Na górskich terenach wybiegała mistrzostwo Polski juniorek

Ewa Błauciak mistrzynią Polski juniorek w biegach górskich

Ewa Błauciak mistrzynią Polski juniorek w biegach górskich fot.: mat. prasowe

Ewa Błauciak z Ząbkowickiej Grupy Biegowej „Frankenstein” zwyciężyła ligę biegów górskich w kategorii juniorek i wywalczyła miano najlepszej zawodniczki w Polsce.

Ostatnie zawody w ramach tegorocznej ligi odbyły się w miniony weekend w Ustroniu na stoku narciarskim góry Czantoria Wielka. Były podsumowaniem całego cyklu, na który składa się blisko 150 biegów, odbywających się na terenie Polski, na specjalnych, bardzo wymagających trasach. Do klasyfikacji generalnej pod uwagę branych jest 12 najlepszych występów zawodnika.

W Ustroniu na najlepszych zawodników oprócz niskiej temperatury czekały cztery mordercze podbiegi o długości 1700 metrów i 27 proc. nachyleniu. Zawody kończące cały cykl imprey składają się bowiem z czterech etapów i rozgrywane są na zasadzie tzw. „eliminatora”. W pierwszym etapie startują wszyscy zgłoszeni zawodnicy. W drugim etapie startuje 75 proc. początkowej liczby startujących kobiet z najlepszymi czasami i 75 proc. początkowej liczby startujących mężczyzn z najlepszymi czasami (zaokrąglając w górę do pełnej jedności). W trzecim i czwartym etapie startuje odpowiednio 50 proc. i 25 proc. początkowej liczby startujących kobiet i mężczyzn, najszybszych w poprzedniej serii.

- To celowy zabieg, aby do końca rywalizacji były emocje. Inne biegi górskie, na których startowałam to biegi na dłuższej trasie, ale też ze sporymi przewyższeniami - tłumaczy biegaczka.

W eliminatorze Ewa Błauciak przebrnęła przez wszystkie cztery etapy i jako jedna z 15 zawodniczek miała możliwość biegu w finale. Reprezentantka Ząbkowickiej Grupy Biegowej „Frankenstein” zajęła 15 miejsce w klasyfikacji OPEN, była najlepsza w swojej kategorii, nadrobiła straty w klasyfikacji generalnej i tym sposobem wygrała ligę biegów górskich w kategorii juniorow zdobywając tytuł najlepszej biegaczki górskiej w kraju w swojej kategorii wiekowej (16-19 lat).

Biegi górskie, w których startowała Ewa Błauciak:

• Silver Run - Srebrna Góra - bieg anglosaski - 12 km - 1 miejsce OPEN kobiet - edycja letnia
  • Bieg na Ślężę - styl alpejski - 5 km (przewyższenia +530, -27) - 2 miejsce OPEN kobiet
  • Uphill - Rogowiec - styl alpejski - 7 km (przewyższenia +700) - 1 miejsce OPEN kobiet
  • Silver Run - Srebrna Góra - bieg anglosaski - 12 km - 2 miejsce OPEN kobiet - edycja zimowa
  • Górski Bieg Niepodległości o Puchar Wójta Gminy Nowa Ruda - 10 km - 2 miejsce OPEN kobiet
  • Eliminator - Prawdziwa Górska Masakra - 4x1700m (27 proc. nachylenia)

W kategorii OPEN kobiet najlepszą biegaczką górską okazała się Dominika Wiśniewska-Ulfik - Mistrzyni Świata w biegach górskich i po schodach.

[AKTUALIZACJA, godz. 22]: Dodatkowo w biegu Eliminator Kids w kategorii rocznika 2008-2010 wygrał Franek Kornaś a Janek Kornaś zajął trzecie miejsce. Obaj to najmłdsi adepci Ząbkowickiej Grupy Biegowej „Frankenstein.”