Express-Miejski.pl

Wręczono nagrody „Zasłużonego dla miasta i gminy Złoty Stok” - Święto Niepodległości w Złotym Stoku

Wręczenie nagrody „Zasłużonego dla miasta i gminy Złoty Stok”. fot.: mwinnik / em24.pl

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

11 listopada w Złotym Stoku miały miejsce obchody 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 9 mszą św. w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym w Złotym Stoku. Oprawę muzyczną przygotowała Górnicza Orkiestra Dęta. Następnie zzgromadzeni goście udali się do Centrum Kultury i Promocji, gdzie od godz. 16 trwała uroczysta akademia przygotowana przez złotostockich gimnazjalistów pt. „O wolność”. 

Po akademii wręczono nagrody „Zasłużonego dla miasta i gminy Złoty Stok”. Tegoroczna nagroda honorowa trafiła do:

 • Marii Rajczakowskiej - Jest mieszkanką Chwalisławia i działa na rzecz lokalnej społeczności. W latach 80. aktywnie pracowała w Kole Gospodyń Wiejskich. Wielokrotnie była pomysłodawczynią i współorganizatorem imprez okolicznościowych i akcji integrujących mieszkańców Chwalisławia. Była założycielką i kierownikiem zespołu ludowego „Górskie echo”, który wielokrotnie swymi występami uświetnił imprezy i wydarzenia kulturalne w obrębie naszej gminy oraz reprezentował nasz region na zewnątrz przedstawiając repertuar artystyczny na festiwalach  przeglądach w różnych miejscach Polski. Zespół, który powstał w 1986 roku prowadziła przed dwadzieścia osiem lat. Pisała także teksty piosenek i skeczy kabaretowych. W latach 1990 – 1994 sprawowała funkcję radnej w radzie miejskiej w Złotym Stoku. Z jej inicjatywy na wsi zostało zainstalowane oświetlenie uliczne a jej determinacja wytrwałość i upór doprowadziły do pełnej telefonizacji sołectwa. To dzięki jej zabiegom dzieci w Chwalisławiu mogły cieszyć się pierwszym placem zabaw. Przez wiele lat opiekowała się również kościołem w Chwalisławiu, aktywnie działając jako parafianka inicjowała bądź wspierała działania mające na celu konserwację, upiększanie czy też poprawę funkcjonowania świątyni i terenu wokół niej. Dzięki jej inicjatywie, pomysłowości, aktywności i determinacji Chwalisław tętnił życiem.

 • Adama Grygla - Jest mieszkańcem sołectwa Błotnica. Od 2006 roku działa na rzecz gminy Złoty Stok w tym w swojej rodzinnej wsi Błotnicy. Od 2006 roku nieprzerwanie pełni funkcje sołtysa Błotnicy, a w latach 2010-2014 działał jako radny rady miejskiej w Złotym Stoku. Dzięki jego aktywności społecznej i wytrwałości w dążeniu do postawionych sobie celów została utwardzona droga w Błotnicy do budynku posadowionego na skraju wsi pod lasem. Powstały przepusty, oraz systematycznie czyszczone były przydrożne rowy. Dzięki staraniom Adama Grygiela powstała droga z Błotnicy do Kozielna. Inwestycja miała kluczowe znaczenie dla całej gminy, ponieważ zyskała ona połączenie lokalne z województwem opolskim, a przede wszystkim powstał dostęp do turystycznych terenów zbiornika wodnego Kozielno. Adam Grygiel zadbał również o powstanie nowych kładek, stanowiących komunikację z zalewem co w dużym stopniu wpłynęło na rozwój turystyki oraz sprzyja aktywności fizycznej mieszkańców i turystów. W latach 2006 – 2010 dzięki panu Adamowi został przeprowadzony remont świetlicy wiejskiej, która służy nie tylko jako centrum kulturalne, ale jest również miejscem praktyk religijnych. Wsłuchując się w potrzeby mieszkańców dokonał remontu kapliczki w Błotnicy oraz zadbał o powstanie krzyża i odtworzenie grodziska w Błotnicy. Myśląc o najmłodszych zainicjował powstanie placu zabaw i miejsc postojowych dla samochodów. W ostatni okresie dzięki aktywności pana Adama Grygiela powstały ławki we wsi oraz wyremontowano wiaty. Dużym atutem pana Adama Grygiela jest zaangażowanie w sprawy każdego mieszkańca sołectwa. Ich sprawy oraz obowiązki wynikające ze sprawowania funkcji sołtysa są dla niego priorytetem.

