugo by szukać.

  Poniemieckie wodociągi, no cóż, jeśli kogoś rajcuje wpatrywanie się w kawałek ściany z drzwiami, to gratuluję zainteresowań, ale tak jak w przypadku orła, nie sądzę, że hordy turystów będą waliły do Ziębic żeby to oglądać.

  Muzeum gospodarstwa domowego ?
  Toż w co drugim domu/mieszkaniu można znaleźć eksponaty niewiele różniące się od tych w muzeum.

  Nie wiem jak dla innych, ale np. dla mnie, atrakcja turystyczna w formie nieruchomości, to musi być coś na tyle unikatowego, że warto specjalnie pojechać żeby to zobaczyć.
  Dlatego kościół, opactwo czy orzeł, nie byłyby la mnie wystarczająco atrakcyjne, żeby ruszyć 4 litery.

  Natomiast jeśli miałbym zdefiniować atrakcję turystyczną która przyciągnęłaby mnie, to byłoby to np. coś, co aktywnie pozwalałoby na spędzenie czasu w unikalny, mało spotykany gdzie indziej sposób, czyli np:
  -- kurs żeglarski, paralotniowy, wysokogórski, nurkowania, programowania.
  -- gorące źródła
  -- zupełnie inna kuchnia
  -- park technologiczny
  -- festiwal muzyczny z nietypową dla naszego kręgu kulturowego muzyką
  ... i inne ... niekościoły.

  Generalnie, coś .... innego.

  Ziębic, pomimo iż tu się urodziłem i wychowałem, więc oczywiście czuję sentyment do miejsca, to jednak nie polecam jako ... atrakcji turystycznej.
  Tu po prostu nic nie ma.

  Miasteczko ładne.
  Można powiedzieć, że nawet z pewnego rodzaju klimatem, ale .... przepraszam, że się powtórzę, ... tu nic nie ma.

 • 2017-12-20 15:32:00

  gość: ~Wanda

  @~takitam
  Nie ma to jak nie znać projektu, bo jeszcze nie jest uruchomiony, ale już wiedzieć, że jest "pożal siedzę boże". Taki projekt może właśnie dać chleb na igrzyska, bo turystyka jest jednym z największych generatorów rozwoju. Turysta kupi bilety i inne rzeczy, zatankuje samochód, potrzebuje coś zjeść, wyspać się itd., trzeba go tylko zaprosić i zagospodarować.

 • 2017-12-21 07:45:17

  gość: ~takitam

  ostatnio dodany post

  @~Wanda

  Miła Wando.
  Nawet nie chce Ci się poprawnie mnie zacytować, bo co ma oznaczać Twoje:
  "pożal siedzę boże" ?

  Piszesz, cyt:
  " trzeba go tylko zaprosić i zagospodarować."

  Ależ oczywiście, że można zapraszać ile wlezie, tylko pominęłaś mały szczegół, .. otóż ci zaproszeni nie przyjadą tylko dlatego, że są zapraszani.
  Żeby skorzystali z zaproszenia, to trzeba im przedstawić ATRAKCYJNĄ OFERTĘ, albo ... zasponsorować pobyt.

  To dokładnie tak samo jak z rodziną która przyjeżdża na święta.
  Wiedzą, że będą gośćmi, czyli mają zapewniony Full Service ze strony zapraszających.
  Przyjechaliby zapewne nie tylko od święta, nawet gdyby musieli za wszystko zapłacić i mieszkać w hotelu, ale Ziębice musiałyby być na tyle atrakcyjne (jak np. Zakopane), żeby to zrobili.

  Moim zdaniem Ziębice nie są absolutnie żadną atrakcją turystyczną i zaklinanie rzeczywistości w postaci Punktu Informacji Turystycznej tudzież aplikacji mobilnej "Księstwa Ziębickiego" nic nie pomoże, a są to tylko niepotrzebnie wydane publiczne pieniądze w bardzo przecież biednej gminie.

  "Zobaczyła żaba, że konia kują i tez nogę wystawia."

REKLAMA