 • Ochotniczej Straży Pożarnej w Złotym Stoku - Ochotnicza Straż Pożarna działa na terenie gminy od sierpnia 1945 roku w zmieniających się strukturach. Od 2001 roku funkcjonuje jako stowarzyszenie zarejestrowane w krajowym rejestrze sądowym. Jako jedyna ze wszystkich OSP działających w naszej gminie 1995 roku została włączona do Krajowego Systemu Ratownictwa Gaśniczego i dzięki zaangażowaniu strażaków i dobremu przygotowaniu spełnia wciąż rosnące wymagania dla tego typu jednostek. Przez cały okres działalności OSP zwiększa swoje zasoby techniczne. Dzięki zaangażowaniu i wytrwałości w działaniu w 2016 roku zakupiono nowy pojazd ratowniczy typu quad. Strażacy nieustannie podnoszą swoją wiedzę i umiejętności aby lepiej służyć społeczeństwu. OSP w Złotym Stoku od początku walczy z pożarami, które zagrażają ludzkiemu życiu i niszczą dorobek często całych pokoleń, eliminuje skutki wypadków i kolizji drogowych, katastrof budowlanych, klęsk żywiołowych oraz niejednokrotnie poszkodowanym udziela pierwszej pomocy. Doskonale radzi sobie w sytuacjach nietypowych, którego najlepszym przykładem była sprawnie przeprowadzona akcja ratownicza w związku z wybuchem prochu w fabryce w Mąkolnie. Tym samym strażacy pokazali, że wspólnym działaniem sprostać wielkim wyzwaniom. Ich służba jest niezwykle ryzykowna i wymaga podejmowania decyzji niejednokrotnie z narażeniem swojego życia. Ponadto OSP w Złotym Stoku aktywnie uczestniczy w życiu społecznym organizując pikniki strażackie, turnieje wiedzy pożarniczej, zawody sportowo-pożarnicze na szczeblu gminnym i powiatowym.  

Nagrody wręczyli Mirosława Słowiak, zastępca burmistrza Złotego Stoku z Waldemarem Wieją, przewodniczącym rady miejskiej.

- Ponadto w tym roku wpłynął wniosek o nadanie tego honorowego tytułu pośmiertnie dla pana Eugeniusza Salwacha. Ustawa nie przewiduje aby ten tytuł wręczyć pośmiertnie ale znając zasługi Pana Eugeniusza Salwacha i wiedząc, że nie zdążyliśmy z tym wyróżnieniem kapituła postanowiła przyznać honorową pośmiertną plakietę – wyjaśniał Waldemar Wieja. Na ręce Ryszardy Salwach złożone zostały podziękowania Eugeniuszowi Salwachowi będące wyrazem uznania za jego działalność. - Mgr. inż. Eugeniusz Salwach 1965 roku rozpoczął prace w Złotym Stoku w dziale technologicznym. W 1975 roku został kierownikiem działu rozwoju. Angażował się w rozwój budownictwa mieszkaniowego w Złotym Stoku, przygotowując do realizacji budowę domów na osiedlu Chemików i przy ulicy 3-Maja. W 1983 roku założył małą spółdzielnie mieszkaniową, która pod jego kierownictwem zbudowała 24 domy szeregowe przy ulicy 3-Maja. W latach 1988 - 1989 pracował na pół etatu w Urzędzie Miasta i Gminy w Złotym Stoku, organizował uzbrojenie terenu osiedla przy ulicy 3-Maja i przygotował dokumentacje pod budowę kanalizacji sanitarnej oraz miejskiej oczyszczalni ścieków. Był miłośnikiem Złotego Stoku, autorem i współautorem licznych opracowań związanych z historią miasta i regionu - przybliżył zebranym podczas uroczystości osobę Eugeniusza Salwacha przewodniczący rady miejskiej.

W dalszej części obchodów wspólnie zaprezentował się w pieśniach patriotycznych Chór „Złoty Potok” oraz Zespół Śpiewaczy Złotostockiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Następnie odbył się koncert Zespołu Ludowego „Wiolinek” z Barda.

Uroczyste obchody zakończyły się koncertem Górniczej Orkiestry Dętej. Orkiestra miała zagrać w wieży kościoła ewangelickiego, jednak ze względu na silny wiatr jej występ przeniesiono na złotostocki rynek.

mwinnik / em24.pl

2

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Wręczono nagrody „Zasłużonego dla miasta i gminy Złoty Stok” - Święto Niepodległości w Złotym Stoku

  2017-11-13 20:51:30

  gość: ~rumcajs z parku

  a pani Ruszkowska to już wyjechała???bo --reżim==kaczystowski jest nieubłagalny,,,a kolega p.Ruszkowskiej niejaki Sławek Broniarz wieścił że p.Zalewska zwolni 100 tys.nauczycieli a tu się okazuje że przybyło 30 tys.etatów coś mi tu nie pasuje??

 • 2017-11-14 10:17:51

  gość: ~kk

  ostatnio dodany post

  wyjazd z tą pseudopolityką!!!

REKLAMA